صفر تا صد تحصیل در کانادا در مقاطع مختلف 2022

تحصیل در کانادا

کشور کانادا یکی از پیشرفته‌ترین و بهترین کشورهای جهان برای زندگی و تحصیل است. مطمئنا تحصیل و زندگی در کشوری که جزو لیست مرفه ترین کشورهای جهان است، برای بسیاری از افراد، گزینه ای جذاب است. باید بدانید که نام بیشتر دانشگاه‌های کشور کانادا نیز در لیست بهترین دانشگاه‌های جهان، هر ساله می درخشد و سیستم آموزشی این کشور، جزو پیشرفته‌ترین سیستم‌های آموزش عالی در سطح جهانی به شمار می رود. در این مقاله از مجموعه مقالات بلاگ مؤسسه حقوقی مهاجرتی دادکاوان سپهر آرمان، قصد داریم به بررسی جزئیات تحصیل در کانادا بپردازیم و نکاتی که در این زمینه، از اهمیت زیادی برخوردار هستند را نیز به شما یادآور شویم پس اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را دارید یا می خواهید از مزایای تحصیل در کانادا بهره‌مند شوید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

سیستم آموزشی کانادا

کانادا سیستم آموزشی بسیار قوی و پیشرفته‌ای دارد. سیستم آموزشی کانادا یکپارچه و فدرال نیست، اما هر ایالت سیستم آموزشی خود را دارد. با این حال، کیفیت آموزش در همه ایالت ها بسیار بالا است. می‌توان گفت این سیستم‌های آموزشی شباهت زیادی به یکدیگر دارند. سیستم آموزشی کانادا شامل مدارس دولتی و خصوصی است.

سیستم آموزشی کانادا مانند سایر کشورها به شرح زیر طبقه بندی می‌شود:

 • تحصیلات ابتدایی
 • تحصیلات دبیرستان
 • کالج
 • دانشگاه

تحصیلات ابتدایی در کانادا

تحصیل در کانادا در مقطع ابتدایی

تحصیل در مقطع ابتدایی در کشور کانادا، برای تمامی کودکان اجباری است. این مقطع از سنین شش یا هفت سالگی کودکان آغاز شده و تا سنین یازده دوازده سالگی آن‌ها ادامه می‌یابد و از کلاس اول تا کلاس ششم، رده بندی می‌شود. دانش‌آموزان باید برای گذراندن کل مقطع ابتدایی، شش کلاس را بگذرانند که هر کلاس، یک سال تحصیلی را در برمی‌گیرد. مدارس کانادا معمولاً در ماه سپتامبر باز می‌شوند و تا ماه ژوئن به آموزش کودکان ادامه می‌دهند.

در این مقطع، دانش‌آموزان برای هر سال تحصیلی، یک معلم دارند که تمامی دروس را همان معلم به آن‌ها می‌آموزد. دانش‌آموزان در یک کلاس، هم سطح هستند و دروس یک سانی را می‌گذرانند.

همچنین در این مقطع کلاس های فوق العاده و تیزهوشان نیز برگزار می‌شود که شرکت در آن‌ها، اختیاری است.

برنامه درسی پیش دبستانی شامل خواندن، ریاضی، انگلیسی و فرانسوی (در کبک)، تاریخ، موسیقی، مطالعات اجتماعی، تربیت بدنی و هنر است. هر چه دانش‌آموزان در این مقطع، رو به جلو حرکت می‌کنند، سختی درس آن‌ها نیز افزایش می‌یابد.

دوره راهنمایی در کانادا دو ساله است که در آن، دانش‌آموز معمولاً تا کلاس هفتم یا هشتم تحصیل می کند و سپس وارد دبیرستان می‌شود. این دو سال به دانش‌آموزان این فرصت را می دهد که خود را با تغییرات در کلاس درس و معلمان مختلف برای درس های مختلف در طول روز، وفق دهند. هدف از این مرحله کمک به دانش‌آموزان برای آماده شدن بهتر برای مرحله بعدی آموزش است، زیرا انتظار می رود دوره‌های چالش برانگیزتر در مقطع بعدی، افزایش یابد.

البته باید بدانید که در کبک، تحصیلات ابتدایی تا 6 سال به طول می‌انجامد و پس از آن دانش‌آموز مستقیما وارد دبیرستان می‌شود.

تحصیل در کانادا در دوره ابتدایی به گونه‌ای است که دوره‌های تحصیلی به ترم های فصلی تقسیم می‌شود و تراز دانش‌آموزان در پایان هر ترم محاسبه می‌شود و همچنین معدل کل سال تحصیلی آن‌ها بر اساس معدل هر نیمسال تحصیلی محاسبه می گردد.

 

تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان

دبیرستان، آخرین مقطع تحصیلی دانش‌آموزان پیش از ورود به دانشگاه است. دانش‌آموزانی که با موفقیت دوره تحصیلات راهنمایی را پشت سر گذاشته‌اند، می‌توانند در مقطع دبیرستان، تحصیلات خود را آغاز کنند. تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان، معمولاً به مدت چهار سال و تا کلاس یازدهم یا دوازدهم است. بسته به برنامه تحصیلی دانش‌آموز و نیز استانی که در آن مشغول به تحصیل است، کلاس پایانی این مقطع می‌تواند یازدهم و یا دوازدهم باشد همچنین بر اساس فاکتورهایی که ذکر شد، تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان می‌تواند تا سن 18 و یا 16 سالگی به طول بی انجامد.

در کبک، دبیرستان از 7 تا 11 است، پس از آن دانش‌آموزان باید قبل از ورود به دانشگاه یک دوره کالج دو تا سه ساله را بگذرانند. این کالج با نام Collège d’enseignem entgénéral et professionnel یا (CÉGEP) شناخته می‌شود.

