ارزان ترین راه مهاجرت تحصیلی یا کاری

ارزان ترین راه مهاجرت

ارزان ترین راه مهاجرت چیست؟ کدام مولفه ها بر هزینه ی مهاجرت تاثیرگذارند؟ برای کم تر شدن هزینه ی مهاجرت به چه نکاتی باید توجه داشت؟

در ایران امروزه، بسیار از مردم به دلایل مختلف، تصمیم به مهاجرت دارند. شاید برای شما نیز همانند بسیاری دیگر از مردم، اصلی ترین دغدغه، یافتن ارزان ترین راه مهاجرت باشد. این موضوع به مولفه ی های بسیاری مرتبط میباشد و بر اساس همین مولفه ها است که شما می توانید با توجه به شرایط خود، راه بهتر و ارزان تر را انتخاب کنید.
مواردی همچون:

 • سن
 • میزان تحصیلات
 • میزان سرمایه
 • تخصص و حرفه کاری
 • رزومه کاری
 • و مواردی دیگر

یکی از دلایلی که یافتن ارزان ترین راه مهاجرت را برای ما ایرانیان بسیار مهم میکند، ارزش پایین پول کشورمان نسبت به سایر کشور های جهان است. نرخ تبدیل ریال به ارز های بین المللی مانند یورو، دلار آمریکا، پوند و … سبب شده است تا هزینه های مهاجرت نسبت به درآمد، برای ایرانیان بسیار بالاتر از این نسبت در بین مهاجران دیگر در جهان باشد و لذا ارزان ترین راه مهاجرت، اصلی ترین موضوع برای مهاجرت ایرانیان به حساب می آید.

ارزان ترین راه مهاجرت

مهاجرت تحصیلی را انتخاب کنیم یا مهاجرت کاری؟

مهاجرت روش های متفاوتی دارد و هر کدام از این روش‌ها مخارج خاص خود را بر دوش فرد مهاجر می گذارند که در هر کشوری متفاوت است و نمی توان یک هزینه را به شکل ثابت برای آن در نظر گرفت. موارد زیادی را می‌توان بر شمرد که باعث می‌شوند مهاجرت هزینه های مختلفی را برای افراد به دنبال داشته باشد. برخی از این هزینه‌ها مربوط به هزینه طی شدن روند قانونی مهاجرت مثل اخذ ویزا، مراجعه به کشور مقصد، مقدار دپوزیتی که کشور مقصد برای ورود تعیین می کند و … است، بعضی دیگر از این هزینه‌ها نیز به فراهم آوردن برخی پیش نیازها مثل آموزش زبان، خرید وسایل، هزینه ی خرید بلیط هواپیما و … مربوط می‌شود.

فارغ از تمامی مواردی که در بالا ذکر شد، متخصصین مهاجرت در دو روش به صورت کلی اتفاق نظر دارند که این دو روش مهاجرتی، ارزان ترین راه مهاجرت است:

 • مهاجرت تحصیلی
 • مهاجرت کاری

برای آن که بتوانیم به بهترین شکل جزئیات هر کدام از این روش ها را برای شما عزیزان توضیح دهیم تا با دیدی باز تصمیم به مهاجرت بگیرید، در این مقاله به تفصیل راه های ارزان مهاجرت از طریق تحصیل را شرح می دهیم.

* شما می توانید با مراجعه به مقاله ی ارزان ترین راه مهاجرت (مهاجرت کاری) ، از جزئیات این روش نیز مطلع گردید.

ارزان ترین راه مهاجرت (مهاجرت تحصیلی)

همان طور که می دانید، مهاجرت تحصیلی یکی از شایع ترین راه های مهاجرت می باشد که می توان ضمن مهاجرتی کم هزینه، از مزایای کشور مقصد نیز بهره مند شد. اما برای این نوع مهاجرت نیاز است تا مواردی را در نظر بگیرید:

