شرایط تحصیل در فرانسه 2022

تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه یکی از مواردی است که امروزه در بین افرادی که قصد مهاجرت دارند، گزینه‌ای جذاب در نظر گرفته می‌شود. در سال‌های اخیر، نرخ مهاجرت از کشورمان ایران، بسیار افزایش پیدا کرده است. ایرانیان بسیاری برای دست یابی به اهداف بلندپروازانه کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری و یا موارد دیگر، تصمیم به مهاجرت به کشورهای توسعه یافته جهان می‌گیرند.

بسیاری از افراد نیز قصد زندگی در کشوری دیگر را به دلایل شخصی دارند و در پی راهی هستند که بتوانند با آن، راحت‌تر و بدون دغدغه زیاد به کشور مقصد مهاجرت کرد و اقامت دائم آن جا را دریافت کنند. برای بسیاری از افراد، مهاجرت تحصیلی بهترین راه مهاجرت به کشورهای توسعه یافته و پیشرفته در جهان است.

همچنین باید در نظر داشته باشید که یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی، کشور فرانسه در نظر گرفته می‌شود و طبیعی است که اخیراً، توجه‌ها به تحصیل در فرانسه و مهاجرت تحصیلی به این کشور جلب شده باشد. در این مقاله از مجموعه مقالات بلاگ رسمی مؤسسه دادکاوان سپهر آرمان، قصد داریم به موضوع تحصیل در فرانسه و مهاجرت تحصیلی به این کشور بپردازیم و همچنین نکات ویژه در این زمینه را معرفی کنیم. اگر قصد مهاجرت و تحصیل در فرانسه را دارید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا در این خصوص، اطلاعات مفید و کاربردی کسب کنید.

 

فهرست مطالب

آشنایی با شرایط کلی کشور فرانسه

کشور فرانسه یکی از بزرگ‌ترین کشورهای اروپایی محسوب می‌شود که در مرکز این قاره، با دسترسی به کشورهای اروپایی دیگر که در همسایگی فرانسه قرار دارد، به نگین اروپا تبدیل شده است. کشور فرانسه از شمال به آلمان، بلژیک و لوکزامبورگ، از جنوب به سوئیس، ایتالیا و اسپانیا و از طریق کانال بین فرانسه و انگلیس، به بریتانیا دسترسی دارد. فرودگاه‌های بین‌المللی بزرگی در این کشور واقع شده‌اند که دو عدد از این فرودگاه‌ها، در پایتخت معروف فرانسه، پاریس، قرار دارند. به طور کلی، فرانسه را دروازه ورود به اروپا می‌دانند.

به دلایل بسیاری، مردم سراسر جهان علاقه به بازدید از پاریس و فرانسه دارند. از جمله این دلایل می‌توان به فرهنگ غنی این کشور، موزه‌ها و آثار باستانی خیره کننده، آب و هوای دلپذیر، مد و فشن و فعالیت ای تفریحی بسیار متنوعی که در این کشور فراهم است اشاره کرد. بسیاری از افراد در جهان معتقدند که فرانسویان متکبر و نژادپرست هستند ولی آن چه که مردم این کشور از خود اذعان می‌دارند، این است که به ظاهر خود بسیار اهمیت می‌دهند و حفظ فرهنگ و زبان غنی‌شان، برایشان جزو موارد مهم ملی محسوب می‌شود که سعی در نگه داری از آن دارند.

به طور کلی، فرانسه 22 منطقه رسمی را در خود جای داده است که هر کدام، به بخش‌های زیر مجموعه خود تقسیم بندی می‌شوند. از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب این کشور، می‌توانید انواع آب و هوا و تنوع مناظر طبیعی را تجربه کنید.

بیش از 60 میلیون نفر در کشور فرانسه سکونت دارند که به زبان‌های فرانسوی و انگلیسی صحبت می‌کنند. پاریس، پایتخت شگفت‌انگیز فرانسه، مهد ثروت و طراحی سطح بالا در اروپا محسوب می‌شود و این امر را می‌توان یکی از دلایلی نام برد که زندگی در این شهر زیبا، بسیار گران است.

تحصیل در فرانسه

شرایط عمومی تحصیل در فرانسه

کشور فرانسه جزو کشورهایی محسوب می‌شود که هر ساله با صرف بودجه‌های عظیم، سعی در ارتقا جایگاه علمی خود در بین کشورهای دیگر جهان دارد و هر ساله تلاش می‌کند که با جذب استعدادهای برتر علمی، به یکی از قطب‌های علم در جهان تبدیل شود. این کشور به طور میانگین، سالانه بالغ بر 23 درصد از بودجه ملی خود را صرف ارتقای سطح علمی و کیفیت آموزش در کشور می‌کند و این موضوع سبب شده است تا بسیاری از متقاضیان بین‌المللی تحصیلات عالی، تحصیل در فرانسه را به عنوان بهترین گزینه تحصیلی انتخاب نمایند.

اگر شما یکی از شهروندان فرانسه باشید، تحصیل برای فرزندان شما رایگان است. به طور کلی، تحصیل برای کودکان بین سن 6 تا 16 سال در فرانسه، اجباری می‌باشد و بیش از 50 درصد از افراد در سنین 18 تا 21 سال نیز در فرانسه مشغول تحصیل در مقاطع تحصیلات عالی هستند.

در فرانسه، بیشتر دانش‌آموزان به مدارس محلی می‌روند که تحصیل در آن‌ها به صورت رایگان انجام می‌شود ولی بسیاری از افرادی که به فرانسه مهاجرت کرده‌اند، ترجیح می‌دهند که فرزندانشان به مدارس بین‌المللی برای تحصیل در فرانسه مراجعه کنند تا با یک زبان و سیستم درسی ثابت، فرزندانشان در امر تحصیل پیش بروند.

تحصیل در فرانسه در مقاطع مختلف صورت می‌گیرد که بر اساس سیستم آموزشی این کشور، این مقاطع را از ابتدا تا انتها می‌توان به صورت زیر لیست کرد:

 • مقطع پیش دبستانی
 • مقطع ابتدایی
 • مقطع متوسطه
 • مقطع دبیرستان
 • مقطع دانشگاهی

شرایط تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه در مقاطع ابتدایی، متوسطه و دبیرستان (مدارس فرانسه)

در حدود 64 درصد از دانش‌آموزان فرانسوی باید برای اتمام تحصیلات مدرسه، در امتحان baccalauréat (le bac) و یا baccalauréat (le bac prof) شرکت کنند و نمره قبولی را در این امتحانات کسب کنند. تحصیل در فرانسه در مؤسسه‌های دولتی، برای افرادی که اقامت دائم فرانسه را دارند، رایگان است؛ البته والدین دانش‌آموزان باید هزینه‌های لوازم التحریر و سفرهای مدرسه‌ای را پرداخت کنند. به طور کلی، مدارس در کشور فرانسه، مختلط و سکولار هستند و بیشتر مدارس نیز دولتی هستند. البته مدارس نیمه خصوصی و خصوصی نیز برای تحصیل در فرانسه ، در این کشور موجود است. مدارس نیمه خصوصی نیز تحت قرارداد با دولت فرانسه هستند و سیستم آموزشی عرف در فرانسه را به دانش‌آموزان ارائه می‌دهند و همچنین باید بدانید که حقوق معلمان در مدارس نیمه خصوصی را نیز دولت فرانسه پرداخت می‌نماید.

از طرفی دیگر، مدارس خصوصی در فرانسه کاملاً مستقل هستند و که مدارس بین‌المللی نیز زیر مجموعه این مدارس قرار می‌گیرند.

بیشتر مدارسی که برنامه‌های آموزشی به دو زبان انگلیسی و فرانسوی ارائه می‌دهند، خصوصی هستند ولی می‌توان مدارس دولتی را نیز در فرانسه پیدا کرد که برنامه‌های تحصیلی و آموزشی خود را به دو زبان ارائه می‌دهند. همچنین در فرانسه مدارسی وجود دارند که وابسته به آیین خاصی هستند؛ این مدارس نیز خصوصی محسوب می‌شوند و برای تحصیل در آن‌ها باید شهریه پرداخت کرد.

سال تحصیلی مدارس از ابتدای شهریور آغاز می‌شود. مدارس فرانسه تعطیلات طولانی دارند که شامل تعطیلات دو ماهه تابستانی که از ماه جولای شروع می‌شود، دو یا سه هفته در کریسمس و عید پاک و همچنین تعطیلات بین ترم می‌باشد. پس از مهد کودک که اختیاری است، سیستم آموزش اجباری فرانسه به سه مرحله یا چرخه تقسیم می‌شود:

 • دبستان (école)
 • مدرسه راهنمایی (collège)
 • دبیرستان (lycée)

شرکت در برنامه‌های کودکستان و یا مهدکودک‌ها در فرانسه، اجباری نیست ولی خدمات و امکانات دولتی در این مؤسسه‌ها به صورت رایگان ارائه می‌شوند و بهترین فرصت برای افرادی است که مهاجرت کردند که از این طریق بتوانند فرزند خود را سریع‌تر با فرهنگ، زبان و سیستم آموزشی فرانسه، آشنا کنند. به طور معمول، سن پذیرش کودکان در مهدکودک‌های فرانسه، بین 2 یا 3 سال تا 6 سالگی می‌باشد. در دوره‌های آموزشی مهدکودک‌های فرانسه، کودکان را برای ورود به سیستم آموزشی اصلی فرانسه و دبستان آماده می‌کنند.

