تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی در مقاطع مختلف

تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی

تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی : کشور فرانسه، که کشوری توسعه یافته است، یکی از مهمترین کشورهای قاره اروپا محسوب می شود. به دلیل کیفیت بالای زندگی و امکاناتی که کشور فرانسه دارد سالانه افراد بسیاری از سراسر دنیا، برای مهاجرت به این کشور تلاش می کنند. به دلیل کیفیت بالای دانشگاه های فرانسه و همچنین هزینه های بسیار پایین تحصیل در این دانشگاه ها، یکی از معمول ترین راه های مهاجرت به کشور فرانسه، مهاجرت تحصیلی است، اما از آنجایی که زبان رسمی کشور فرانسه زبان فرانسوی است، بسیاری تصور می کنند که به منظور تحصیل و مهاجرت به این کشور حتما باید زبان فرانسه بیاموزند و از این کار منصرف می شوند؛ اما بهتر است بدانید که برای تحصیل در کشور فرانسه نیازی نسیت که حتما زبان فرانسوی بیاموزید، شما می توانید با داشتن مدرک زبان انگلیسی نیز برای تحصیل در دانشگاه های بسیار معتبر این کشور اقدام کنید. در این مقاله به بررسی جزئیاتی نظیر نحوه اخذ پذیرش در دانشگاه های فرانسه، مدارک مورد نیاز برای تحصیل به زبان انگلیسی در فرانسه ، شرایط و هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور می پردازیم اما قبل از آن، در ادامه توضیح کلی درمورد کشور فرانسه و شرایط آن خواهیم داد.

نگاهی به کشور فرانسه

 کشور فرانسه پهناورترین کشور در اروپا بوده که در همسایگی کشورهای سوئیس، آلمان، بلژیک، ایتالیا و موناکو واقع شده است. این کشور ثروتمند، چهارمین کشور قدرتمند صنعتی در جهان بوده و همچنین مهد فرهنگ و هنر محسوب می شود. جمعیت این کشور حدود 80 میلیون نفر است. کشور فرانسه یکی از بزرگترین و مهمترین کشورهای اتحادیه اروپا بوده و واحد پول این کشور یورو می باشد. این کشور دارای بالاترین سطح سیستم آموزشی است و برخی از دانشگاه های آن مانند دانشگاه سوربن، پیر و ماری کوری که در شهر پاریس واقع شده اند از اعتبار جهانی برخوردار هستند. همین امر باعث شده که هر سال متقاضیان بسیاری از سراسر جهان برای این دانشگاه ها، به ویژه برای رشته های حقوق و پزشکی اپلای کنند. همچنین جاذبه های گردشگری این کشور از جمله بناهای تاریخی، موزه های بزرگ جهانی، فشن، معماری، هنر، برندهای لاکچری و معروف پوشاک و رستوران های بی نظیر کشور فرانسه، به جذابیت های این کشور زیبا افزوده است.

تحصیل به زبان انگلیسی در فرانسه

تحصیل به زبان انگلیسی در فرانسه

از آنجایی که زبان رسمی کشور فرانسه زبان فرانسوی، به منظور تحصیل و به ویژه کار و ارتباط گرفتن در جامعه در این کشور بهتر است زبان فرانسه بدانید؛ اما زبان انگلیسی نیز زبان دوم مردم این کشور محسوب می شود و اگر علاقه ای به یادگیری این زبان ندارید، جای نگرانی نیست، زیرا دانشگاه هایی در فرانسه هستند که برنامه های تحصیلی و دروس را به زبان انگلیسی ارائه می دهند که بیش از 1000 برنامه تحصیلی به طور کامل به زبان انگلیسی و در تمام مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا، در این دانشگاه ها ارائه می شوند. حدود 80 درصد دروس برخی از رشته ها مانند مهندسی فناوری و علوم، علوم بهداشت، محیط زیست و رشته های مدیریت و تجارت در دانشگاه های فرانسه به زبان انگلیسی تدریس می شوند. دانشگاه های کشور فرانسه در جایگاه ششم در جهان از نظر تحقیق و توسعه قرار گرفته است. همچنین می توان گفت به دلیل برخوردار بودن محیط مناسب برای پرورش خلاقیت و شکوفایی استعدادها و عدم تبعیض قائل شدن بین دانشجویان داخلی و بین المللی در ارائه خدمات و کیفیت آموزشی، دانشگاه های کشور فرانسه رتبه سوم در جهان را از لحاظ جذب دانشجوی بین المللی کسب کرده است.