 

تحصیل در کانادا : کالج

پس از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان، بسیاری از دانش‌آموزان برای پذیرش در دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا اقدام می‌کنند. کالج‌های کانادا مؤسساتی هستند که مجوزهای حرفه‌ای، دیپلم و مدرک کاردانی و غیره را با هدف ارائه آموزش‌های عملی و تبدیل دانشجویان به نیروی کار صادر می‌کنند. باید بدانید که در کالج، دانشجویان برای ورود مستقیم به بازار کار آموزش می‌بینند. به همین دلیل است که در دوره کالج، دانشجویان به جای گذراندن دوره‌های تئوری، واحدهای عملی را در کارگاه‌های مختلف می‌گذرانند.

برخی از کالج‌ها، مانند کالج‌های دولتی و عمومی، مدارک دو ساله ارائه می‌دهند، اما اکثر کالج‌ها مدرک لیسانس و برخی مدارک کاردانی ارائه می‌دهند. طول هر دوره کالج بسته به نوع رشته و مدت زمان تحصیل حدود 1 تا 4 سال است.

همچنین دوره‌های کمتر از یک سال یا بیش از 4 سال برای تحصیل در کانادا در کالج‌های مختلف، وجود دارد. البته گرفتن مدرک پایان راه نیست. چرا که به دلیل قابل انتقال بودن واحدهای درسی کالج به دانشگاه (در بیشتر موارد)، این دانشجویان هستند که تصمیم می‌گیرند پس از فارغ‌التحصیلی از کالج برای تحصیل در دانشگاه اقدام کنند یا خیر.

مهاجرت تحصیلی به کانادا

تحصیل در کانادا : دانشگاه

بیشتر دانشگاه‌های کانادا، ارائه دهنده سطح بالاترین برنامه‌های تحصیلی و آموزشی در سطح جهانی هستند. اکثر دانشگاه‌های این کشور در لیست بهترین دانشگاه‌های جهان جای دارند. در حقیقت، بعد از آمریکا و انگلستان، هیچ کشوری به اندازه کانادا دانشگاه‌های با رتبه جهانی ندارد. از دیگر مزایای تحصیل در کانادا می‌توان به طیف وسیعی از دانشجویان بین‌المللی اشاره کرد که باعث سهولت تحصیل در کانادا می‌شود و دانشجویان با تبعیض کمتری مواجه می‌شوند. دانشگاه‌های موجود در سیستم آموزشی کانادا رشته‌ها و برنامه‌های متنوعی را در سطوح مختلف ارائه می‌دهند که به شرح زیر است:

مدرک کارشناسی: مدرک دانشگاهی ابتدایی در سیستم آموزشی کانادا که بین 3 تا 4 سال طول می‌کشد.

مدرک کارشناسی ارشد: سطح پیشرفته‌ای از تحصیلات دانشگاهی کانادا که معمولاً بین 1 تا 3 سال طول می‌کشد.

مدرک دکترا (Ph.D.): پیشرفته‌ترین سطح تحصیلات در سیستم آموزشی کانادا که حدود 3 تا 4 سال پس از فارغ‌التحصیلی از مقطع کارشناسی ارشد، به همراه تحقیقات و مطالعات مرتبط با رشته تحصیلی، به طول می‌انجامد. مدارک دانشگاهی در کانادا، معادل مدارک تحصیلی در ایالات متحده و کشورهای مشترک‌المنافع است. در برخی از مشاغل و رشته‌های تحصیلی مانند پزشکی، حقوق و آموزش، دانشجویان باید تحصیلات خود را به پایان رسانده و همچنین موفق به دریافت مجوز کار، تکمیل یک دوره کارآموزی، یا قبولی در آزمون استاندارد مربوطه شوند و پس از آن، مدرک دریافت کنند.

 

تحصیل در کانادا: تحصیلات کوتاه مدت

دوره‌های تحصیلی کوتاه مدت در کانادا که اغلب توسط کالج‌ها و مؤسسات فنی و حرفه‌ای ارائه می‌شود، فرصت خوبی برای آن دسته از متقاضیانی است که مایل هستند با هزینه کم تر و در رشته‌هایی که کم تر مورد استفاده قرار می‌گیرند، از مزایای تحصیل در کانادا بهره‌مند شوند. این دوره‌های آموزشی کوتاه مدت اغلب منجر به دریافت گواهی حرفه‌ای و یا مدرک تحصیلی می‌شود. Co-op Canada یکی از روش‌های تحصیل با تضمین شغلی در کانادا می‌باشد که متقاضی پس از طی کردن یک دوره آموزشی کوتاه مدت یک ساله، وارد بازار کار می‌شود.

دوره‌های Co-op کانادا معمولاً به دو دوره تقسیم می‌شوند؛ در دوره‌های یک ساله، شش ماهه اول به تحصیل در نوبت صبح و کار در نوبت عصر تخصیص می‌یابد. در شش ماهه دوم نیز، شیفت صبح زمان انجام پروژه ها و شیفت عصر به آموزش‌های تئوریک و حل کردن مشکلات و مسائل کاری و تحصیلی می گذرد.

 

بهترین دانشگاه‌های کانادا

بر اساس سیستم‌های رتبه بندی معروف QS، بیش از 30 دانشگاه کانادایی در لیست 300 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. این نشان دهنده کیفیت بسیار بالای آموزش عالی در کانادا است. رتبه بندی دانشگاه‌های کانادا به گونه‌ای است که بسیاری از دانشگاه‌های کانادا همواره در لیست برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند. در فهرست زیر، ده مؤسسه آموزشی برتر کانادا، شرایط پذیرش، مهلت‌ها و بورسیه‌های تحصیلی آن‌ها را شرح داده‌ایم.