در دبستان نیز دوره‌های مختلف آمادگی، ابتدایی و متوسطه به دانش‌آموزان ارائه می‌شود که می‌توانند برای تحصیل در فرانسه ، در این برنامه‌های آموزشی مشغول به تحصیل شوند. این دوره‌ها را می‌توان به صورت زیر لیست کرد:

 • دوره آمادگی (CP) یا ème 11: سن 6 تا 7 سال
 • دوره ابتدایی (CE1) یا ème 10: سن 7 تا 8 سال
 • دوره ابتدایی (CE2) یا ème 9: سن 8 تا 9 سال
 • دوره متوسط 1 (CM1) یا ème 8: سن 9 تا 10 سال
 • دوره متوسط 2 (CM2) یا ème 7: سن 10 تا 11 سال

دانش‌آموزان برای تحصیل در فرانسه در مقطع راهنمایی، از سن 11 تا 15 سالگی می‌توانند در مدارس دولتی یا خصوصی فرانسه، مشغول شوند. به طور کلی، در مقطع راهنمایی در مدارس فرانسه، چهار سطح وجود دارد که طی چهار سال، دانش‌آموزان باید موفق به گذراندن این سطوح برای ورود به دوره دبیرستان شوند. این چهار سطح را می‌توان به صورت زیر لیست کرد:

 • 6ème : سن 11 تا 12 سال
 • 5ème : سن 12 تا 13 سال
 • 4ème : سن 13 تا 14 سال
 • 3ème : سن 14 تا 15 سال

در پایان این چهار سال تحصیلی، دانش‌آموزان باید در امتحانات پایانی شرکت کنند. افرادی که به سن 16 سالگی رسیده‌اند و امتحانات پایانی این مقطع را نیز با موفقیت گذرانده‌اند می‌توانند از سیستم آموزشی خارج شده و دیگر به مقطع دبیرستان نروند.

سه سال آخر تحصیلات در مدارس فرانسوی در دبیرستان سپری می‌شود که این سه سال می‌تواند در انواع دبیرستان از جمله دبیرستان تکنیکی، عمومی و یا حرفه‌ای سپری شود. در این مقطع سه دوره مختلف با برنامه‌های آموزشی متفاوت به دانش‌آموزان ارائه می‌شود که باید تصمیم بگیرند در کدام برنامه قصد دارند شرکت کنند. پس از پایان سال اول تحصیل در دبیرستان، یکی از این سه دوره باید توسط دانش‌آموزان انتخاب شود. (مثل انتخاب رشته در مقطع دبیرستان در سیستم آموزشی کشورمان ایران که شامل سه دوره تجربی، ریاضی و انسانی می‌شود.) البته یک کارگاه هنری نیز در بین دوره‌هایی که برای انتخاب به دانش‌آموزان ارائه می‌شود نیز وجود دارد. (همانند دوره فنی حرفه‌ای در هنرستان‌های ایران)

سطوح تحصیلی در دبیرستان‌های فرانسه به صورت زیر هستند:

 • 2ème: 15 تا 16 سال
 • 1ème: 16 تا 17 سال
 • Ème نهایی: 17 تا 18 سال

تحصیل در فرانسه در مقطع ابتدایی

سیستم آموزشی فرانسه برای تحصیلات عالی

سیستم آموزش عالی فرانسه به صورت LMD شناخته شده است که از سیستم ECTS (سیستم انتقال اعتبار اروپایی) استفاده می کند و شمل سه سطح زیر می باشد:

لیسانس (کارشناسی) : Licence

فوق لیسانس (کارشناسی ارشد): Master’s

دکترا: Doctorate

 

 1. دوره کارشناسی: یک دوره لیسانس نیاز به تکمیل موفقیت آمیز شش ترم دارد که منجر به 180 واحد ECTS می شود. دریافت مدرک لیسانس 3 سال زمان می برد. سال اول تحصیل کارشناسی L1، سال دوم تحصیل کارشناسی L2 و سال سوم L3 نام دارد.
 2. دوره کارشناسی ارشد: این دوره به صورت 4 ترم اضافی (معادل 120 واحد ECTS) برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد به ترم های کارشناسی افزوده می شود که در نهایت مجموع واحد های دریافتی 300 واحد می باشد. سال اول با نام M1 و سال دوم تحصیل با نام M2 شناخته می شود.

دو نوع مختلف مدرک کارشناسی ارشد وجود دارد:

 • کارشناسی ارشد تحقیقاتی: 120 واحد از جمله یک کار تحقیقاتی برای دریافت آن ضروری است (4 ترم بعد از مدرک لیسانس شما)
 • کارشناسی ارشد حرفه ای: 120 واحد به اضافه سابقه کاری 3 تا 5 ماه با توجه به رشته تحصیلی، به علاوه یک گزارش کارآموزی برای دریافت آن ضروری است (4 ترم بعد از مدرک لیسانس)
 1. دوره دکترا: 180 واحد به اضافه پایان نامه دکترا، به علاوه شرکت در تعداد معینی سمینار برای دریافت این مدرک ضروری است (6 ترم بعد از مدرک کارشناسی ارشد).

 

سیستم آموزشی فرانسه

آموزش عالی فرانسه سیستم LMD را پذیرفته است. اکثر مدارک تحصیلی که اعطا می کند همچنین اعتبارات ECTS را می دهد که توسط کشورهای اتحادیه اروپا و سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است. یکی از ویژگی‌های سیستم آموزشی فرانسه این است که دانش‌آموزان می‌توانند بین سه نوع موسسه آموزشی انتخاب کنند.

 • دانشگاه هایی که دوره های تحصیلی تقریباً در همه موضوعات ارائه می دهند.
 • “Grandes Ecoles”، کالج های نخبه ای که دوره های تخصصی سطح بالایی را در موضوعاتی مانند تجارت، سیاست یا مهندسی ارائه می دهند. این موسسات بسیار انتخابی هستند.
 • کالج های حرفه ای که طیف وسیعی از دوره های حرفه ای را از کشاورزی گرفته تا طراحی یا کاردرمانی را پوشش می دهند. این کالج ها دانشجویان را به طور خاص برای یک شغل خاص آماده می کنند.

تحصیل در فرانسه در مقطع دبیرستان

پزشکی در فرانسه

در میان بهترین مقصدهای تحصیلی برای رشته های پزشکی، MBBS در فرانسه تصویر منحصر به فرد خود را دارد. آموزش پزشکی به سه بخش تقسیم می شود: پزشکی عمومی، DCEM  و PCEM . فرانسه تعدادی از بهترین کالج‌ها و دانشگاه‌های پزشکی را در بر می‌گیرد. موسسات پزشکی فرانسه پذیرش و تحصیل با کیفیت را با شفافیت کامل به شما ارائه می دهند. از این رو به مرکز پیشرو آموزش پزشکی تبدیل شده است. تحصیلات عالی در رشته پزشکی از فرانسه همیشه انتخابی مطلوب، مقرون به صرفه و مناسب برای تحصیل بوده است

دانشگاه های پزشکی فرانسه زیرساخت های بالا، برنامه پزشکی استاندارد، مفاهیم گسترده، رویکرد واضح، آموزش مقرون به صرفه و مدرک معتبر جهانی را ارائه خواهند داد.

MBBS در فرانسه

MBBS مخفف Bachelor of Medicine, Bachelor of Surgery و به معنی کارشناسی پزشکی و کارشناسی جراحی می باشد. دنبال کردن پزشکی از کالج های پزشکی فرانسه از همه لحاظ مفید است، چه در مورد تحصیل، ساختار شهریه، برنامه درسی، زندگی یا غذا باشد. تمام دانشگاه‌های پزشکی در فرانسه دارای فناوری پیشرفته و مجهز به زیرساخت‌های سطح جهانی و ابزارهای یادگیری و آموزش پیشرفته هستند.

فردی که تحصیلات پزشکی خود را در فرانسه گذرانده باشد در سراسر جهان مطالبه خواهد شد. به طور کلی، برای تبدیل شدن به یک دکتر 8 سال کار سخت، فداکاری، انگیزه و یادگیری مستمر لازم است.