 • باید سن شما متناسب با قوانین سنی کشور مقصد برای درخواست تحصیل باشد.
 • رزومه و ریز نمرات تحصیلی یکی از موارد مهمی است که دانشگاه ها برای قبول درخواست متقاضی تحصیل، در نظر می گیرند.
 • میزان مشارکت شما در پروژه های پژوهشی و یا داشتن مقالات علمی برای درخواست بورسیه از دانشگاه کشور مقصد، موردی اجتناب ناپذیر می باشد.
 • با این که تحصیل در بسیاری از کشور های اروپایی رایگان می باشد ولی پشتوانه ی مالی شما برای ورود و تحصیل و زندگی در این کشور، موردی است که در نظر می گیرند تا از توانایی مالی شما برای زندگی در هنگام تحصیل، اطمینان حاصل کنند.
 • موارد دیگری نیز ممکن است وجود داشته باشد که با توجه به قوانین کشور مقصد، متغیر است.

از مهم ترین مواردی که باعث می شود مهاجرت تحصیلی یکی از ارزان ترین راه های مهاجرت باشد، فاکتور های زیر را می توان نام برد:

 1. شما می توانید به صورت رایگان در بسیاری از کشور ها تحصیل کنید.
 2. فارغ از دانشگاه هایی که تحصیل در آن ها رایگان است، دانشگاه های دیگر نیز هزینه های کمی بابت تحصیل از دانشجویان دریافت می کنند.
 3. بر خلاف روش های دیگر مهاجرتی همچون روش سرمایه گذاری، این روش نیاز به سرمایه زیادی ندارد و به راحتی و با هزینه ی کم می توانید از تحصیل در کشور های اروپایی بهره مند شوید.
 4. بورسیه تحصیلی یکی از راه هایی است که می توانید به وسیله ی آن، با کم ترین میزان هزینه برای مهاجرت و تحصیل اقدام کنید.

کم هزینه ترین راه ها برای مهاجرت تحصیلی

کم هزینه ترین راه ها برای مهاجرت تحصیلی

در ادامه برای شما 3 راه را به عنوان ارزان ترین راه مهاجرت تحصیلی معرفی کرده ایم.

 1. بورسیه تحصیلی بدون انجام فعالیت های جانبی
 2. بورسیه تحصیلی از طریق انجام فعالیت های جانبی
 3. کار دانشجویی

1. بورسیه تحصیلی بدون انجام فعالیت های جانبی

به طور کلی بورسیه تحصیلی یا فاند (fund)، حمایتی مالی است که توسط سازمان های دولتی و یا شرکت ها و موسسات خصوصی تامین می شود که شامل کمک هزینه هایی است که به صورت مستقیم و غیر مستقیم از سوی دانشگاه ها و پژوهشگاه های علمی به دانشجویان واجد شرایط، پرداخت می شود.

بورسیه ی تحصیلی بدون انجام فعالیت های جانبی را می توان در چند حالت در نظر گرفت:

 • بورسیه تحصیلی عادی(Scholarship)
 • جوایز (Awards)
 • وام تحصیلی (Loan)
 • حذف شهریه(Tuition Waiver)
بورسیه تحصیلی عادی (Scholarship)

بورسیه عادی به منظور تشویق افرادی که قصد ادامه تحصیل دارند ایجاد شده است. برای اخذ این بورسیه باید شرایط تحصیلی خوب و قابل قبولی داشته باشید. همچنین دانشگاه ها شرایطی را برای تمدید این حمایت مالی تعیین کرده اند. برای مثال، معدل هر ترم دانشجو باید بالاتر از ۳ ( از ۴ نمره) باشد. این کمک مالی به همه مقاطع دانشگاهی و رشته های درسی تخصیص یافته است ولی میزان اختصاص آن به دوره دکتری نسبت به سایر مقاطع بیشتر است. در برخی موارد نیز ممکن است هزینه های زندگی یک دانشجو توسط این بورسیه تامین شود.

جوایز (Awards)

این نوع بورسیه شامل انواع جایزه ها می باشند که به دانشجویان تعلق می گیرند ولی باید توجه داشت که مبلغ این جوایز معمولا در حدی نیست که بتواند کل هزینه های دانشجویی را پوشش دهد و تنها بخشی از آن را تامین می نماید. همچنین این جوایز همیشه به صورت نقدی نیستند و میتواند شامل بن تخفیف خرید کتاب درسی، کوپن های استفاده از خدمات رفاهی برای دانشجویان مثل خرید قهوه دانشجویی، غذای دانشجویی و… باشد.

