بهترین سن برای مهاجرت چیست؟

بهترین سن برای مهاجرت

بهتر است در چه بازه سنی اقدام به مهاجرت کنیم؟ بهترین سن برای مهاجرت تحصیلی چیست؟ کدام سن برای چه نوع مهاجرتی (تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری و…) مناسب تر است؟

قبل از آن که به پاسخ سوالات مطرح شده بپردازیم، این موضوع را در نظر داشته باشید که تقریباً همه مردم در مقاطع مختلف امکان مهاجرت را در نظر می گیرند. این جهان وسیع است و مکانهای زیادی برای سکونت در آن وجود دارد و انگیزه ای در روح انسان وجود دارد که مشتاق آغازها ، ماجراها و تغییرات جدید است.

اما مهاجرت فعالیتی نیست که به آن بی اهمیت نگاه شود.

بسیاری از برنامه های مهاجرت در کنار برخی از الزامات سختگیرانه است که به برخی از آنها نمی توان به راحتی غلبه کرد. در چنین مواردی، بهتر است که شما مسئولیت های کمی داشته و یا هیچ مسئولیتی نداشته باشید. همچنین لازم است که پتانسیل زیادی برای رشد داشته باشید و انرژی کافی برای شروع زندگی جدید در جایی دیگر در شما باشد. تمامی این موارد، این سوال را در ذهن ما ایجاد می کند که بهترین سن برای مهاجرت چیست.
پاسخ این سوال چندان تعجب آور نیست؛ یکی از مهم ترین فاکتور های آن، جوان بودن است.

بهترین سن برای مهاجرت

مهاجرت در سنین پایین تر از 30 سال آسان تر است

از نظر مهاجرت، درصد قبول شدن افراد زیر سن 30 سال بسیار بیشتر از کسانی است که در سنین بالاتر برای مهاجرت اقدام می کنند. صرف نظر از موفقیت در گرفتن پذیرش، مهاجرت بعد از 30 سالگی شرایط پیچیده و مشکلات خودش را دارد. پیدا کردن شغل مناسب، داشتن شرایط لازم برای زندگی راحت و تامین امکانات رفاهی چالشی بزرگ به حساب می آید. با این وجود مهاجرت پس از رسیدن به سن 30 سالگی امکان پذیر است ولی افراد زیر 30 سال به مراتب روند آسان تری را طی خواهند کرد.

بهترین سن مهاجرت

هرچه سن شما کم تر باشد، مسئولیت ها و وظایف کم تری دارید. به عنوان مثال تا زمانی که ازدواج نکرده و بچه ندارید، تنها در قبال خود مسئول هستید. بنابراین برای پاسخ به این که بهترین سن برای مهاجرت ، چه سنی می باشد باید بگوییم سنی که در آن کمترین میزان مسئولیت بر دوش شما است.

سن بالا تر = مسئولیت های بیشتر

معمولا در سن بالای سی سال به دلیل تشکیل خانواده و مسائل مالی و بدهی هایی که افراد در جریان فراهم نمودن امکانات برای خانواده ی خود می سازند، عوامل بازدارنده برای مهاجرت، بیشتر می شوند. داشتن مجموعه ای از مسئولیت ها مانند بدهی، خانه، حیوانات خانگی و به ویژه کودکان، روند مهاجرت را نه تنها برای افرادی که به دنبال مهاجرت هستند، بلکه از نظر گرفتن پذیرش، شرایط را برای آنها کمی پیچیده تر می کند.

در یک کلام، افراد زیر سی سال انرژی بیشتر، مسئولیت و دغدغه ی کمتری دارند و در نتیجه بسیار راحت تر از افراد با سن بالاتر از 30 سال مهاجرت می کنند.

بهترین سن مهاجرت

جوانان فرصت بیشتری برای رشد دارند

از دیدگاه کشور مقصد، بهترین سن مهاجرت افراد به کشورشان، سن کمتر از سی سال است. افراد جوان، نیروی کاری بهتری برای کشور مقصد محسوب می شوند چرا که انرژی بیشتری داشته، فعال تر بوده و پتانسیل بیشتری برای ارائه خدمات در راستای توسعه کشور خواهند داشت.