از دلایل مهم تحصیل رشته پزشکی در فرانسه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شهریه کمتر
 • زیرساخت های کلاس جهانی، کلاس دیجیتال و آخرین فناوری ها.
 • ایمنی و امنیت ویژه برای دانشجویان بین المللی.
 • روش پذیرش آسان و ساده
 • استاندارد بالای زندگی.
 • کالج ها و دانشگاه های مورد تایید MCI و WHO
 • فضای چندفرهنگی
 • مقصدی عالی برای زندگی، یادگیری و سفر.
 • پذیرش جهانی

برترین دانشگاه های پزشکی فرانسه

 • دانشگاه Catholique de Lille, France
 • دانشگاه Paris Sud
 • دانشگاه Sorbbone
 • دانشگاه Aix Marseille
 • دانشگاه Paris Saclay
 • دانشگاه Lyon
 • دانشگاه تحقیقاتی PSL پاریس
 • دانشگاه Lorraine

طول دوره تحصیل پزشکی در فرانسه

طول دوره تحصیل MBBS در فرانسه 8 تا 10 سال است. این مدت برای دانشجویان داخلی و خارجی یکسان است. با این حال فرانسوی زبان اصلی است که توسط مردم محلی صحبت می شود و به عنوان وسیله ارتباطی در ادارات و موسسات در فرانسه استفاده می شود. در حالی که رسانه آموزشی برای دانشجویان بین المللی زبان انگلیسی است. برنامه درسی دوره MBBS در فرانسه به طور ویژه مطابق با استاندارد آموزشی اروپا طراحی شده است.

شرایط تحصیل در کشور فرانسه

برنامه درسی دوره پزشکی

کل دوره به سه مرحله PCEM، DCEM و پزشکی عمومی تقسیم می گردد.

 1. PCEM دو سال طول می کشد، برای دانشجویان پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی ، فیزیوتراپی، پرستاری و مامایی رایج است که در پایان سال شامل امتحان رقابتی می باشد. داوطلبان بین المللی باید واجد شرایط آزمون با نمرات خوب برای ورود به مرحله دوم باشند.
 2. DCEM به مدت چهار سال ادامه دارد. در این مرحله موضوعات نظری توسط موسسات تدریس می شود. دانش آموزان باید آزمون تئوری را بگذرانند که همه آنها در مراکز آموزشی و بیمارستانی تایید شده است. نتایج مرحله اول و دوم تعیین کننده ورود دانش آموز به مرحله سوم خواهد بود.
 3. مرحله سوم شامل دو برنامه پزشکی عمومی و سایر تخصص ها است که شامل آموزش بالینی در بیمارستان های تابعه می باشد. در حالی که دوره کارآموزی پزشکی عمومی بسته به تخصص سه تا چهار سال طول می کشد.

دوره و تخصص ها

دانشگاه های پزشکی فرانسه قدرت بالا و رشد قابل توجهی در علم پزشکی و تحقیقات نشان داده اند و برای مطالعات بالینی، زیست پزشکی و موضوعات مرتبط بهترین هستند. دوره ها و تخصص های مختلفی در کالج های فرانسوی ارائه می شود از جمله:

 • پزشکی عمومی
 • عمل جراحي
 • پرستاری
 • دامپزشکی
 • داروخانه
 • فیزیوتراپی
 • دندانپزشکی
 • اورژانس و سایر تخصص ها

معیارهای واجد شرایط بودن

شرایط اولیه تحصیل MBBS در فرانسه برای دانشجویان بین المللی بسیار ساده و پیچیده است. هر کسی که شرایط لازم را داشته باشد می تواند برای کالج های پزشکی فرانسه درخواست دهد. با این حال برخی از دانشگاه ها وجود دارند که به شما اجازه می دهند مستقیماً از طریق وب سایت رسمی درخواست دهید.

 • حداقل سن داوطلب باید حداقل 17 سال باشد.
 • داوطلب باید سیستم آموزشی 12 ساله را تکمیل کرده باشد و در فیزیک، شیمی، زیست شناسی و زبان انگلیسی به عنوان موضوع اصلی ، 50 درصد نمره را کسب کرده باشد.
 • دانش آموزان ایرانی باید واجد شرایط آزمون NEET با نمرات خوب باشند.
 • دانشجویان باید گواهی صلاحیت تایید شده توسط شورای پزشکی کشور را نشان دهند.
 • پاسپورت معتبر و ویزای دانشجویی برای متقاضیان غیر اتحادیه اروپا مورد نیاز است.
 • برای گذراندن دوره پزشکی به زبان انگلیسی، باید آزمون مهارت انگلیسی را تکمیل کنید.

روش پذیرش

روند درخواست MBBS در فرانسه بسیار سریع و بدون دردسر است. داوطلبان می توانند در عرض چند دقیقه با مدارک کمتری ثبت نام کنند. علاوه بر این، رویه آنها برای درخواست در دانشگاه های فرانسه ممکن است از داوطلبی به نامزد دیگر متفاوت باشد، بستگی به این دارد که او اهل کجاست.

 • یک عضو غیر اتحادیه اروپا / EEA برای پذیرش نیاز به ویزای دانشجویی دارد.
 • هیچ یک از اعضای اتحادیه اروپا / EEA نیازی به ویزا ندارد و می تواند مستقیماً در دانشگاه ثبت نام کند.
 • به منظور تضمین پذیرش MBBS خود در فرانسه، حداقل به سه موسسه مختلف درخواست دهید.

متقاضیان بر اساس نمرات، شایستگی و عملکرد تحصیلی انتخاب خواهند شد. با این حال، برخی از دانشگاه ها داوطلب را از طریق کنکور رقابتی انتخاب می کنند.

ددلاین های پذیرش رشته پزشکی فرانسه

دانشگاه های پزشکی فرانسه دو بار در سال دانشجو ثبت نام می کنند:

 • جلسه زمستانی از 1 فوریه تا 1 آوریل آغاز می شود.
 • جلسه بهاره بسته به در دسترس بودن ظرفیت از ابتدای سپتامبر آغاز می شود و تا اواسط اکتبر ادامه می یابد.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش پزشکی در فرانسه:

 • رونوشت سوابق
 • گذرنامه و کارت شناسایی
 • گواهی پیش پذیرش و پیش ثبت نام
 • کاور لتر
 • عکس‌های اندازه پاسپورت اخیر
 • اثبات تمکن مالی
 • گواهی صلاحیت
 • رزومه
 • گواهی مسئولیت مدنی
 • گواهی سلامت

شرایط تحصیل در فرانسه

گزینه های شغلی رشته پزشکی در فرانسه

پس از تحصیل MBBS در فرانسه چندین گزینه در دسترس است. اولین و مهمترین گزینه این است که می توانید پس از اتمام مراحل قانونی به عنوان پزشک در کشور خود یا در فرانسه مشغول به کار شوید. علاوه بر این شما می توانید به عنوان مشاور پزشکی، مدرس، پروفسور پزشکی، مشاور پزشکی، روزنامه نگار پزشکی، صنعت داروسازی و غیره منصوب شوید. دنبال کردن رشته پزشکی در فرانسه، دستمزد بالا و پذیرش جهانی را برای شما فراهم می کند.

 

شرایط تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی

بسیاری از دانشگاه‌ها و کالج‌های فرانسوی، برنامه‌های آموزشی و تحصیلی برای مقطع کارشناسی در رشته‌های مختلفی ارائه می‌دهند که بر اساس شرایط و وضعیت خود، می‌توانید هر کدام از این دانشگاه‌ها و یا کالج‌ها را برای تحصیل در فرانسه انتخاب کنید.

برای آن که در دانشگاه‌های فرانسه در مقطع کارشناسی بتوانید مشغول به تحصیل شوید، باید دیپلم دوازده ساله داشته و همچنین تسلط کافی به زبان انگلیسی یا فرانسوی نیز داشته باشید.

بسیاری از دانشگاه‌ها و کالج‌های فرانسوی، برنامه‌های تحصیلی خود را به دانشجویان بین‌المللی به دو زبان انگلیسی و فرانسوی ارائه می‌دهند. به همین جهت، متقاضیان تحصیل در فرانسه دیگر مجبور به گذراندن دوره‌های زبان فرانسوی و یا ارائه مدرک زبان فرانسوی با حداقل نمره قابل قبول برای دانشگاه مورد نظر در کشور فرانسه، نیستند؛ بلکه می‌توانند تمام این دوره‌ها را به زبان انگلیسی بگذرانند و مدارک خود را نیز به زبان انگلیسی به دانشگاه ارائه دهند. (طبیعتاً یادگیری زبان انگلیسی بسیار آسان‌تر از زبان فرانسوی است)

یک سال تحصیلی در دانشگاه‌های فرانسه از نیمه ماه سپتامبر شروع شده و تا پایان ماه ژوئن سال بعدی، ادامه می‌یابد. لازم است متقاضیان تحصیل در فرانسه ، مدارک خود را سه ماه زودتر از شروع ترم‌های تحصیلی برای دپارتمان پذیرش دانشگاه مورد نظر خود، ارسال کنند. در حقیقت، برای ارسال درخواست پذیرش به دانشگاه‌های فرانسه، باید به ددلاین‌های دانشگاه‌ها توجه بسیار زیادی داشته باشید چرا که خارج از تاریخ ارسال درخواست اگر برای دانشگاه درخواست خود را ارسال کنید، به نتیجه نمی‌رسید.