 

1. دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو در سال 1827 به عنوان کالج سلطنتی تأسیس شد و شامل هنر و علوم، مهندسی، معماری، پرستاری، داروسازی و دندانپزشکی بود. این دانشگاه در تورنتو، انتاریو واقع شده است و در رتبه 25 جهان قرار دارد. همچنین این دانشگاه یکی از برترین مراکز جهان در زمینه پزشکی می‌باشد. فارغ‌التحصیلان این دانشگاه به بهترین شکل و با تضمین شغلی وارد بازار کار می‌شوند و از نظر کیفیت فارغ‌التحصیلان ارائه دهنده به بازار کار نیز، این دانشگاه در رتبه بالایی بین مؤسسات تحصیل در کانادا قرار دارد.

 

2. دانشگاه مک گیل

این دانشگاه در سال 1821 تأسیس شد و تا به امروز جایگاه بالای خود را در رتبه بندی رشته‌های بالینی حفظ کرده است. این دانشگاه در مونترال، کبک واقع شده است و یک دانشگاه انگلیسی زبان در شهر فرانسوی زبان مونترال است. دانشگاه مک گیل یکی از بالاترین رتبه‌ها در رتبه بندی جهانی دانشگاه‌های کانادا، یعنی رتبه 27 و بالاترین درصد پذیرش دانشجویان بین‌المللی را در بین دانشگاه‌های کانادا دارد.

 

3. دانشگاه بریتیش کلمبیا

بریتیش کلمبیا یکی از قدیمی‌ترین و رقابتی‌ترین دانشگاه‌های کانادا است. این دانشگاه در ونکوور، بریتیش کلمبیا واقع شده است. باید بدانید که رتبه جهانی این دانشگاه، 46 و رتبه آن در بین دانشگاه‌های کانادایی، 3 است. دانشگاه بریتیش کلمبیا از دو پردیس در ونکوور و کلن در بریتیش کلمبیا تشکیل شده است.

 

4. دانشگاه مونترال

دانشگاه مونترال، دومین دانشگاه بزرگ کانادا از نظر تعداد دانشجو است. بیش از یک چهارم دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. دانشگاه مونترال ابتدا با سه دانشکده الهیات، حقوق و پزشکی شروع به کار کرد و سپس دانشکده پلی تکنیک مونترال نیز به دانشگاه پیوست و به عنوان بخشی از دانشکده هنر، شروع به فعالیت کرد. دانشگاه مونترال، بزرگ‌ترین دانشگاه فرانسوی زبان در آمریکای شمالی است.

 

5. دانشگاه آلبرتا

این دانشگاه که در سال 1908 تأسیس شد، در زمینه علوم انسانی، علوم طبیعی، مهندسی، بازرگانی و علوم پزشکی شهرت جهانی دارد. دانشگاه آلبرتا در شهر نفتی ادمونتون واقع شده است. این دانشگاه چهارمین دانشگاه بزرگ در آلبرتا، از نظر تعداد کارکنان می‌باشد. دانشگاه آلبرتا بیش از ده کالج و چندین مرکز کارآفرینی دارد، اما هزینه تحصیل در این دانشگاه، نسبتاً بالا است. تقریباً 50000 دانشجوی کانادایی و بین‌المللی در دانشگاه آلبرتا مشغول تحصیل هستند که در 300 رشته در سطوح مختلف به تحصیل ادامه می‌دهند.

 

6. دانشگاه مک مستر

دانشگاه مک مستر که در سال 1887 تأسیس شد، در رتبه ششم دانشگاه‌های کانادا و در رتبه 140 در بین بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارد. این دانشگاه تمرکز بسیار زیادی بر پژوهش در علوم بهداشتی دارد و از نظر تحقیق و توسعه، یکی از دانشگاه‌های برتر در جهان می‌باشد. دانشکده‌های این دانشگاه، شامل دانشکده بازرگانی، مهندسی، علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم بهداشتی می‌باشد. این مرکز دارای کتابخانه‌ای با بیش از سه میلیون جلد کتاب است و امکانات ورزشی آن در سطح جهانی شهرت بسیاری دارد.

 

7. دانشگاه واترلو

این دانشگاه در سال 1956 تأسیس شد و در حال حاضر نزدیک به 50000 دانشجو در سطوح مختلف تحصیلی دارد. دانشکده مهندسی و کامپیوتر واترلو شهرت بین‌المللی دارند. این دانشگاه در رتبه 149 جهان قرار دارد و به عنوان نوآورترین دانشگاه در کانادا معرفی شده است.

 

8. دانشگاه وسترن

دانشگاه وسترن در سال 1878 تأسیس شد و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کانادا محسوب می‌شود. این دانشگاه با رتبه جهانی 170، حدود 40000 دانشجو در سطوح مختلف تحصیلات عالی دارد که تقریباً 6000 دانشجوی آن، از کشورهای مختلف جهت تحصیل در کانادا به این کشور مهاجرت کرده‌اند و دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شوند.

 

9. دانشگاه کوئینز

این دانشگاه در سال 1841 تأسیس شد، به این معنی که این دانشگاه حتی از کانادا هم قدیمی‌تر است. دوره‌های مهندسی، علوم سیاسی، جغرافیا و حقوق دانشگاه کوئینز، شهرت بسیار خوبی دارند. علاوه بر این، مجله McLean آن را دومین دانشگاه پزشکی معتبر کانادا معرفی کرده است. این دانشگاه بیش از 30000 دانشجو دارد و از نظر اشتغال فارغ‌التحصیلان در رتبه بالایی در کانادا قرار دارد.

 

10. دانشگاه کلگری

این دانشگاه در سال 1966 در آلبرتای جنوبی تأسیس شد. دانشگاه کلگری شامل 14 دانشکده، 270 هزار رشته مختلف برای تحصیل در کانادا و 40 مرکز تحقیقاتی است. از مهم‌ترین دانشکده‌های این دانشگاه می‌توان به دانشکده هنر، پزشکی، معماری، حقوق، پرستاری و دامپزشکی اشاره کرد. دانشگاه کلگری، رتبه دهم در رتبه بندی دانشگاه‌های کانادا و رتبه 235 جهان را به خود اختصاص داده است.