همچنین کسانی که در دهه بیست سالگی هستند، هنوز راه خود را تعیین نکرده اند و شوک فرهنگی مهاجرت را بیشتر یک نوع ماجراجویی تلقی می کنند. علاوه بر این، سفارت کشور مقصد می داند که متقاضیان جوان تر قادر به سازگاری فرهنگی ، اجتماعی و حرفه ای هستند، به این معنی که آنها توانایی های بیشتری دارند. بنابراین این افراد شانس بیشتری برای گرفتن پذیرش برای مهاجرت دارند.

بهترین سن برای مهاجرت تحصیلی

فارغ از تمامی مواردی که در بالا مطرح شد، بعضی افراد محدوده سنی خاصی را برای مهاجرت تعریف می کنند، در حالی که بعضی دیگر معتقدند مهاجرت سن نمی شناسد. برخی استدلال می کنند که ورود به یک کشور جدید در سنین پایین تر، مثلا زیر 18 سال، منطقی نیست و ممکن است فرد نتواند با فشارهای محیط جدید کنار بیاید، در حالی که برخی دیگر عقیده دارند که افراد جوان تر، سازگاری و انعطاف شخصیتی بیشتری دارند.

این امر برای کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند، مهم تر تلقی می شود. چرا که این افراد علاوه بر ادامه ی تحصیل، علایق دیگری نیز دارند.

بنابراین، بهتر است که این مسئله را از سه دیدگاه اساسی بررسی کنیم.

بهترین سن برای مهاجرت تحصیلی

بهترین سن برای مهاجرت از نظر استخدام

پس از فارغ التحصیلی، دانشجویان باید به دنبال پیدا کردن شغل مناسب خود باشند. اگر تصمیم به ماندن در کشور مقصد بگیرند، در چه سنی شغل بهتری خواهند یافت؟ اگر آنها تصمیم به بازگشت گرفتند یا مجبور به بازگشت شدند ، باید فرصت کافی برای بازسازی وضعیت خود داشته باشند. اینجاست که نقش سن مشخص می شود. به عنوان مثال، فردی که قصد دارد در سن 35 سالگی به دنبال تحصیل در مقطع دکترا برود، احتمالاً در زمان فارغ التحصیلی نزدیک به 40 سال خواهد داشت. اگر بماند، آیا می تواند برای خود کار خوبی در کشور مقصد پیدا کند؟ در صورت بازگشت به کشور ، آیا برای ورود به بازار کار با مشکل روبرو نخواهد شد؟
در هر دو مورد باید به این نکته توجه داشت که یافتن شغل مناسب در سنین بالا، سخت تر می باشد چرا که در هر کشوری، کارفرمایان به دنبال استخدام نیروی جوان هستند.

بهترین سن برای مهاجرت از نظر سازگاری با محیط جدید

در این مورد گفته می شود سن مانند شمشیری دو لبه عمل می کند. اگر افراد بالای سی سال باشند، تجربه و تحمل بیشتری برای مشکلات اساسی تر دارند. اما این افراد در فرهنگ قبلی خود رشد کرده اند و به سختی می توانند محیط جدید را پذیرا بوده و خود را با آن وفق دهند.

بهترین سن برای مهاجرت از نظر توانایی ادامه تحصیل

اکثر افرادی که به خارج از کشور می روند تصمیم به ادامه تحصیل دارند. برخی می گویند که بهترین سن برای مهاجرت تحصیلی ، بازه ی بین 20-30 سالگی است. اما برخی بر این عقیده هستند که در هر سنی می توان تحصیل را ادامه داد. این شرایط کشور مقصد است که تعیین می کند کدام یک از این دو گروه فرصت بهتری برای ادامه ی تحصیل دارند.

نتیجه گیری

مطالعات و تجربیات افراد نشان داده است که بهترین سن برای مهاجرت ، بازه بین 20-30 سالگی می باشد. چرا که در این سنین مشکلات کمتری در روند مهاجرت همانند آن چه که در این مقاله به آن اشاره کردیم، وجود دارد. اما این به آن معنا نیست که مهاجرت در سنین بالای سی سال غیر ممکن خواهد بود. با مشخص کردن اهداف خود و استفاده از تجربیات و مشاوره با کارشناسان، می توان به این روند سرعت بخشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس سریع و رایگان