 

شرایط تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی

بر طبق قانونی که در سال 2015 در فرانسه تصویب شد، تمام دانشگاه های این کشور می توانند بسیاری از برنامه های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی ارائه دهند؛ تصویب این قانون باعث شد تا تعداد دانشجویان بین المللی در کشور فرانسه 5 درصد افزایش پیدا کند. دانشجویانی که جهت تحصیل به زبان انگلیسی در فرانسه اقدام می کنند، لازم است که گواهی مهارت در زبان انگلیسی آزمون آیلتس با حداقل نمره 5/6 و تافل با حداقل نمره 85 ارائه کنند. دانشجویان بین المللی می توانند از بورسیه های متنوعی که دانشگاه های فرانسه ارائه می دهند نیز استفاده کنند. ددلاین دانشگاه های فرانسه با توجه به دانشگاه و برنامه تحصیلی انتخابی متفاوت می باشد اما به طور معمول ددلاین دانشگاه های فرانسه تا 31 ژوئن است. ویزای تحصیلی مورد نیاز برای تحصیل و اقامت طولانی مدت در این کشور ویزای VL-TS می باشد. لازم به ذکر است که شهریه دانشگاه و هزینه های زندگی برای یک دانشجوی بین المللی با یک دانشجوی داخلی یکسان است.

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی در فرانسه

 • پر کردن فرم درخواست پذیرش تحصیلی از دانشگاه موردنظر
 • ارائه مدرک دیپلم و ریز نمرات دیپلم و ترجمه رسمی آنها (با مهر وزارت دادگستری)
 • ارائه مدرک پیش دانشگاهی و ریزنمرات آن و ترجمه رسمی آنها (با مهر وزارت دادگستری)
 • مدرک زبان آیلتس (با حداقل نمره 5/6) و یا مدرک زبان تافل
 • رزومه از سوابق تحصیلی
 • انگیزه نامه (توضیح دلیل انتخاب این دانشگاه و رشته موردنظر)
 • پاسپورت معتبر
 • مدارکی دال بر اثبات تمکن مالی متقاضی
 • پرداخت اپلیکیشن فی (مبلغی است که برای بررسی مدارک خود برای دانشگاه واریز می کنید)

تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی خداقل 3 سال  حداکثر 4 سال به طول می انجامد.

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در فرانسه

 • پر کردن فرم درخواست پذیرش تحصیلی از دانشگاه موردنظر
 • ارائه مدرک لیسانس و ریز نمرات دیپلم و ترجمه رسمی آنها (با مهر وزارت دادگستری)
 • ارائه معرفی نامه از حداقل 3 استاد از مقطع کارشناسی
 • مدرک زبان آیلتس (با حداقل نمره 5/6 یا بالاتر) و یا مدرک زبان تافل
 • رزومه قوی از سوابق تحصیلی و کاری (ترجیحا مرتبط با رشته مورد نظر)
 • انگیزه نامه قوی
 • پاسپورت معتبر
 • مدارکی دال بر اثبات تمکن مالی متقاضی
 • پرداخت اپلیکیشن فی (مبلغی است که برای بررسی مدارک خود برای دانشگاه واریز می کنید)

لازم به ذکر است مدارک موردنیاز برای دانشگاه ها و رشته های تحصیلی مختلف با هم متفاوت است و مدارکی که در بالا ذکر شد، مدارکی است که به صورت معمول موردنیاز است؛ لذا برای اطمینان حاصل کردن از مدارک دقیق موردنیاز دانشگاه و رشته موردنظر خود، باید به سایت دانشگاه مراجعه نموده و اطلاعات کافی را کسب کنید.

شرایط تحصیل به زبان انگلیسی در فرانسه

بورسیه های تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی

از آنجایی که تحصیل به زبان انگلیسی در فرانسه نسبت به تحصیل به زبان فرانسه در دانشگاه های دولتی هزینه های بالاتری دارد، متقاضیان بین المللی همواره درپی دریافت بورسیه های تحصیلی هستند. بورسیه های متنوعی توسط دانشگاه های فرانسه ارائه می شود که بنابر رشته و مقطع تحصیلی و واجد الشرایط بودن دانشجو به او تعلق می گیرد. برخی از بورسیه هایی که توسط دانشگاه های فرانسه ارائه می شود به شرح زیر است:

 • Université Paris Saclay: این دانشگاه بورسیه ای را برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد درنظر گرفته است که سالانه 10 هزار یورو می باشد؛ همچنین هزار یورو نیز برای هزینه های سفر و ویزا به دانشجویان واجد شرایط این دانشگاه اعطا می شود.
 • بورسیه ESN: این بورسیه مختص دانشجویان رشته های علوم انسانی است و ماهانه هزار یورو به عنوان کمک هزینه تحصیلی به دانشجو اعطا می کند.
 • بنیاد موسسه فناوری گرنوبل: این موسسه بورسیه ای را به دانشجویان خود ارائه می کند که معادل 5 هزار یورو کمک هزینه تحصیل و زندگی در هر ترم می باشد.
 • بورسیه علوم پو: این بورسیه مختص دانشجویان رشته های علوم سیاسی، علوم اجتماعی و روابط بین الملل است که به مدت 2 یا 3 سال به دانشجوی بین المللی اعطا می شود و مابین 5 هزار تا 10 هزار یورو سالانه است.
 • بورسیه تحصیلی عالی: این بورسیه به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا تعلق می گیرد و معادل هزار یا دو هزار یورو به عنوان کمک هزینه تحصیلی است.

 

دانشگاه های برتر فرانسه که دوره های تحصیلی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند

بسیاری از دانشگاه های فرانسه برخی از برنامه های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهند که این امر باعث شده متقاضیان بین المللی بسیار زیادی از سراسر دنیا قادر به وارد شدن به این دانشگاه ها باشند؛ اما بهتر است بدانید که تحصیل به زبان انگلیسی در فرانسه هزینه بیشتری نسبت به تحصیل در دانشگاه های دولتی که به زبان فرانسه، دارد. در اینجا برخی از دانشگاه های برتر فرانسه را که دروس تحصیلی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند برای شما گردآوری شده است:

֎ دانشگاه پاریس-دوفین (Paris- Dauphine):

در دانشگاه پاریس- دوفین دوره های تخصصی در رشته های حقوق، علوم اجتماعی، تجارت و ریاضی ارائه می شود. بسیاری از دوره های ارائه شده در این دانشگاه به زبان انگلیسی است که این امکان را فراهم می کند که متقاضیان بین المللی در این دوره شرکت کنند. شهریه تحصیل به زبان انگلیسی در این دانشگاه بسته به رشته متفاوت است اما به طور کلی بین 1700 تا 6700 یورو به صورت سالانه می باشد. برخی از برنامه های آموزشی ارائه شده به زبان انگلیسی در این دانشگاه عبارت است از:

 • کارشناسی اقتصاد کلان: این دوره حدود 3 سال به طول می انجامد.
 • کارشناس مدیریت منابع انسانی: این دوره حدود 3 سال به طول می انجامد.
 • کارشناسی ارشد بازاریابی: این دوره حدود یک سال به طول می انجامد.
 • کارشناسی حقوق کار: این دوره حدود 3 سال به طول می انجامد.
 • کارشناسی ارشد در امور مالی بین المللی: این دوره حدود 2 سال به طول می انجامد.

֎ دانشگاه موسسه لندن در پاریس (The University of London Institute in Paris)

دانشگاه موسسه لندن در پاریس، یک موسسه کوچک است که دوره های تخصصی از جمله حقوق را به زبان انگلیسی و در هر د مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می دهد و کلاس های تحقیقاتی برگزار می کند. برخی از رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی در این دانشگاه عبارتند از:

 • کارشناسی ارشد حقوق: این دوره حدود 18 ماه به طول می انجامد.
 • سیاست بین الملل: این دوره حدود 3 سال به طول می انجامد.
 • کارشناسی ارشد روابط بین الملل: این دوره حدود 3 سال به طول می انجامد.
 • کارشناسی ارشد تاریخ و فرهنگ شهری: این دوره بین 1 تا 2 سال به طول می انجامد.

تحصیل به زبان انگلیسی در فرانسه در دانشگاه موسسه لندن در پاریس

֎ مدرسه بازرگانی EDC Paris (EDC Paris Business School)

مدرسه بازرگانی EDC Paris یک موسسه تخصصی در زمینه تجارت و کسب و کار است و دارای رتبه هفتم در میان مدارس برتر تجاری در فرانسه می باشد. این موسسه یکی از قدیمی ترین موسسات آموزشی در فرانسه است که بیش از 70 سال قدمت دارد و به بیش از هزار دانشجو بین المللی آموزش می دهد. برخی از رشته های تحصیلی این موسسه که به زبان انگلیسی ارائه می شود به قرار زیر است:

 • تخصص مدریت برند لوکس: این دوره حدود 2 سال به طول می انجامد.
 • کارشناسی ارشد نام تجاری (برند) و مدیریت محصول: این دوره حدود 2 سال به طول می انجامد.
 • کارشناسی ارشد نوآوری و کارآفرینی: این دوره حدود 2 سال به طول می انجامد.
 • کارشناسی ارشد مدیریت ورزشی جهانی: این دوره حدود 2 سال به طول می انجامد.