تحصیل در کانادا

بهترین زمان برای درخواست پذیرش تحصیل در کانادا (ددلاین‌ها)

برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا، آگاهی از زمان شروع و پایان هر ترم ضروری است. وقتی صحبت از تحصیل در کانادا می‌شود، این سؤال مطرح است که هر سال تحصیلی در سیستم آموزش عالی کانادا، چه مدت طول می‌کشد. در این خصوص باید بدانید که تاریخ و روز دقیقی برای همه مراکز آموزش عالی مشخص نشده است و هر دانشگاه و دانشکده، شرایط متفاوتی با دیگری دارد اما به طور کلی می‌توان گفت که هر سال تحصیلی در دانشگاه‌های کانادا، معمولاً از سپتامبر (شهریور) شروع می‌شود و تا آوریل (فروردین) یا می (اردیبهشت) ادامه دارد. این دوره یک ساله، شامل دو ترم می‌باشد.

برخی از دانشگاه‌های کانادا، یک ترم بهار دو ماهه به همراه یک ترم تابستانی دو ماهه ارائه می‌دهند و برخی دیگر، دوره‌ای یکپارچه چهار ماهه برای بهار و تابستان ارائه می‌دهند به این صورت، اگرچه ماه سپتامبر آغاز سال تحصیلی است، اما برای برخی از رشته‌ها در برخی از دانشگاه‌ها، فقط باید در ماه ژانویه ثبت نام کنید.

با توجه به زمان شروع ترم‌های ورودی، توصیه می‌شود برای حضور به موقع در کلاس‌ها، از یک ترم قبل برای پذیرش اقدام کنید. برخی از دانشگاه‌ها برای بررسی مدارک و رزومه متقاضیان خود، به زمان زیادی نیاز دارند. علاوه بر این، مدت زمان لازم برای دریافت ویزا تحصیل در کانادا را نمی‌توان به طور دقیق پیش بینی کرد. زمان ثبت نام در دانشگاه‌های کانادا برای متقاضیان بین‌المللی تحصیل در دانشگاه‌های این کشور، همیشه جزو مسائل سؤال برانگیز بوده است؛ معمولاً برای ارسال درخواست پذیرش و آگاهی از مدارک لازم، اطلاع از ددلاین ارسال درخواست پذیرش، زمان ثبت نام و مواردی از این دست باید اطلاعات دقیقی داشته باشید.

 

* برای کسب اطلاعات دقیق از آخرین مهلت ثبت نام و ارسال مدارک به دانشگاه برای تحصیل در کانادا، می‌توانید با کارشناسان مهاجرت مؤسسه حقوقی مهاجرتی دادکاوان سپهر آرمان، در ارتباط باشید.

 

باید توجه داشته باشید که اطلاع از مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تحصیل در کانادا و نیز شرایط پذیرش دانشگاه مورد نظر شما، در اولویت نسبت به آگاهی از زمان ثبت نام دانشگاه‌های کانادا می‌باشد. به همین دلیل، باید برای درخواست پذیرش از دانشگاه‌های کانادا، باید برنامه و زمان بندی مناسبی داشته باشید.

سپتامبر و اکتبر: تکمیل فرم درخواست آنلاین برای پذیرش و فراهم کردن مدارک مورد نیاز

ژانویه و فوریه: زمان ارسال مدارک مورد نیاز به دانشگاه

مارس و می: زمان ارزیابی و پاسخگویی به پرونده‌های درخواستی، از سوی دانشگاه

می و جولای: زمان دریافت نامه پذیرش و درخواست ویزای دانشجویی برای تحصیل در کانادا

سپتامبر: شروع ترم و دوره دانشگاهی

 

همچنین باید بدانید که برای ثبت نام، مهلت محدودی دارید. پس از آن که درخواست پذیرش شما از سوی دانشگاه مورد تأیید قرار گرفت (بعد از بازه زمانی ارزیابی درخواست که معمولاً بین 1 تا 3 ماه به طول می‌انجامد)، متقاضی تا شش ماه فرصت دارد که برای درخواست ویزای تحصیل در کانادا و نیز ثبت نام در دانشگاه، اقدام کند. البته بازه مهلت ثبت نام برای دانشگاه‌های مختلف متفاوت است و معمولاً بین 4 تا 8 هفته متغیر می‌باشد.

بنابراین، متقاضی تحصیل در کانادا باید از 8 تا 12 ماه قبل از ددلاین‌های مقرر شده دانشگاه‌های کانادا، برای تمامی مراحل مهاجرتی که در بالا ذکر شد، برای کانادا اقدام کند.

*در زمینه برنامه ریزی برای انجام تمامی مراحل پذیرش و مهاجرت تحصیلی به کانادا ، نیاز به دقت و آگاهی زیادی دارید. در این زمینه، شما می‌توانید با کارشناسان مؤسسه حقوقی مهاجرتی دادکاوان سپهر آرمان، ارتباط بگیرید و در این زمینه از آن‌ها بهترین راهنمایی را دریافت کنید.

 

ددلاین کالج‌های کانادا

کالج‌های کانادا نیز دارای سه دوره پذیرش هستند که تفاوت چندانی با پذیرش در دانشگاه‌های کانادا ندارد. این سه دوره و مهلت درخواست آنها به شرح زیر است:

 • ددلاین پذیرش در کالج کانادا در ژانویه: آگوست تا سپتامبر
 • ددلاین پذیرش می: کالج‌های کانادا: ژانویه تا فوریه
 • ددلاین پذیرش آگوست / سپتامبر کالج‌های کانادا: فوریه تا آوریل

 

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در کانادا

برای ارسال درخواست تحصیل در کانادا به دانشگاه‌ها و سایر مؤسسات آموزشی این کشور، به مدارکی نیاز دارید که باید آن‌ها را به بهترین شکل ممکن، آماده کنید.