برخی دوره‌ها برای آمادگی متقاضیان تحصیل در فرانسه برگزار می‌شوند که افراد می‌توانند با شرکت در این دوره‌ها، مهارت‌های خود را برای شرکت در برنامه‌های تحصیلی در فرانسه، محک بزنند. در این دوره‌ها شما می‌توانید توانایی‌های زبان انگلیسی و یا فرانسوی خود را ارتقا دهید و نیز آموزش‌های اضافی برای تحصیل در فرانسه دریافت کنید. برخی از دانشگاه‌های فرانسوی، برای پذیرش، به مدرک زبان فرانسوی نیاز دارند و برخی دیگر، به مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی. برای آن که در دانشگاه مورد نظر خود بتوانید پذیرش شوید، می‌توانید برای ارتقای سطح تسلط خود به زبان مورد نیاز دانشگاه برای پذیرش، در این دوره‌ها شرکت کنید.

برای پذیرش و تحصیل در فرانسه ، باید به هنگام ارسال مدارک و نیز به هنگام مصاحبه با آفیسر سفارت، ثابت کنید که مهارت‌های زبان شما در سطحی قرار دارد که بتوانید در کشور مقصد، به خوبی ارتباطات حرفه‌ای برقرار کنید، در کلاس‌های درس و سخنرانی‌ها و کنفرانس‌های درسی شرکت کنید و متوجه تمامی مطالب به زبان مورد نظر شوید.

مدت زمان تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی، معمولاً به رشته تحصیلی و نوع برنامه تحصیلی دانشگاه مورد نظر شما بستگی دارد. به طور کلی، برنامه‌های تحصیلی برای مقطع کارشناسی در فرانسه، 4 سال به طول می‌انجامند و پس از چهار سال متقاضیان می‌توانند مدرک کارشناسی خود را در رشته مربوطه از دانشگاه‌های فرانسوی اخذ نمایند. برخی دیگر از مؤسسات آموزش عالی در فرانسه، برنامه‌های تحصیلی کوتاه‌مدت‌تر ارائه می‌دهند که معمولاً دو ساله هستند و در این برنامه‌ها، دوره‌های آموزشی برای دانشجویان برگزار می‌شود که توانایی‌های آن‌ها را افزایش می‌دهد و در زمینه رشته مورد نظر، آموزش‌هایی را به متقاضیان ارائه می‌دهد تا اگر دانشجویان تمایل داشتند، برای ادامه رشته و مقطع مورد نظر، اقدام کنند.

محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی برای تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی شامل تجارت، علوم انسانی و فرهنگ، مهندسی و فناوری، فناوری اطلاعات، ادبیات، طراحی و رسانه می‌باشد.

 

شرایط تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد

برای تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد، باید در نظر داشته باشید که دوره‌های تحصیلی در این مقطع در کشور فرانسه، مانند دوره‌های تحصیلی کارشناسی ارشد در انگلستان نیست که یک سال تحصیلی، 9 ماه تحصیل بدون وقفه باشد؛ بلکه در سیستم آموزشی کشور فرانسه، یک سال تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد 9 ماه است که از ماه سپتامبر و یا اکتبر آغاز شده و تا ماه می یا ژوئن سال بعدی ادامه می‌یابد و در این بین، تعطیلات کریسمس این سال تحصیلی را به دو ترم جداگانه تقسیم می‌کند؛ پس یعنی ترم اول سال تحصیلی از ماه سپتامبر و یا اکتبر شروع شده و تا کریسمس ادامه می‌یابد و در پایان ترم، نزدیک کریسمس، امتحانات پایان ترم برای دانشجویان برگزار می‌شود.

ترم بعدی سال تحصیلی از بعد از تعطیلات کریسمس آغاز شده و تا ماه می و یا ژوئن ادامه می‌یابد و در انتهای ترم دوم نیز، دانشجویان باید در امتحانات پایان ترم بار دیگر شرکت کنند و نمرات قبول برای هر واحد درسی را کسب کنند.

دوره کارشناسی ارشد در فرانسه، معمولاً با ارائه یک پایان نامه و یا پروژه تحقیقاتی به پایان می‌رسد و دانشجویان می‌توانند از این مقطع، فارغ‌التحصیل شوند.

برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های فرانسه، مدارک و شرایط خاصی باید داشته باشید آن‌ها را ارائه دهید. هر دانشگاه معمولاً بسته به سطح و سیاست‌های خود، شرایط و مدارکی مخصوص به خود را برای پذیرش متقاضیان تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد درخواست می‌کنند. برای اطلاع از مدارک و شرایط مورد نیاز دانشگاه مورد نظرتان برای تحصیل در فرانسه، لازم است به وب سایت رسمی دانشگاه مراجعه کنید و در آن جا از این مسئله آگاه شوید و پس از آن، به بهترین شکل ممکن خود را برای ارسال درخواست پذیرش به دانشگاه مورد نظرتان، آماده کنید.

یکی از مواردی که باید یادآوری کنیم این است که با تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد، شما می‌توانید تا 20 ساعت در هفته به کار نیمه وقت با اجازه کار دانشجویی بپردازید و از این راه، بسیاری از مخارج و هزینه‌های خود را به هنگام زندگی و تحصیل در فرانسه، تأمین کنید.

مورد دیگری که باید ذکر شود این است که با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، شانس بیشتری برای دریافت بورسیه‌های تحصیلی از دانشگاه‌های فرانسوی دارید.

بورسیه‌های تحصیلی در تمامی مقاطع در دانشگاه‌های فرانسوی به دانشجویان بین‌المللی قابل ارائه هستند ولی باید توجه داشت که تنوع و تعدد این بورسیه‌های تحصیلی در مقاطع تحصیلات تکمیلی (مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا) بسیار بیشتر از تعداد و انواع بورسیه‌هایی است که برای تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شوند، هستند.

 

شرایط تحصیل در فرانسه در مقطع دکترا

مقطع دکترا در فرانسه، سومین مقطع بعد از دیپلم محسوب می‌شود که دانشجویانی که دوره کارشناسی ارشد را گذارنده و با موفقیت از آن فارغ‌التحصیل شده‌اند می‌توانند در برای تحصیل در فرانسه در مقطع دکترا، اقدام نمایند. البته این نکته را در نظر داشته باشید که تحصیل دکترا در فرانسه با تحصیل دکترا در باقی کشورها و در سیستم‌های آموزشی متفاوت با سیستم فرانسه، کمی متفاوت می‌باشد. در دوره‌های دکترا در فرانسه، دانشجویان باید تبدیل به محققان متخصص و حرفه‌ای در زمینه رشته تحصیلی مورد نظر شوند و توانایی انجام پروژه‌ها و پژوهش‌های مستقل را داشته باشند تا بتوانند برای تحصیل در این مقطع پذیرش شوند.

به همین جهت، برای پذیرش در مقطع دکترا در دانشگاه‌های فرانسوی، لازم است که به هنگام ارائه پایان نامه در مقطع قبلی، یعنی کارشناسی ارشد، چندین مؤلفه دیگر را نیز تکمیل کنید. البته این را نیز در نظر بگیرید که مؤسسات ارائه دهنده برنامه‌های تحصیلی برای مقطع دکترا، هر کدام برای پذیرش دانشجویان در این دوره‌ها، شرایط خاصی دارند و برای موفقیت در دریافت پذیرش ار هر کدام از این دانشگاه‌ها، باید بتوانید ویژگی‌های خاصی از خود نشان دهید و فعالیت‌های مختلفی را در گذشته تکمیل کرده باشید.

به طور کلی، تحصیل در مقطع دکترا در فرانسه، شامل شرکت در دوره‌های تحقیقاتی می‌شود که این دوره‌ها خود شامل کلاس‌های تدریس، سمینارهای مرتب با رشته تحصیلی مورد نظر فرد، انجام پروژه‌های تحقیقاتی و عملی و پژوهش‌های مختلف می‌شود که همی این ها در بین 150 ساعت درسی دکترا، لحاظ می‌شود.

در کنار مواردی که در بالا ذکر شد، شما باید تحقیق خود را برای تحقق اهداف پروژه درسی انجام دهید که در نهایت منجر به تهیه یک پایان نامه خواهد شد. در فرانسه، برای تکمیل دکترا بسته به رشته سه یا شش سال زمان لازم است، هر چند که برای تحصیل در این مقطع، محدودیت زمانی قانونی وضع نشده است.

برای پذیرش تحصیل در فرانسه در مقطع دکترا، رزومه علمی و ارائه مدرک زبان مرتبط با دوره شما مهم خواهد بود تا بر اساس آن بتوانید یک سوپروایزر که گرایشی مرتبط با رشته و زمینه کاری شما دارد را برای دریافت تأییدیه پذیرش در این مقطع، بیابید.

برای تحصیل در فرانسه در مقطع دکترا، می‌توانید از بورسیه‌ها و فاندهای تحصیلی بسیار زیادی که در این زمینه وجود دارند استفاده کنید هزینه‌های زندگی و تحصیل در فرانسه را برای خود پوشش دهید. در صورتی که رزومه تحصیلی بسیار قوی، رزومه کاری و حرفه‌ای قابل قبول، ریز نمرات بالا در مقاطع تحصیلی قبلی و معدل کارشناسی ارشد بالا داشته باشید، می‌توانید از شرایط فاندهای عظیم فرانسه برای تأمین مخارج خود استفاده کنید. همچنین در بسیاری از موارد، مؤسساتی وجود دارند که برای انجام پروژه تحقیقاتی شما در مقطع دکترا، قراردادی کاری با شما می‌بندند و بابت به نتیجه رسیدن این پروژه، به شما مبالغی را پرداخت می‌کنند که این مبالغ می‌تواند قابل توجه باشد.