وام تحصیلی (Loan)

وام تحصیلی می تواند از طرف بانک و یا شرکتی خصوصی که هزینه ی تحصیل دانشجویان را تقبل می کند پرداخت شود. این وام مستقیما به حساب دانشگاه واریز شده و هزینه های شهریه دانشگاه و تحصیل را تامین می کند. باید توجه داشت که این وام ها به شهروندان کشور ارائه دهنده ی وام تعلق می گیرد و معمولا یک ضامن نیز برای اعطای وام، لازم است.

حذف شهریه(Tuition Waiver)

این نوع بورسیه بیشتر به مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تعلق می گیرد و در مقطع دکتری، معمول نیست. حذف شهریه، به صورت کامل و یا نسبی، هزینه های تحصیل دانشجو را تامین می کند. در این نوع از بورسیه تحصیلی، دانشگاه به صورت دقیق میزان معافیت از پرداخت شهریه را مشخص کند و اگر حذف شهریه فقط بخشی از هزینه ها را دربرگیرد، دانشجو باید باقی هزینه ها را خود پرداخت کند.

2. بورسیه تحصیلی از طریق انجام فعالیت های جانبی

این نوع از بورسیه های تحصیلی در مقابل انجام کاری توسط دانشجو، به وی تعلق می گیرد. بر خلاف بورسیه تحصیلی بدون انجام فعالیت جانبی، که در آن دانشجو برای دریافت بورسیه فعالیت خاصی لازم نبود انجام بدهد، در این نوع بورسیه اگر فعالیت های لازم توسط دانشجو محقق نشود، بورسیه به او تعلق نمی گیرد.
در ادامه دو نوع از مهم ترین بورسیه های تحصیلی از طریق انجام فعالیت جانبی را به شما معرفی کرده و آن ها را بررسی می کنیم.

 • دستیار تدریس (TA)
 • دستیار تحقیق (RA)
ارزان ترین راه مهاجرت
دستیار تدریس (Teaching Assistantship)

دستیاران اساتید وظایف خاصی دارند که می توان از مهم ترین آن ها به تصحیح برگه های امتحانی، رفع اشکالات درسی دانشجویان و … اشاره کرد. دستیار تدریس شدن نیاز به تسلط به زبان دوره تحصیلی، توانایی تدریس و تسلط بر محتوای درس مورد نظر استاد دارد. دانشگاه یا استاد نیز در قبال خدمات دانشجو، به او هزینه ای را پرداخت یا او را از بخشی از هزینه های تحصیل، معاف می کنند.

دستیار تحقیق (Research Assistantship)

دستیار تحقیق یا همان دستیار آزمایشگاه، کمک اصلی استاد در انجام تحقیقات، نگارش مقالات علمی و … است و بابت این خدمات از او هزینه ای دریافت می کند.کسب مقام RA و دریافت این بورسیه تحصیلی رابطه مستقیمی با شباهت موضوع تحقیقات استاد و دانشجو و هم جهت بودن فعالیت های آن دو دارد.

3. کار دانشجویی

همان طور که به آن اشاره کردیم، یکی دیگر از امتیازاتی که باعث می‌شود تا هزینه تحصیل برای دانشجویان راحت تر تامین شود و فشار زیادی در حین پرداخت هزینه‌های تحصیلی به دانشجو وارد نشود، اجازه کار دانشجویی است.

به طور کل می توان کار دانشجویی را به دسته ی اصلی تقسیم بندی کرد:

 • کار دانشجویی (کار آزاد)
 • کارآموزی
کار دانشجویی (کار آزاد)

توجه داشته باشید که کار عادی در کشور ها محدودیت زمانی کم تری دارد (از نظر میزان ساعت کار مجاز در هفته) ولی در صورتی که شما دانشجو باشید، برای کار کردن نیاز به مجوز کشور مقصد دارید و هر کشوری برای دانشجویان محدودیت ساعتی خاصی را در هفته برای کار کردن قائل می شود. با این وجود، در اکثر کشورهای اروپایی اجازه کار دانشجویی به دانشجویان خارجی داده می‌شود و این مورد هم به شرایط و قانون گذاری دانشگاه‌ها وابسته است.