 

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در کانادا: کالج

 • گواهی پایان دوره متوسطه
 • ارزیابی مدارک تحصیلی
 • رزومه تحصیلی
 • مدرک زبان (IELTS) ، TOEFL، TCF، TEF، DELF، و DALF در صورت نیاز
 • اثبات تمکن مالی

 

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در کانادا: کارشناسی در دانشگاه‌های کانادا

 • دیپلم معتبر
 • انگیزه نامه مربوط برای رشته مورد نظر
 • توصیه نامه از اساتید قبلی
 • داشتن مدرک زبان با نمره آیلتس حداقل 6 و یا معادل آن در آزمون‌های دیگر
 • اثبات تمکن مالی

 

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در کانادا: کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های کانادا

 • ارائه مدرک کارشناسی معتبر
 • نداشتن گپ تحصیلی (بیشتر از چهار سال)
 • مدرک زبان آیلتس با نمره 6.5 و یا معادل آن در آزمون‌های دیگر
 • دو یا سه توصیه نامه از اساتید قبلی
 • اثبات تمکن مالی

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در کانادا: دکتری در دانشگاه‌های کانادا

 • نمره زبان آیلتس مناسب با نمره ۷ یا بالاتر و یا معادل آن در آزمون‌های دیگر
 • انگیزه نامه (بیانیه هدف) مربوط به رشته
 • دو یا سه توصیه نامه از اساتید قبلی
 • چکیده پایان نامه کارشناسی ارشد در صورت وجود
 • پیشنهاد تحقیق در صورت لزوم

*پیدا کردن استاد راهنما در فرایند پذیرش در مقطع دکترا در یکی از دانشگاه‌های کانادا نیز مهم است.

مهاجرت تحصیلی به کانادا چقدر هزینه دارد

 

مهاجرت تحصیلی به کانادا چقدر هزینه دارد ؟

هزینه‌های تحصیل در کانادا، با توجه به عوامل و فاکتورهای گوناگون، می‌تواند بسیار متفاوت باشد. در این زمینه، متقاضیان بین‌المللی تحصیل در کانادا سؤالات بسیاری ممکن است داشته باشند:

 • هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا چقدر است؟
 • هزینه تحصیل در مدارس و کالج‌های کانادا چقدر است؟
 • به‌غیراز شهریه، هزینه زندگی دانشجویی در کانادا چقدر است؟
 • بیمه دانشجویی کانادا چیست؟
 • چگونه می‌توانم برای تحصیل در کانادا بورس تحصیلی بگیرم؟
 • آیا دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در حین تحصیل کار کنند؟
 • آیا می‌توانم به صورت رایگان در کانادا تحصیل کنم؟

در کل مهاجرت تحصیلی به کانادا چقدر هزینه دارد ؟ در ادامه قصد داریم به این سؤالات، پاسخ دهیم.

 

شهریه مدارس، کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا

شهریه مدارس کانادا

مدارس در کانادا به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می‌شوند که دانش‌آموزان بین‌المللی، بیشتر تمایل دارند در مدارس خصوصی کانادا تحصیل کنند. هزینه تحصیل در مدارس دولتی در کانادا برای شهروندان کانادایی تقریباً رایگان است ولی برای دانش‌آموزان بین‌المللی، هزینه‌ای حدود 8000 تا 16000 دلار در سال برای تحصیل در کانادا در مدارس مختلف دولتی، باید پرداخت شود. طبیعتاً هزینه تحصیل در کانادا برای مدارس خصوصی، بالاتر از این مقدار می‌باشد.

شهریه کالج‌های کانادا

شهریه کالج‌های کانادا بین 7000 تا 17000 دلار در سال بسته به کالج‌های مختلف، متغیر است. همچنین بازه هزینه‌های شهریه، بستگی به دوره‌ها و برنامه‌های تحصیلی، متفاوت است. این نکته را نیز باید در نظر داشته باشید که هزینه بیمه درمانی خود را تا زمانی که در کالج هستید، باید پرداخت کنید.

شهریه دانشگاه‌های کانادا

هر دانشگاه کانادایی، شهریه مخصوص به خود را دارد. این شهریه برای دانشگاه‌های با رتبه برتر کانادا و البته برای رشته‌های محبوب، بالاتر است.

یکی از عواملی که در شهریه دانشگاه‌های مختلف کانادا تأثیر دارد، شهری است که دانشگاه در آن واقع شده است. اگر تمایل دارید در یکی از دانشگاه‌های کانادا که در شهری پرجمعیت قرار دارد تحصیل کنید، باید بدانید که هزینه‌های بیشتری برای دوره‌های تحصیلی، برنامه‌های مختلف آموزشی، هزینه اسکان و نیز شهریه دانشگاه باید پرداخت کنید.

البته باید بدانید که برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا نیز، همچون مقاطع تحصیلی قبلی، دانشجویان بین‌المللی هزینه‌های بیشتری نسبت به دانشجویان کانادایی و افرادی که اقامت دائم این کشور را دارند باید پرداخت کنند.

در مقطع کارشناسی، متوسط شهریه دانشجویان بین‌المللی بین 20000 تا 25000 دلار در سال است. باید بدانید که رشته‌های مهندسی، مدیریت و پزشکی جزو گران‌ترین رشته‌ها برای تحصیل در کانادا هستند. بقیه رشته‌های تحصیلی به طور کلی شهریه کم‌تری را شامل می‌شوند.

متوسط شهریه برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی خارج از کشور، هزینه‌ای بین 1100 تا 65000 دلار را شامل می‌شود. کارشناسی ارشد در رشته‌های بازرگانی، مهندسی، علوم کامپیوتر و حقوق از جمله گران‌ترین رشته‌ها برای تحصیل در کانادا هستند.