بیشترین میزان بورسیه‌های تحصیلی برای تحصیل در فرانسه، برای مقطع دکترا در نظر گرفته شده است؛ از همین رو، شانس شما برای دریافت بورسیه‌های تحصیلی در مقطع دکترا در فرانسه، بسیار افزایش پیدا می‌کند.

شرایط تحصیل در فرانسه

هزینه‌های تحصیل در فرانسه

یکی از مهم‌ترین مسائلی که به هنگام مهاجرت تحصیلی به کشور فرانسه مطرح است، مسائل مالی و هزینه‌های زندگی و تحصیل در فرانسه می‌باشد. اصلی‌ترین هزینه‌های زندگی و تحصیل در فرانسه، مربوط به بخش زندگی در فرانسه می‌باشد. شهریه دانشگاه‌ها در فرانسه نیز بخش دیگر هزینه‌هاست که باید به آن توجه داشته باشید ولی بیشتر افراد در برآورد هزینه برای برنامه ریزی مهاجرت خود، در محاسبه هزینه‌های زندگی بیشتر دچار اشتباه می‌شوند. نکته‌ای که در این جا باید به آن اشاره کرد این است که محل و مکان زندگی شما در فرانسه مستقیماً بر رو هزینه‌های شما در طول مدت زمان تحصیل در فرانسه، تأثیرگذار است. به عنوان مثال، اگر برای اقامت در طول تحصیل در فرانسه، در شهر پاریس بخواهید آپارتمانی اجاره کنید، نسبت به زمانی که در اقامتگاه‌ها و خوابگاه‌های داخل پردیس دانشگاه مستقر شوید، باید مبالغ بیشتری را هزینه کنید.

همچنین این نکته را نیز در نظر داشته باشید که زمانی که در داخل پردیس دانشگاه و در اقامتگاه‌ها و خوابگاه‌های دانشگاه اسکان بیابید، هزینه‌های حمل و نقل و جا به جای شما نیز برای حضور در کلاس‌های درسی، بسیار کاهش می‌یابد.

برای آن که بتوانید برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه، ارزیابی دقیق از هزینه‌های خود داشته باشید، در ادامه لیستی از هزینه‌های معمول به هنگام زندگی و تحصیل در فرانسه را لیست کرده‌ایم:

شهریه دانشگاه‌های دولتی

شهریه دانشگاه‌های فرانسه، به رشته تحصیلی و مقطع تحصیلی مورد نظر شما بستگی دارد ولی به طور میانگین، برخی از شهریه‌های معمول در دانشگاه‌های دولتی فرانسه را در ادامه شرح داده‌ایم:

 • مدارک فنی مهندسی دارای شهریه بالاتر در حدود 620 یورو در هر سال تحصیلی است
 • برای برنامه‌های کارشناسی، میانگین شهریه سالانه حدود 170 یورو است.
 • متوسط شهریه تحصیلات پزشکی می‌تواند تا 450 یورو در سال برسد.
 • میانگین هزینه‌های کارشناسی ارشد حدود 260 یورو در سال و برای دکترا 396 یورو در سال است. برای برخی از مدارک تخصصی خاص باید انتظار هزینه‌های بالاتری داشته باشید.

به طور کلی، شهریه‌هایی که در بالا شرح داده شده است، شهریه دانشگاه‌های دولتی فرانسه برای شهروندان اتحادیه اروپا می‌باشد. اگر جزو شهروندان اروپایی هستید، وب سایت رسمی دانشگاه مورد نظر را بررسی کنید تا دریابید که این مبالغ شهریه برای کشور شما نیز اعمال می‌شود یا خیر.

شهریه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی

برای دانشجویان بین‌المللی که شهروند کشورهای اتحادیه اروپا محسوب نمی‌شوند، میزان هزینه‌های تحصیل در فرانسه و شهریه دانشگاه‌های فرانسوی، متفاوت است. دانشجویان و دانش‌آموزان بین‌المللی مبلغی را برای پرداخت هزینه‌های ویژه خود (در مدارس و مؤسسات عالی) در فرانسه پرداخت می‌کنند که حدود 500-600 یورو در سال است. اما در برخی موارد، آنها می‌توانند تا 10،000 یورو در سال نیز هزینه داشته باشند.

برای دانشگاه‌های خصوصی شهریه از 1500 یورو شروع می‌شود و می‌تواند بیش از 20،000 یورو در سال باشد.

هزینه‌های زندگی به هنگام تحصیل در فرانسه

هزینه‌های زندگی به هنگام تحصیل در فرانسه می‌تواند بسته به سبک زندگی و شهر و مکانی که برای زندگی انتخاب می‌کنید متفاوت باشد. اگر در نظر بگیریم که شما در اقامتگاه‌های پردیس دانشگاه مستقر نمی‌شوید، هزینه‌های زندگی در شهرهای مختلف فرانسه را در ادامه لیست کرده‌ایم که بر اساس آن‌ها بتوانید تخمینی از هزینه‌های خود در فرانسه داشته باشید.

 • پاریس: بین 1200 و 1800 یورو در ماه شامل اقامت، اگر تصمیم به زندگی در یک سالن اقامت دانشجویی گرفتید.
 • Beaune: بین 900 تا 1400 یورو در ماه
 • لیون، نانت، بوردو یا تولوز: بین 800 تا 1000 یورو

*برای بقیه شهرهای فرانسه، شما می‌توانید با مقادیر کمتری (حداقل 650 یورو) مدیریت کنید.

هزینه‌های خورد و خوراک به هنگام تحصیل در فرانسه

قیمت یک وعده غذا در رستورانی ارزان در فرانسه، بین 10 الی 15 یورو می‌باشد که البته این قیمت می‌تواند در رستوران‌های دیگر، با توجه به منوی متنوع غذاهای فرانسوی، بسیار متغیر باشد. به طور کلی، برای زندگی در پاریس، هزینه‌های خورد و خوراک شما می‌تواند بین 200 تا 300 یورو در ماه باشد؛ این مقدار هزینه در شهرهای دیگر فرانسه طبیعتاً پایین‌تر است.

هزینه‌های حمل و نقل به هنگام تحصیل در فرانسه

برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی در فرانسه، نظیر اتوبوس، مترو یا تراموا، به صورت ماهانه باید مبلغی بین 50 تا 80 یورو را در نظر بگیرید. برای استفاده از تاکسی نیز می‌توانید 1.5 یورو به ازای هر کیلومتر پرداخت کنید که برای مثال هزینه یک سفر کوتاه با تاکسی در فرانسه، بین 7 تا 10 یورو می‌تواند برای شما باشد.

همچنین شما می‌توانید از سرویس اجاره دوچرخه در فرانسه، برای رفت و آمد خود دوچرخه کرایه کنید که در شهر بوردو، به سادگی می‌توانید از دوچرخه‌ها برای حمل و نقل خود استفاده کنید.

همچنین می‌توانید با استفاده از  TGV برای سفر به سایر شهرها در فرانسه حدود 30 یورو هزینه کنید.

کمک هزینه مسکن در فرانسه

احتمالاً یکی از جالب‌ترین و سخاوتمندانه‌ترین مزایا اینجا در فرانسه این است که دانشجویان بین‌المللی که دارای مجوز اقامت معتبر ( با شناسه OFII یا titre de séjour)، حق دریافت کمک هزینه مسکن به نام APL (Aide Personalisé au Logement) را دارند. که اغلب CAF نامیده می شود و مخفف caisse d’allocations familiales می باشد که نام آژانس مسئول این امر است. CAF  شکل بسیار مفیدی از حمایت مالی برای اجاره مسکن در فرانسه است. مقدار کمک هزینه به محل زندگی شما، قیمتی که برای اجاره پرداخت می کنید، درآمد شما از دو سال پیش (و سال قبل) بستگی دارد. به طور مثال اگر آپارتمانی در فرانسه اجاره کرده اید می توانید ماهیانه مبلغ 180 یورو دریافت کنید.

شرایطی که می توانید برای CAF درخواست دهید:

 1. 1. در حال حاضر در حال اجاره یک آپارتمان (یا اشتراک گذاری با شخص دیگری)
 2. 2. شما با صاحبخانه خود نسبتی ندارید.
 3. 3. شما دارای مجوز اقامت دانشجویی (طولانی مدت) هستید.
 4. 4. شما باید حداقل 8 ماه در سال در آن زندگی کنید

(این در تئوری عمدتاً به این دلیل است که اغلب قرارداد اجاره آپارتمان دانشجویی 9 ماه طول می کشد).

به عبارت دیگر، اگر آپارتمان خود را اجاره می کنید، نمی توانید این کمک هزینه را دریافت کنید، زیرا قرارداد اجاره باید به نام شما باشد.