ارزان ترین راه مهاجرت

کارآموزی

کارآموزی (Internship) کاری پاره وقت است که دانشجو در حین تحصیل آن را در شرکت یا موسسه ای خارج از دانشگاه انجام می دهد.
به علت دریافتی های کم کارآموزان، شرکت های مختلف به سراغ دانشگاه ها رفته و افراد شاغل به تحصیل را برای دوره کارآموزی استخدام می کنند. حقوق کارآموزی با اینکه نسبتا پایین است، اما هزینه های تحصیل و زندگی یک دانشجو را تا حدود خوبی تحت پوشش قرار می دهد و از TA و RA درآمد بیشتری برای دانشجو به ارمغان می آورد.

*این نکته حائز اهمیت است که در کارآموزی، کاری که دانشجو انجام می دهد باید مرتبط با رشته ای که در آن مشغول به تحصیل است باشد ولی در کار آزاد، لزومی به ارتباط کار و رشته ی تحصیلی نیست.
مثلا شما اگر دانشجوی میکروبیولوژی باشید، برای کارآموزی باید در یک آزمایشگاه زیست سلولی مولکولی کار کنید ولی برای کار آزاد می توانید در یک کافه به عنوان صندوقدار مشغول به کار شوید.

ارزان ترین راه مهاجرت (مهاجرت کاری)

می توان گفت که اصلی ترین مولفه برای این روش مهاجرتی، مهارت خاص شما است. یعنی رشته و موضوعی که شما در آن تخصص دارید و مورد نیاز کشور مقصد نیز می باشد. اما مولفه های دیگری در کنار مهارت خاص تعریف می شوند که کیفیت و سهولت مهاجرت کاری شما را تعیین می کنند. از میان این مولفه ها می توان موارد زیر را نام برد:

 • رزومه کاری شما. طبیعتا برای کشور مقصد مهم است که شما تا به حال در چه سازمان هایی کار کرده اید و به چه میزان با فرهنگ سازمانی مرتبط با مهارتی که با آن در حال مهاجرت هستید، آشنایی دارید و در اکوسیستم حرفه ای آن با مهارت بوده اید.
 • تحصیلات آکادمیک. هرچقدر هم شما مهارت داشته باشید، تحصیلات آکادمیک به نوعی مکمل مهارت شما است. مخصوصا در کشور های اروپایی که معمولا افراد، بر خلاف ایران، در زمینه ای که در آن تحصیلات آکادمیک دارند، مشغول به کار می شوند.
 • آشنایی به زبان رایج کشور مقصد. شما به هر میزانی که به زبان بومی یک کشور تسلط داشته باشید، به همان میزان ارتباط گرفتن در محیط حرفه ای کسب و کار برای تان راحت تر می شود. حتی در بعضی موارد و کشور ها، شما نمی توانید بدون دانستن زبان بومی آن کشور، فعالیت حرفه ای و کاری داشته باشید.
 • سوابق کیفری و حقوقی. این سوابق برای یافتن شغل در کشور مبدا نیز بسیار مهم تلقی می شود چه برسد به کشوری که به نوعی یک فرد خارجی را به عنوان مهاجر می پذیرد و رفتار اجتماعی فرد مهاجر برای کشور مقصد بسیار مهم است.
 • سن و میزان سلامتی. معمولا کشور ها تمایل به جذب نیروی انسانی جوان دارند چرا که افراد جوان و سالم، سرمایه هر کشوری محسوب می شوند.

ارزان ترین راه مهاجرت

معیار های انتخاب کشور مناسب جهت مهاجرت کاری

تمامی مواردی که در بالا ذکر شد، معیار هایی است که کشور مقصد برای شما تعیین می کند تا با رعایت آن ها بتوانید به آن کشور مهاجرت کاری داشته باشید. حال شما نیز باید معیار هایی برای یافتن مناسب ترین کشور برای مهاجرت کاری در نظر بگیرید تا بتوانید بهتر تصمیم بگیرید و ریسک مهاجرت ناموفق را هر چه بیشتر کم کنید.