֎ دانشگاه پلی تکنیک اکول (Ecole Polytechnique)

دانشگاه پلی تکنیک اکول، دوره های خود را در مقاطع تحصیلات تکمیلی ارائه می دهد که اکثر آنها به زبان انگلیسی تدریس می شوند. این دانشگاه دوره های تخصصی خود را در زمینه علوم و فناوری و دیگر زمینه های STEM ارائه می دهد. این دانشگاه گزینه بسیار مناسبی برای متقاضیانی است که قصد تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی را دارند. برخی از برنامه های درسی که به طور کامل به زبان انگلیسی در این دانشگاه ارائه می شوند عبارتند از:

 • کارشناسی ارشد در اقتصاد، تجزیه و تحلیل داده ها و امور مالی شرکت ها: این دوره حدود 2 سال به طول می انجامد.
 • کارشناسی ارشد در علم داده برای تجارت: این دوره حدود 2 سال به طول می انجامد.
 • کارشناسی ارشد در محیط انرژی- فناوری علم و مدیریت: این دوره حدود 2 سال به طول می انجامد.
 • کارشناسی ارشد در هوش مصنوعی و محاسبات بصری پیشرفته: این دوره حدود 2 سال به طول می انجامد.
 • کارشناسی ارشد اینترنت اشیا- نوآوری و مدیریت: این دوره حدود 2 سال به طول می انجامد.

֎ دانشگاه آتلانتیکو (IMT):

دانشگاه آتلانتیکو جز ده دانشگاه برتر (Grande Ecole) فرانسه قرار دارد و جز مدارس عالی مختص نخبه ها می باشد. این دانشگاه برنامه های تحصیلی و تحقیقاتی خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهد. برخی از دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی که این دانشگاه ارائه می دهد به قرار زیر است:

 • مهندسی: این دوره حدود 2 سال به طول می انجامد.
 • کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات: این دوره حدود 2 سال به طول می انجامد.
 • کارشناسی ارشد مهندسی هسته ای پایدار: این دوره حدود 2 سال به طول می انجامد.
 • کارشناسی ارشد مشاوره و مدیریت سیستم اطلاعاتی: این دوره حدود 2 سال به طول می انجامد.

֎ برخی دیگر از دانشگاه های فرانسه که برنامه های خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهند عبارتند از:

 • دانشگاه EBS پاریس (EBS Paris)
 • مدرسه مهندسی ایزپ (Esaip School Engineers)
 • دانشگاه تجارت آمریکا (American Business School)
 • دانشگاه گر نوبل (ESC Grenoble)
 • موسسه فناوری گرنوبل (Grenoble Institute of Technology)
 • موسسه تجارت مون پلیه (Montpellier Business School)
 • دانشگاه ISC پاریس (GESLSCA ISC Paris)
 • مدرسه تجارت بین الملل، مدیریت هتل و جهانگردی (VATEL International Business School, Hotel and Tourism Management)

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کشور فرانسه برای تحصیل به زبان انگلیسی در فرانسه

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کشور فرانسه

برای تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی ، داشتن ویزای تحصیلی کشور فرانسه لازم و ضروری است. به طور کلی دو نوع ویزای کوتاه مدت، که مدت آن 3 ماه است، و ویزای بلند مدت، که مدت زمان آن بالای 3 ماه است، وجود دارد. برای مهاجرت تحصیلی به کشور فرانسه، متقاضی نیازمند ویزای VL-TS می باشد. مدارک لازم جهت اخذ این ویزا به عبارت زیر است:

 • پاسپورت معتبر
 • پذیرش تحصیلی که نشان دهنده دوره، طول دوره و تاریخ شروع و پایان دوره تحصیلی باشد.
 • بیمه سلامت معتبر
 • مدرک اثبات تمکن مالی که نشان دهنده پشتیبانی دانشجو در طول دوره تحصیل می باشد. (این مبلغ معادل 615 یورو در ماه است که باید به اندازه کل طول تحصیل باشد)
 • مدرک زبان فرانسه (DELE یا DALF) یا مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس یا تافل (نمره مورد قبول بسته به دانشگاه، مقطع تحصیلی و رشته مورد نظر متغیر است)
 • رسید پرداخت هزینه های امور اداری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس سریع و رایگان