طریقه اپلای برای CAF

ساده ترین راه برای درخواست CAF آنلاین از طریق وب سایت آنها می باشد. ابتدا باید به‌عنوان «غیر تخصیص‌دهنده non-allocataire» درخواست دهید تا زمانی که «محرمانه کد code confidentiel» خود را دریافت کنید، سپس می‌توانید به صورت آنلاین وارد حساب کاربری خود شوید. در اینجا لیستی از موارد اصلی که در طول فرآیند درخواست نیاز دارید آمده است:

شما برای اپلای به اطلاعات زیر نیز نیاز خواهید داشت:

 • جزئیات حساب بانکی شما (که در فرانسه به عنوان RIB شما نیز شناخته می شود)
 • درآمد ناخالص شما از دو سال پیش (اظهارنامه مالیات بر درآمد).
 • قرارداد اجاره مسکن شما با ذکر مبلغ اجاره.
 • بهتر است هر چه سریعتر پس از نقل مکان درخواست دهید زیرا حق حمایت مسکن از یک ماه پس از نقل مکان شروع می شود.

در طول فرآیند درخواست، چندین مدارک و فرم از شما خواسته می‌شود، بنابراین بهتر است این مدارک را در مراحل اولیه تهیه کنید. این موارد شامل موارد زیر خواهد بود:

 • فرم اثبات نشانی که توسط صاحبخانه برای پایان فرآیند درخواست پر شده است
 • مدرک هویت، که یا شناسنامه ملی یا پاسپورت شما خواهد بود و شناسنامه شما با ترجمه تایید شده آن به زبان فرانسه
 • شهروندان اتحادیه اروپا: به مدرک ثبت نام مدرسه و یک کپی از کارت EHIC خود نیاز دارید
 • شهروندان غیر اتحادیه اروپا: شما فقط به یک مجوز اقامت معتبر نیاز دارید

مزایای تحصیل در فرانسه

بیمه سلامت دانشجویان بین المللی برای فرانسه

بیمه درمانی در فرانسه توسط سیستم تامین اجتماعی ملی مدیریت می شود. این از شبکه ای از شعب محلی به نام Caisses Primaires d’Assurance Maladie (CPAM) تشکیل شده است.

سیستم عمومی تامین اجتماعی فرانسه برای همه دانشجویان رایگان است: پس از ثبت نام، می توانید درخواست بازپرداخت هزینه های پزشکی خود، دریافت شماره تامین اجتماعی و سفارش کارت بیمه درمانی Carte Vitale خود را بدهید.

به طور متوسط، سیستم تامین اجتماعی 70 درصد از قبض های پزشک و بین 15 تا 100 درصد هزینه های دارو را بازپرداخت می کند. علاوه بر این سیستم عمومی، بیمه تکمیلی یا تکمیلی (موسوم به mutuelles) را می توان برای تکمیل بازپرداخت تا پوشش کامل تمام هزینه ها خریداری کرد.

 

بیمه درمانی و تکمیلی

طرح‌های بیمه درمانی تکمیلی یا mutuelles، خدماتی هستند که هزینه‌هایی را پوشش می‌دهند که پس از تخصیص بازپرداخت توسط تامین اجتماعی باقی می‌ماند (به عنوان مثال 30٪ باقیمانده صورت‌حساب پزشک). ثبت نام با mutuelle دانش آموز اختیاری است اما توصیه می شود. برای اینکه واجد شرایط دریافت mutuelle باشید، باید قبلاً در سیستم تامین اجتماعی فرانسه ثبت نام کرده باشید. تعداد زیادی طرح بیمه در دسترس است، بنابراین ایده خوبی است که قبل از انتخاب خود، گزینه ها را با هم مقایسه کنید.

چند نکته مفید که قبل از شروع فرآیند بیمه درمانی باید بدانید:

 • Sécurité Sociale سیستم مراقبت های بهداشتی فرانسه است و numero de sécurité sociale شماره شناسه شما فقط برای سیستم مراقبت های بهداشتی است. (نباید با نحوه استفاده از شماره تامین اجتماعی آمریکایی شما اشتباه گرفته شود.) از آن در مطب پزشک، دندانپزشک، هنگام خرید عینک و سایر هزینه های مربوط به سلامت استفاده خواهید کرد.
 • Carte Vitale یک کارت فیزیکی با یک تراشه است که از آن برای پرداخت و شناسایی خود برای مراقبت های بهداشتی استفاده می کنید. عکس شما هم روی آن است.
 • کل این فرآیند به زبان فرانسوی است، بنابراین اگر مهارت‌های زبانی شما خوب نیست، احتمالاً به کسی نیاز خواهید داشت که به شما کمک کند.
 • fr پورتال وب سایت برنامه بیمه درمانی فرانسه است. آملی Ameli – مخفف assurance maladie en ligne (بیمه سلامت آنلاین) – پلتفرم آنلاین طرح تأمین اجتماعی فرانسه، Assurance Maladie می باشد. Ameli روند تمام مراحل مربوط به بیمه درمانی را سرعت می بخشد و امکان پیگیری هزینه های پزشکی و بازپرداخت را فراهم می کند.
 • برای دریافت بیمه درمانی به ameli.fr بروید. روی “je crée mon compte” (من حساب کاربری خود را ایجاد می کنم) کلیک کنید.
 • قبل از درخواست، باید سه ماه در فرانسه زندگی کرده باشید.
 • شما نیاز به یک حساب بانکی فرانسوی به نام خود دارید. دریافت یک شماره sécurité sociale بدون شماره امکان پذیر است، اما بدون شماره نمی توانید پول دریافت کنید، بنابراین فایده ای ندارد. اگر شغلی دارید، بخش منابع انسانی شرکت شما نیز احتمالاً می تواند در این فرآیند به شما کمک کند.
 • توجه داشته باشید که برای طی کردن مراحل ثبت نام به اطلاعات carte Vitale نیاز دارید.

 

کار دانشجویی به هنگام تحصیل در فرانسه

شما می‌توانید به هنگام تحصیل در فرانسه ، برای تأمین مخارج خود به کار دانشجویی مشغول شوید. کار دانشجویی در کشور فرانسه مانند کار دانشجویی در اکثر کشورهای توسعه یافته جهان، به صورت نیمه وقت امکان‌پذیر است و دولت فرانسه به شما اجازه می‌دهد که به هنگام تحصیل در فرانسه، به کار دانشجویی به اندازه 20 ساعت در هفته بپردازید و از این ریق، مخارج زندگی و تحصیل در فرانسه را تأمین کنید.

یکی از نکات جالبی که در مورد کار در فرانسه باید بدانید این است که چه شما به کار دانشجویی و نیمه وقت مشغول باشید و یا دانشجو نباشید و بخواهید در این کشور کار کنید، طبق قوانین دولت فرانسه، حداقل حقوق دریافتی شما ساعتی 9.76 یورو است که این مبلغ به صورت ناخالص برای کارمندان در فرانسه در نظر گرفته می‌شود. از این مبلغ، شما باید هزینه‌های اجتماعی و اجباری (مانند مالیات بر درآمد) را پرداخت کنید که حدوداً 20 درصد از درآمدتان را در برمی‌گیرد. به عبارتی دیگر، در صورتی که در فرانسه مشغول به کار شوید، بر اساس پایه حقوق کار در این کشور، می‌توانید ساعتی 7.61 یورو به صورت خالص برای هر ساعت کار درآمد داشته باشید که بر اساس 20 ساعت کار در هفته، اگر حقوق شما پایه حقوق کار در فرانسه باشد، درآمد هفتگی 152 دلار خواهید داشت.

این درآمد خالص برای یک ماه برای شما به حدود 620 دلار می‌رسد که برای تأمین بخشی از هزینه‌های زندگی و تحصیل در فرانسه، مبلغ مناسبی به نظر می‌رسد. البته باز هم باید تکرار کنیم که این مقدار حقوق برای پایه در نظر گرفته می‌شود و در صورتی که برای کاری که انجام می‌دهید، توانایی‌ها و یا مهارت و تخصصی داشته باشید، مبلغ حقوق شما افزایش می‌یابد.

در صورتی که شهروند اتحادیه اروپا هستید، می‌توانید در فرانسه به کار مشغول شوید ولی در صورتی که اقامت فرانسه را ندارید و یا شهروند اتحادیه اروپا نیز محسوب نمی‌شوید، باید برای کار در این کشور، اجازه تحصیل در فرانسه را داشته باشید که بتوانید تا 20 ساعت در هفته به صورت نیمه وقت در فرانسه به کار مشغول شوید.

به هنگام تحصیل در فرانسه ، دانشجویان می‌توانند در این کشور به کار دانشجویی در داخل دانشگاه و یا در خارج از آن مشغول شوند. امور کار دانشجویی برای کار داخل دانشگاه به گونه‌ای تنظیم می‌شود با برنامه‌های درسی دانشجو، تداخلی نداشته باشد. برای کار دانشجویان داخل دانشگاه، قراردادهای کاری به صورت 12 ماهه منعقد می‌شود که از سپتامبر تا آگوست سال بعد، دانشجو می‌تواند به هنگام تحصیل در فرانسه، مشغول به کار نیز باشد. همچنین برای دانشجویان نیز دوره‌های کارآموزی برای آشنایی بیشتر با کارهایی که مربوط به رشته تحصیلی آن‌ها می‌باشد، برگزار می‌شود.