خوشبختانه بسیاری از کشور ها برای جذب نیروی انسانی متخصص با یکدیگر وارد رقابت می شوند و این باعث می شود تا مزایای بیشتر و بیشتری برای جذب شما که مهارت و تخصص مورد نیاز آن ها را دارید، پیشنهاد کنند. فارغ از مزایای کار در کشور مقصد، در ادامه برای شما معیار هایی برای سنجش و انتخاب کشور مناسب لیست کرده ایم که با در نظر گرفتن آن ها، بهترین انتخاب را کنید.

وضعیت اقتصادی کشور مقصد

قبل از آن که اقدام به مهاجرت کاری به یک کشور دیگر بکنید، حتما باید از وضعیت اقتصادی کشور مد نظر خود آگاهی به دست آورید. دلیل اصلی که روی این مورد تاکید می‌کنیم، این است که هر چه وضعیت اقتصادی کشوری پیشرفته و در سطح خوبی باشد، شما خیلی راحت‌تر می‌توانید در آمد کسب کنید، برای درآمد خود برنامه ریزی نمایید و زندگی خوبی داشته باشید.

اکثر کشورهای اروپایی مثل آلمان، سوئد، سوئیس، دانمارک، کشورهایی آمریکایی مثل کانادا و آمریکا در این مورد از ثبات و اقتدار بسیار بالایی برخوردار هستند و به راحتی می‌توانید در این مورد کشورهای نامبرده را جزو اولویت‌های خود حساب کنید.

نرخ بیکاری در کشور مقصد

این مورد می تواند معیار مهمی برای شما که قصد مهاجرت کاری به یک کشور را دارید، داشته باشد. به هر حال، نرخ بیکاری یک کشور، توانایی دولت آن کشور در زمینه ایجاد کار برای شهروندان خود را نشان می دهد.

میزان مالیات در کشو مقصد

مالیات پرداختی هر شغل و هر کشور متفاوت است. این معیار نیز معیاری مهم محسوب می شود مخصوصا در چند سال اخیر که به دلیل تغییرات اقتصادی و سیاسی در جهان، نرخ های مالیات در کشورهای مختلف نیز تغییر یافته است. مالیات پرداختی خود را در شغل و کشور مقصد پیش بینی کنید تا بتوانید برنامه ریزی درست و دقیقی بر روی میزان درآمد، مخارج و کیفیت زندگی خود در کشور مقصد داشته باشید.

ارزان ترین راه مهاجرت

مخارج زندگی در کشور مقصد

یکی از مهم ترین عوامل برای مهاجرت، فرقی ندارد چه نوعی باشد، مخارج زندگی و رفاه در کشور مقصد است. اگر شما تخمین درستی از هزینه های زندگی در کشور مقصد نداشته باشید ممکن است مهاجرتی ناموفق داشته باشید.

امنیت شغلی

امنیت شغلی، ادامه کار و ادامه جریان درآمدی شما در کشور مقصد را تضمین می کند و با در نظر گرفتن شغل و کشوری که بتواند این امنیت را تا حد زیادی به شما بدهد، می توانید زندگی پس از مهاجرت خود را با خیالی آسوده تر شروع کنید.

کلام آخر

مهاجرت امری است که باید از تمامی جوانب آن را بسنجید و تحقیق دقیقی در مورد تمامی فاکتور های تعیین کننده و تاثیر گذار در آن داشته باشید. با این وجود، مهم ترین فاکتور های ارزان ترین راه مهاجرت تحصیلی و یا کاری را در این مقاله برای شما عزیزان گرد آوردیم و اگر قصد مهاجرت تحصیلی ندارید و به دنبال ارزان ترین راه مهاجرت هستید، می‌توانید از طریق مهاجرت کاری اقدام نمایید.

همچنین برای مشاوره ی تخصصی، می توانید با کارشناسان ما در گروه آرمان در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس سریع و رایگان