هزینه تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های کانادا، بین 6000 تا 9000 دلار در سال است که بسته به نوع رشته تحصیلی، مکان دانشگاه و نیز رتبه کشوری و جهانی آن، این مبلغ متغیر است. علاوه بر شهریه، شما باید هزینه‌های دیگری مانند بیمه درمانی، هزینه‌های دانشجویان بین‌المللی یا هزینه سالانه خدمات دانشگاه را بپردازید که از 1000 تا 1500 دلار در سال متغیر است.

تحصیلات در کانادا

هزینه زندگی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی

از آن جایی که کانادا یکی از مرفه‌ترین کشورهای جهان است، کیفیت نسبی زندگی در کانادا بسیار بالا می‌باشد و به همان نسبت نیز، هزینه‌های زندگی در این کشور، از استانداردهای جهانی کمی بالاتر است.

هزینه زندگی در کانادا حدود 1000 تا 2000 دلار در ماه، برای یک زندگی عادی است.

قیمت مواد غذایی در کانادا: خرید از خواربار فروشی حدود 240 دلار در ماه هزینه دارد و یک تا سه وعده غذایی در رستورانی متوسط، بسته به نوع غذا، حدود 50 دلار هزینه دارد.

هزینه حمل و نقل در کانادا: هزینه حمل و نقل حدود 70 دلار در ماه است که دانشجویان دانشگاه‌های کانادا از 18 تا 25 درصد تخفیف ماهانه حمل و نقل برخوردار می‌شوند.

هزینه‌های اقامت در کانادا: هزینه‌های اقامت در کانادا، به طور کلی از 200 تا 800 دلار در ماه است، این هزینه بسته به این که در خوابگاه، آپارتمان و یا پانسیون ساکن شوید، متفاوت است. علاوه بر این، هزینه آب، برق، گاز، گرمایش و اینترنت نیز حدود 170 دلار در ماه است.

 

ویزای تحصیلی کانادا

برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا، مانند هر کار تخصصی دیگری، باید با یک متخصص مشورت کنید. مشاوران و متخصصان مجموعه دادکاوان سپهر آرمان، در این فرایند پیچیده در کنار شما هستند تا شما را در خصوص اتخاذ بهترین تصمیم و همراهی در انجام آن، راهنمایی کنند. در این مرحله، سعی داریم شما را با مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا آشنا کنیم.

هزینه اخذ مجوز تحصیل کانادا حدود 150 دلار می‌باشد. این هزینه که برای تشکیل پرونده باید پرداخت شود، توسط دولت کانادا تعیین شده است.

 

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا، به مدارک زیر نیاز دارید:

 • گواهی شناسایی
 • نامه پذیرش از یک دانشگاه یا کالج معتبر در کانادا
 • انگیزه نامه
 • گواهی سطح زبان انگلیسی قابل قبول
 • گذرنامه معتبر
 • مدارک مبتنی بر توانایی مالی جهت تأمین هزینه‌های زندگی و تحصیل در کانادا

*اگر هنوز برای درخواست ویزای دانشجویی کانادا اقدام نکرده‌اید، مشاوران مؤسسه حقوق مهاجرتی دادکاوان سپهر آرمان به شما کمک می‌کنند تا از میزان شانس موفقیت خود برای اخذ ویزا، آگاه شوید، با گزینه‌های خود آشنا شوید و ریسک‌های پیش رو را در نظر بگیرید.

تحصیل در کانادا

بیمه دانشجویی برای تحصیل در کانادا

یکی از مواردی که دانشجویان قبل از ورود به کانادا باید در نظر داشته باشند داشتن بیمه درمانی دانشجویی است. بیمه دانشجویی در کانادا به شما کمک می‌کند تا پوشش سلامت خود را بیش از آنچه از طریق طرح سلامت استانی دریافت می‌کنید، افزایش دهید.

اگر از آن دسته دانشجویانی هستید که مدت کوتاهی را برای تحصیل در کانادا سپری می‌کنید و اقامت شما بیش از شش ماه نخواهد بود، بهتر است از بیمه فوریت‌های پزشکی استفاده کنید. اما اگر دوره تحصیل شما طولانی‌تر است، باید بیمه‌های درمانی کامل‌تری را در نظر بگیرید.

اکثر دانشگاه‌ها از شما انتظار دارند که قبل از ثبت نام این بیمه را داشته باشید. همچنین هزینه‌های درمان بدون بیمه به قدری بالاست که می‌تواند از کل هزینه تحصیل دانش‌آموزان نیز فراتر رود. همچنین باید توجه داشته باشید که در برخی از استان‌های کانادا امکان استفاده از بیمه سلامت عمومی وجود ندارد و دانشجویان باید به بیمه خصوصی مراجعه کنند.

بیشتر بیمه‌های درمانی برای دانشجویان بین‌المللی، 24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته در دسترس است و هزینه‌های آن‌ها نیز، مقرون به صرفه می‌باشد. این بیمه‌نامه‌ها، ویزیت بیمارستان و پزشک، آمبولانس‌های هوایی، داروهای تجویزی، اورژانس‌های دندانپزشکی، ارجاعات قانونی و دیپلماتیک، کمک برای یافتن مدارک مفقود، تماس با اقوام و خدمات ترجمه و تفسیر و مواردی دیگر را پوشش می‌دهد.

 

بیمه سلامت عمومی در کانادا

بیمه سلامت عمومی مراقبت‌های بهداشتی استاندارد، مراقبت‌های اولیه و خدمات اورژانسی تقریباً مشابه در تمام سطح کشور را ارائه می‌دهد اما در برخی استان‌ها، خدمات دیگری مانند فیزیوتراپی، پوشش خدمات دهان و دندان و داروهای تجویزی نیز ارائه می‌شود.