دوره کارآموزی نیز در دانشگاه‌های فرانسه، باید به صورت قراردادی باشند و در صورتی که این دره‌های کارآموزی بیش‌تر از دو ماه طول بکشد، باید مبلغ 577 دلار در کاه به عنوان دستمزد به دانشجو پرداخت شود.

نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که در ابتدای این پاراگراف، ما شرایط کار دانشجویی به هنگام تحصیل در فرانسه را به صورت اجمالی بیان کردیم که 20 ساعت در هفته می‌باشد. در حقیقت، برای دانشجویان مقطع کارشناسی، اجازه کار به هنگام تحصیل در فرانسه، به مدت 10 ساعت در هفته، برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد به مدت 20 ساعت در هفته و برای دانشجویان بین‌المللی مقطع دکترا نیز 30 ساعت در هفته صادر می‌شود.

 

ویزای همراه برای تحصیل در فرانسه

بسیاری از کشورها، برای همراهان افراد متقاضی تحصیل در کشورشان نیز ویزای همراه صادر می‌کنند. هدف از این امر این می‌باشد دانشجویان به هنگام تحصیل در کشور مقصد، افراد نزدیک به خود را در کنار خود داشته باشند و به این صورت، عملکرد آن‌ها برای تحصیل در این کشور نیز افزایش پیدا کند و درگیری‌های عاطفی موجب بازداشتن دانشجو از تحصیل به بهترین شکل ممکن در این کشور نشود. کشور فرانسه نیز یکی از این کشورها است.

اگر در کشور مبدأ خود تشکیل خانواده داده‌اید و ازدواج کرده‌اید، برای تحصیل در فرانسه می‌توانید برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود، ویزای همراه اخذ کنید. شرایط دریافت این ویزا کمی خاص می‌باشد و مدارکی را باید به سفارت فرانسه، ارائه دهید.

یکی از مواردی که باید به آن اشاره کرد این است که فقط در صورتی که همسر و فرزندان شما شهروند اتحادیه اروپا و EEA شهروندان سوئیس نیستند می‌توانید برای آن‌ها ویزای همراه ویزای خود تهیه کنید. خارج از این حالت، نیازی به تهیه ویزا برای مهاجرت همسر و فرزندان شما به فرانسه نیست.

به طور کلی، برای دریافت ویزای همراه ویزای تحصیلی فرانسه، شرایطی وجود دارد که در ادامه، آن‌ها را شرح داده‌ایم:

متقاضی اصلی که می‌خواهید به وی بپیوندید باید حداقل 18 ماه در فرانسه زندگی کرده باشد (12 ماه برای الجزایر)، و اجازه اقامت معتبر حداقل به مدت یک سال داشته باشد

متقاضی اصلی باید از منابع مالی کافی برخوردار باشد که مبلغی برابر با حداقل دستمزد ماهانه 1.149 یورو برای 2 تا 3 نفر، 1،272 یورو برای 4 یا 5 نفر، 1،387 یورو برای یک خانواده 6 یا بیشتر می‌باشد.

باید فضای کافی برای زندگی خانواده وجود داشته باشد. استانداردهای فرانسه از 22 تا 28 متر مربع برای یک زن و شوهر، بسته به اینکه در کدام شهر یا منطقه زندگی می‌کنید و 10 متر مربع برای یک فرد اضافی متغیر است.

متقاضی اصلی باید برای ارائه درخواست، به یکی از دفاتر OFII برای اکثر کشورها یا دفاتر بخشDirection départementale des affaires sanitaires et sociales (DDASS)، که بخش خدمات پزشکی و اجتماعی محلی است، مراجعه کنند. ممکن است از وی برای اثبات ثبات مالی درخواست شود و ممکن است از محل اسکان وی بازرسی شود.

شرایط سنی تحصیل در فرانسه

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در فرانسه

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که متقاضیان تحصیل در فرانسه به آن توجه ویژه‌ای باید داشته باشند، بهترین دانشگاه‌های فرانسه برای تحصیل در این کشور می‌باشد.

طبق رتبه بندی جهانی تایمز، Times Higher Education’s Rankings، 38 دانشگاه فرانسوی در بین بهترین دانشگاه‌های جهان جای دارند که از این تعداد، 9 عدد در پاریس، پایتخت فرانسه قرار دارند. در ادامه، 5 نمونه از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در فرانسه را معرفی می‌کنیم تا به دیدی کلی از دانشگاهی که تمایل دارید برای آن درخواست پذیرش ارسال کنید، برسید.

 • اکول پلی تکنیک (ParisTech)

این دانشگاه، رتبه 60 را در بین بهترین دانشگاه‌های جهان در سال 2020 کسب کرده است و تمرکز اصلی در آن بر روی دروس نظری و کسب و کار است. محوطه این دانشگاه در فاصله 30 کیلومتری خارج از شهر پاریس قرار دارد و 120 هکتار فضای سبز برای لذت بردن 4.600 دانشجو را در خود جای داده است.

 • دانشگاه علوم پاریس و دانشگاه لترس (PSL)

این دانشگاه رتبه اول را در بین برترین دانشگاه‌های فرانسه از آن خود کرده و در مقیاس رتبه بندی بهترین دانشگاه‌های جهان نیز رتبه 53 را به دست آورده است.

دانشگاه علوم تحقیقات و لترس پاریس در سال 2010 تأسیس شده است و از جمله دانشگاه‌هایی است که به بالاترین امتیازات برای شهرت کارفرما و امتیازات نسبت دانشکده و دانشجو رسیده است. از جمله فعالیت‌های کلیدی این دانشگاه فرانسوی می‌توان به ارتباطات با کارفرمایان و همچنین همکاری‌های استراتژیک با سایر دانشگاه‌های بزرگ جهان اشاره کرد.

 • École Normale Supérieure de Lyon

این دانشگاه فرانسوی نیز رتبه 160 را در رتبه بندی بهترین دانشگاه‌های جهان از آن خود کرده است ولی در فرانسه، رتبه 5 را کسب کرده است. این دانشگاه نیز یکی دیگر از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در فرانسه محسوب می‌شود که مؤسسه‌ای عمومی بوده و محققان و دانشجویان بسیاری را در زمینه علوم مختلف، از جمله علوم انسانی تربیت نموده است.

 • Sorbonne University

مؤسسه جدیدی که از ادغام دانشگاه پاریسسوربن و دانشگاه پیر و ماری کوری تشکیل شده است، دانشگاه سوربن می‌باشد. این دانشگاه در سال 2020 در رتبه 77 در جهان قرار دارد و در شاخص شهرت دانشگاهی نیز یکی از 6 دانشگاه اصلی برای جمع آوری رتبه بندی دانشگاه‌ها محسوب می‌شود.

 • CentraleSupélec

این دانشگاه فرانسوی نیز از سال 2015 از ادغام اکول سانترال پاریس و دانشکده تحصیلات تکمیلی دانشکده مهندسی برق پاریس تشکیل شده است. در بین بهترین دانشگاه‌های جهان، این دانشگاه رتبه 139 را از آن خود کرده است.

 

تحصیل در فرانسه با دریافت ویزای تحصیلی

برای دریافت ویزای تحصیلی، باید شرایط خاصی داشته باشید و مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی از سفارت کشور فرانسه را ارائه دهید.

در ادامه برخی از مهم‌ترین این مدارک را معرفی کرده‌ایم:

 • نامه پذیرش از دانشگاه بین‌المللی در فرانسه
 • مدرک زبان متناسب دوره تحصیلی که به زبان انگلیسی یا فرانسوی باشد.
 • پاسپورت معتبر
 • عکس مخصوص پاسپورتی
 • مدارک هویتی
 • نامه عدم سوء پیشینه
 • ارائه تمکن مالی کافی برای تحصیل در فرانسه و زندگی در این کشور
 • بیمه درمانی در حدود 20 تا 50 یورو در ماه

 

کالج‌های زبان فرانسوی در فرانسه

بسیاری از متقاضیان تحصیل در فرانسه ممکن است به سطح زبان فرانسوی مورد تأیید دانشگاه‌های فرانسوی، نرسیده باشند که می‌توانند طی دریافت پذیرشی مشروط، به این کشور مهاجرت نموده و پس از آن در کالج‌های زبان شرکت کنند و سطح زبان فرانسوی خود را ارتقا دهند تا پس از آن بتوانند در دانشگاه‌های فرانسه، مشغول به تحصیل شوند.

در ادامه، بر اساس چند معیار معتبر، همچون رتبه‌بندی‌های جهانی و نیز توصیفات و تجربیات دانشجویان بین‌المللی، تعدادی از بهترین کالج‌های زبان فرانسوی برای تحصیل در فرانسه را لیست کرده‌ایم:

 • آیلانس فرانسیس: این مؤسسه به ترویج زبان فرانسوی در سراسر جهان از طریق کلاس‌ها، فعالیت‌های فرهنگی و صدور گواهینامه فرانسوی می‌پردازد. کلاس‌های زبان فرانسوی در این مؤسسه، همه سطوح را شامل می‌شود؛ از مبتدی کامل (سطح A1) تا پیشرفته (سطح C1) دوره‌های آموزشی زبان فرانسوی ارائه می‌شوند.
 • آزورلینگوا: کالج آزورلینگوا (Azurlingua) دارای گواهی معتبر FLE است. این مدرسه از منظر عملی به تدریس زبان فرانسوی نزدیک می‌پردازد. هدف این کالج این است که به شما بیاموزد که در عین توسعه سریع مهارت‌های ارتباطی خود در زبان فرانسوی، دانش گسترده‌ای را نیز کسب کنید.
 • برلیتز: برلیتز (Berlitz) یک مدرسه بین‌المللی است که دوره‌های زبان فرانسوی را در ۲۸ مرکز در سراسر فرانسه در شهرهای بزرگ ارائه می‌دهد. آموزش می‌تواند به‌صورت خصوصی یا گروهی انجام شود و یا معلمان برلیتز حتی می‌توانند به دفتر شما بیایند. قیمت دوره بسته به نوع دوره زبان، متفاوت است.
 • یوروسنتر: کالج زبان فرانسوی یوروسنتر (Eurocentres) طیف وسیعی از دوره‌های آموزش زبان فرانسوی را برای دانش‌آموزانی که در سطوح مختلف به دنبال یادگیری زبان فرانسوی هستند، ارائه می‌دهد. آموزش‌ها از دوره‌های دوهفته‌ای تا یک‌ساله متفاوت هستند و حداکثر دانش‌آموزان در هر کلاس، حدود ۱۴ نفر می‌باشد.
 • فرانس لانگ: کالج زبان فرانسوی لانگ (France Langue) با داشتن شش مدرسه در سراسر کشور، برای همه سطوح فرانسوی عمومی و فرانسوی تخصصی (به‌عنوان‌مثال تجاری، حقوقی، پزشکی)، دوره‌های آموزشی فرانسوی ارائه می‌دهد.
 • ACCORD: این مؤسسه یکی از مدارس پیشرو در کشور فرانسه برای آموزش زبان فرانسوی به دانش‌آموزان خارجی و ارائه دوره‌های آموزشی زبان فرانسه با کیفیت بالا در پاریس است. ACCORD برای کسانی که مایل به یادگیری زبان و فرهنگ فرانسوی در پاریس هستند، دوره‌های زبان ایده آل برای اقامت ارائه می‌دهد.
 • لیون بلو: این مؤسسه نیز کالجی است که طیف گسترده‌ای از دوره‌های زبان فرانسوی در فرانسه را متناسب با اهداف هر دانش‌آموز، زمان و بودجه موجود ارائه می‌دهد. این مدرسه دانش‌آموزان را قادر می‌سازد در گروه‌های کوچک، حداکثر با ۱۲ نفر شرکت‌کننده از چندین کشور، زبان فرانسوی را بیاموزند تا پیشرفت بهتری داشته باشند.

هزینه تحصیل در فرانسه در کالج‌های زبان فرانسوی

شهریه این کالج‌های آموزش زبان فرانسوی به عوامل مختلفی بستگی دارد که از میان آن‌ها می‌توان به طول دوره، عمومی یا خصوصی بودن کالج و شهر مدنظر اشاره کرد.

در کالج‌های زبان فرانسوی عمومی، شهریه حدود ۱ الی ۳ هزار یورو (دوره ۷ ماهه) و در کالج‌های خصوصی، شهریه حدود 2.5 الی 5 هزار یورو (دوره ۷ ماهه) است. علاوه بر این موارد، درخواست خوابگاه از کالج نیز شامل هزینه اضافی خواهد شد.

 

کاریابی پس از تحصیل در فرانسه

یکی از مهم‌ترین مسائلی که برای متقاضیان تحصیل به صورت بین‌المللی اهمیت بسیار زیادی دارد، پتانسیل کاریابی و ورود به بازار کار کشور مقصد است. به بیانی دیگر، دانشجویان بین‌المللی که برای تحصیل در فرانسه اقدام می‌کنند، توقع دارند که پس از اتمام تحصیل در فرانسه و فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های این کشور، بتوانند کار مناسب با رشته تحصیلی خود بیابند و در آن مشغول به کار شوند. یکی از مسائلی که در این جای کار مطرح می‌شود، مشکل کمبود شغل در فرانسه و وجود رقبای جهانی برتر برای به دست آوردن جایگاه‌های شغلی سطح بالا در این کشور می‌باشد.

اگر شما برای دوره‌ای کوتاه مدت، زیر یک سال، در کشور فرانسه اقامت داشته باشید، اجازه کاریابی به صورت تمام وقت و ورود به بازار کار این کشور را ندارید. همچنین در صورتی که تحصیلات شما در این کشور به پایان برسد، اجازه دارید تا 2 سال در این کشور بمانید و به کار مشغول شوید. البته برخی قوانین وجود دارند که پس از این دو سال می‌توانید ویزای کاری خود را تمدید کنید.

 

دریافت اقامت دائم پس از تحصیل در فرانسه

یکی دیگر از مهم‌ترین مسائلی که برای متقاضیان تحصیل در فرانسه اهمیت دارد، نحوه دریافت اقامت دائم فرانسه می‌باشد. متقاضیان تحصیل در فرانسه می‌توانند پس از اتمام تحصیل خود در این کشور، با دریافت ویزای موقت کاری و کار به مدت 5 سال در این کشور، اقامت دائم فرانسه را کسب کنند. البته این نکته نیز حائز اهمیت است که در صورتی که فرد پس از اتمام تحصیل خود، به مدت 5 سال در فرانسه به کار در بازار کار این کشور پرداخته باشد، مالیات خود را به صورت کامل و سر وقت پرداخت کرده باشد، سو پیشینه نداشته باشد، به زبان فرانسوی کاملاً مسلط شده باشد و نیز با فرهنگ این کشور ارتباط گرفته باشد، می‌تواند برای دریافت پاسپورت فرانسه اقدام کند.

به طور کلی، تحصیل در فرانسه یکی از معمول‌ترین راه‌هایی است که متقاضیان اخذ اقامت دائم کشور فرانسه که شرایط تحصیل در این کشور را نیز دارند، برای دست یابی به هدف خود انتخاب می‌کنند.

تحصیل در فرانسه

شرایط سنی تحصیل در فرانسه

برای پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های فرانسه، قانونی وجود ندارد که برای این کار شرایط سنی محدودکننده‌ای در نظر گرفته باشد ولی با این حال باید بدانید که شرایط سنی تحصیل در فرانسه زمانی که از دانشگاه می‌خواهید پذیرش تحصیلی بگیرید و یا زمانی که در سفارت تقاضای ویزای تحصیلی این کشور را می‌کنید، اهمیت دارد. به طور کلی، برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی برای مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های فرانسه، بهتر است که بیشتر از 23 سال سن نداشته باشید و برای مقطع کارشناسی ارشد، این عدد به 27 سال سن می‌رسد. البته این گونه نیست که اگر بالای این مقدار سن داشته باشید نتوانید ویزا و یا پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های فرانسوی بگیرید؛ تنها موضوعی که مطرح است این می‌باشد که شانس شما با سن بالاتر از این اعداد برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های فرانسه و یا ویزای تحصیلی از سفارت کشور فرانسه، کاهش می‌یابد.

البته برای افرادی که تقاضای تحصیل در فرانسه در رشته پزشکی را دارند، توصیه می‌شود که در سنین پایین‌تر از اعداد یاد شده اقدام کنند.

 

سخن پایانی

در این مقاله از مجموعه مقالات بلاگ وب سایت رسمی مؤسسه حقوقی-مهاجرتی دادکاوان سپهر آرمان، به موضوع تحصیل در فرانسه پرداختیم و مهم‌ترین نکات در این زمینه، از جمله مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه، بهترین دانشگاه‌های این کشور برای تحصیل، شرایط تحصیل در فرانسه و سیستم آموزشی کشور فرانسه برای مقاطع مختلف دبستان، متوسطه، دبیرستان، کالج و دانشگاه‌های این کشور، شرایط کار به هنگام و پس از اتمام تحصیل در فرانسه، شرایط دریافت اقامت دائم کشور فرانسه، شرایط سنی تحصیل در فرانسه و نیز هزینه‌های زندگی و تحصیل در فرانسه را مورد بررسی قرار دادیم. در صورتی که تمایل دارید برای تحصیل در فرانسه اقدام کنید، دانستن نکاتی که در این مقاله ذکر شد به موفقیت شما در این مسیر سرنوشت ساز کمک بسیاری خواهد کرد.

همچنین شما می‌توانید برای دریافت مشاوره خصوصی در زمینه مهاجرت تحصیلی به فرانسه با مشاوران و کارشناسان امور مهاجرت تحصیلی در مؤسسه حقوقی-مهاجرتی دادکاوان سپهر آرمان از طریق این لینک ارتباط بگیرید.

سه چیز تضمین‌کننده موفقیت شما برای تحصیل در فرانسه هستند:

تلاش و پشتکار شما

متقاعد شدن آفیسر سفارت فرانسه

مؤسسه دادکاوان سپهر آرمان

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس سریع و رایگان