 

بیمه درمانی خصوصی در کانادا

بیمه درمانی خصوصی، گران‌تر از بیمه سلامت عمومی می‌باشد اما پوشش بیشتری نسبت به آن دارد. مزیت بیمه درمانی خصوصی عدم وجود لیست انتظار برای دریافت مراقبت‌های بهداشتی شخصی است؛ دلیل آن نیز این می‌باشد که با داشتن این بیمه، برای دریافت خدمات بهداشتی و حوزه سلامت، به کلینیک‌های خصوصی مراجعه می‌کنید نه مراکز دولتی و شلوغ.

هزینه کلینیک‌های خصوصی معمولاً توسط بیمه‌نامه‌های خصوصی درمانی پوشش داده می‌شود که عموماً 85 درصد هزینه را پرداخت می‌کنند. همچنین باید بدانید که هزینه بیمه برای دانشجویان بین‌المللی در کانادا، بسته به استانی که در آن تحصیل می‌کنند، متفاوت است که به طور میانگین بین 400 تا 800 دلار در سال می‌باشد.

*برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد الزامات بیمه دانشجویی و هزینه‌های بیمه دانشجویی در کانادا، با مشاوران مجموعه حقوقی مهاجرتی دادکاوان سپهر آرمان، تماس بگیرید.

 

تحصیل رایگان در کانادا

آیا امکان تحصیل رایگان در کانادا وجود دارد؟

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم خیر!

به طور کلی هیچ کالج یا دانشگاهی در کانادا وجود ندارد که از دانشجویان بین‌المللی شهریه دریافت نکند. اما راه‌هایی برای کاهش چشمگیر این هزینه‌ها وجود دارد.

تحصیل رایگان در کانادا

بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی

اگر جزو دانشجویان برتر هستید و یا مهارت و تخصص خاصی دارید و به هر دلیلی قادر به پرداخت شهریه کامل نیستید، می‌توانید از بورسیه‌های تحصیلی برای کاهش هزینه‌های تحصیل در کانادا استفاده کنید. این بورسیه‌ها اغلب برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی و بالاتر وجود دارد اما بورسیه‌هایی برای دانشجویان مقطع کارشناسی نیز قابل دریافت است.

متقاضیان برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا باید فرایند خاصی را طی کنند و با شرایط و ضوابط آن آشنا باشند. همچنین برخی از این بورسیه‌ها دارای مهلت‌های مشخصی هستند که فرد باید قبل از تکمیل مدارک، از این ددلاین‌ها آگاه باشد. آشنایی با بورسیه‌ها و اطلاع از شرایط و ضوابط دریافت آن، می‌تواند به شما در انتخاب مناسب‌ترین بورسیه کمک کند.

 

انواع بورسیه تحصیلی کانادا

بورسیه دانشگاهی

بهترین دانشگاه‌های کانادا، بورسیه‌ای به نام بورسیه تحصیلی واجد شرایط کانادا را به دانشجویان غیر بومی و بین‌المللی ارائه می‌دهند. از این رو، اولین جایی که برای دریافت بورسیه تحصیلی به سراغ آن بروید، دانشگاه یا کالج مورد نظرتان می‌باشد.

بورسیه مالی

این نوع بورسیه بر اساس نیازهای مالی دانشجویان به آنان تخصیص می‌یابد. این بورسیه به طور معمول، فقط برای دانشجویان کانادایی در دسترس است. اما اتفاق افتاده است که برخی از دانشگاه‌های کانادا این نوع بورسیه را بر اساس شرایط و نیاز مالی، به دانشجویان بین‌المللی نیز ارائه داده‌اند.

بورسیه شایستگی

این نوع بورسیه به افرادی اعطا می‌شود که رزومه تحصیلی یا حرفه‌ای عالی دارند، جزو بهترین ورزشکاران دبیرستانی یا دانشگاهی هستند و یا مهارت‌های ارتباطی و کارآفرینی بسیار بالایی دارند.

بورسیه ملی

این نوع بورسیه به دانشجویان کشورهای در حال توسعه در سراسر جهان، اختصاص می‌یابد.

بورسیه دولتی

این نوع بورسیه تحصیلی کانادا، توسط دولت فدرال تأمین می‌شود و به اشکال مختلفی به دانشجویان ارائه می‌شود.

بورسیه‌های تحصیلی مؤسسات خصوصی

گاهی اوقات، شرکت‌های خصوصی و یا خیرین، بورسیه‌هایی را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند. این موضوع بیشتر مختص گروه‌های اقلیت، مناطق مطالعاتی خاص یا دانشجویان بین‌المللی از کشورهای در حال توسعه است.

 

انواع بورسیه دولتی برای تحصیل در کانادا

بورسیه‌های تحصیلات تکمیلی (NSERC)

این بورسیه‌های دولتی کانادا به عنوان فرصتی برای تحصیل برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا می‌باشد. با این نوع بورسیه، متقاضیان می‌توانند در رشته‌های مهندسی یا علوم طبیعی در دانشگاه‌های معتبر کانادا به تحقیق و تحصیل بپردازند.

بورسیه تحصیلات تکمیلی (Banting)

این بورسیه برای دانشجویان بین‌المللی فوق دکترا است که تحصیلات تکمیلی در تحقیقات بهداشتی، علوم طبیعی، علوم انسانی، علوم بهداشتی، علوم مهندسی و علوم اجتماعی را دنبال می‌کنند.

بورسیه تحصیلی ونیر کانادا

این بورسیه به دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته‌های مهندسی، بهداشت و علوم انسانی در مقطع دکتری تخصیص می‌یابد.

بورسیه جوایز تحقیقاتی (IDRC)

این بورسیه برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه است که از طریق آن، فرصت تحصیل و تحقیق در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری در دانشگاه‌های کانادا را دارند.

 

انواع بورسیه غیر دولتی برای تحصیل در کانادا

بورسیه حریم خصوصی و امنیت (Surfshark)

این یک بورسیه 2000 دلاری است که به دانشجویان فارغ‌التحصیل در کانادا ارائه می‌شود. برای دریافت این بورسیه، باید مقاله‌ای تخصصی برای دانشگاه ارسال کنید. باید بدانید که این بورسیه برای همه ملیت‌ها آزاد است.

 

بورسیه تحصیلی ترودو

بنیاد ترودو برای دانشجویان بین‌المللی متقاضی تحصیل در مقطع دکتری، بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهد و دانشجویان متقاضی این بورسیه، می‌توانند در مؤسسات منتخب این بنیاد تحصیل کنند.

 

انواع بورسیه تحصیلی فول فاند برای تحصیل در کانادا

تأمین مالی کامل به معنای پرداخت تمام شهریه‌ها از جمله شهریه دانشگاه، هزینه‌های زندگی، هزینه‌های تحقیقاتی و هزینه‌های دانشگاه است.

برای دریافت بورسیه تحصیلی فول فاند، باید رزومه علمی – پژوهشی قوی، نمره زبان بالا، معدل بالا و انگیزه قوی در رشته تحصیلی خود داشته باشید.

کار به هنگام تحصیل در کانادا

کار دانشجویی

در حال حاضر، اکثر دانشجویان به ویژه دانشجویانی که موفق به دریافت بورسیه تحصیلی نشده‌اند هم‌زمان با تحصیل مشغول به کار هستند. انجام کار در حین تحصیل، دانشجو را به کارفرمایان کانادایی معرفی می‌کند و شرایط مناسبی را برای ورود به بازار کار، پس از فارغ‌التحصیلی فراهم می‌کند.

در طول کار دانشجویی، شما مهارت‌هایی را یاد می‌گیرید که ممکن است صرفاً با گذراندن دوره‌های دانشگاهی به دست نیاید. برای انجام کار دانشجویی، شرایطی از سوی دانشگاه‌ها تعیین می‌شود که متقاضیان باید از آن آگاهی کافی داشته باشند تا بتوانند از این بورسیه، یعنی اجازه کار دانشجویی، برخوردار شوند.

 

کار به هنگام تحصیل در کانادا

دانشجویان بین‌المللی در کانادا می‌توانند تا 20 ساعت در هفته به عنوان دانشجو کار کنند و در تعطیلات دانشگاه نیز 40 ساعت کار امکان‌پذیر است.

برخی از نکاتی که در زمینه کار به هنگام تحصیل در کانادا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است را در ادامه برای شما شرح داده‌ایم.

 • برای انجام کار به هنگام تحصیل در کانادا ، نیازی به اجازه کار از سوی دانشگاه ندارید.
 • کار دانشجویی لزوماً به رشته تحصیلی شما مرتبط نیست.
 • دانشجویان از نظر محل کار، محدودیتی ندارند و می‌توانند با کارفرمایان مختلف از ایالت‌های مختلف در کانادا، همکاری کنند.
 • تا زمانی که برنامه تحصیلی خود را در کانادا شروع نکرده باشید، نمی‌توانید به عنوان دانشجو کار کنید.
 • کار دانشجویی نمی‌تواند تمام وقت باشد.

 

مشاغل دانشجویی در دانشگاه

اگر متقاضی کار در دانشگاه هستید، امکان همکاری با دانشگاه برای شما وجود دارد، یعنی می‌توانید با استاد خود در پیشبرد پروژه‌ها شرکت کنید. شما همچنین می‌توانید برای یک کارفرمای خصوصی، در یک رستوران یا باشگاه در داخل دانشگاه، کار کنید.

 

مجوز کار (برنامه Co-op)

همان‌طور که قبلاً توضیح داده شد، اگر رشته تحصیلی شما یک دوره کارآموزی یا Co-op در کانادا باشد، مجوز کار لازم است چرا که باید برای یک سازمان یا کارفرمای خاص کار کنید. برای دریافت چنین مجوزی می‌توانید به دانشگاه درخواست دهید و همچنین درخواست خود را به اداره مهاجرت کانادا ارسال کنید.

یافتن مشاغل تخصصی در دوران دانشجویی در کانادا دشوار است، اما انجام کارهای عمومی به هنگام تحصیل در کانادا ، امکان‌پذیر است. این مشاغل می‌تواند در رستوران‌ها یا کارخانه‌ها و شرکت‌های تولیدی باشد. همچنین امکان اخذ پروژه‌های دانشجویی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز وجود دارد. معمولاً دانشگاه‌ها و اساتید این پروژه‌ها را به دانشجویان ارائه می‌کنند و در ازای انجام این پروژه‌ها نوعی درآمد یا بورسیه به آن‌ها اعطا می‌شود.

 

نتیجه گیری

در این مقاله سعی شد جزئیات مدارک و شرایط اخذ پذیرش در کانادا، هزینه‌های زندگی در کانادا، روش‌های مهاجرت تحصیلی به کانادا و به طور کلی، تحصیل در کانادا مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد. کانادا یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی در جهان است. راه‌های مختلفی وجود دارد که افراد می‌توانند پس از اتمام تحصیلات خود برای اقامت دائم کانادا اقدام کنند. پیشنهاد می‌کنیم قبل از تصمیم گیری از وضعیت همه کشورها آگاه باشید تا بتوانید بهتر تصمیم بگیرید. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و بررسی دقیق‌تر وضعیت خود با مشاوران مجرب مؤسسه حقوقی مهاجرتی دادکاوان سپهر آرمان تماس گرفته و از مشورت با متخصصان این حوزه، بهترین نتیجه را بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس سریع و رایگان