تحصیل پزشکی در فرانسه 2022

تحصیل پزشکی در فرانسه

کشور فرانسه، یکی از بهترین و پیشرفته‌ترین کشورها در جهان است؛ علاوه بر سطح بالای کیفیت زندگی در فرانسه و امنیت اجتماعی، وجود دانشگاه‌های بسیار معتبر با رنکینگ بالا در سطح جهانی که از بهترین سیستم آموزشی استفاده می‌کنند و تقریباً رایگان هستند، باعث شده است که افراد بسیاری در سراسر جهان، رؤیای تحصیل در یکی از دانشگاه‌های فرانسه را در سر بپرورانند. همچنین رنکینگ بالای دانشکده‌های پزشکی باعث شده است تا سالانه متقاضیان بسیاری از تمام کشورهای دنیا، برای تحصیل پزشکی در فرانسه با یکدیگر رقابت کنند. در این مقاله قصد داریم به شرایط تحصیل رشته پزشکی در فرانسه، هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه ، تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه ، مدارک موردنیاز برای تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه، هزینه‌های زندگی در فرانسه و جزئیاتی از این دست بپردازیم؛ اگر قصد تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه را دارید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید؛ با خواندن این مقاله می‌توانید اطلاعات جامع و کاملی را در زمینه تحصیل پزشکی در فرانسه کسب کنید.

مزایای تحصیل پزشکی در فرانسه

در ابتدا، لازم است از مزایای تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه آگاه باشید تا بدانید سختی که در این راه خواهید کشید ارزش دارد؛ آگاه بودن از فواید و مزایایی که با تحصیل پزشکی در فرانسه در انتظار شما است، انگیزه‌ای خواهد شد تا محکم‌تر در این مسیر گام برداشته و انگیزه خود را از دست ندهید. برخی از مهم‌ترین مزایای تحصیل پزشکی در فرانسه به شرح زیر است:

شرایط سنی تحصیل پزشکی در فرانسه

 • هزینه پایین و مقرون به صرفه:

همان‌طور که می‌دانید، اکثر دانشگاه‌های فرانسه تقریباً رایگان هستند؛ دانشکده‌های پزشکی نیز از این مقوله مستثنی نیستند؛ دانشکده‌های پزشکی فرانسه، جزء ارزان‌ترین دانشگاه‌های پزشکی در سراسر اروپا و جهان به شمار می‌روند. علاوه بر شهریه پایین این دانشگاه‌ها، دانشجویانی که نمرات خوبی داشته و دانشجوی ممتاز محسوب می‌شوند، می‌توانند با دریافت بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های متنوعی که توسط این دانشکده‌ها ارائه می‌شوند، هزینه تحصیل خود را به صفر برسانند.

 • آموزش‌های تئوری و عملی:

دانشجویانی که در رشته پزشکی در فرانسه تحصیل می‌کنند، علاوه بر گذراندن مباحث تئوری و علمی، باید ساعت مشخصی که توسط دانشکده تعیین می‌شود، را در کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها بگذرانند؛ لذا بدین گونه می‌توانند از علم و دانشی که آموخته‌اند به طور عملی استفاده کنند.

 • معتبر بودن مدرک در سطح جهان:

فرانسه کشوری است که در زمینه پزشکی پیشرفت بسیاری کرده است و بسیاری از مباحث، برای اولین بار توسط پزشکان فرانسوی و در کشور فرانسه صورت گرفته است که می‌توان از میان آنها، به اولین پیوند کلیه در جهان اشاره کرد. همچنین بسیاری از پزشکان کشور فرانسه، چندین جایزه نوبل در زمینه پزشکی دریافت کرده‌اند؛ لذا با در دست داشتن مدرک پزشکی از یکی از دانشکده‌های پزشکی فرانسه، فرصت‌های شغلی بی نظیری در انتظار شما خواهد بود.

 

سیستم آموزشی برای تحصیل پزشکی در فرانسه

مراحل تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه کمی متفاوت با ایران و سایر کشورهای دنیا است؛ در واقع برای ورود به رشته‌های پزشکی در دانشگاه‌های فرانسه، نیازی به کنکور و آزمون ورودی نیست و ورود به این دانشگاه‌ها کار راحتی است، اما نکته مهم این است که خروج از رشته پزشکی از دانشگاه‌های فرانسه کار بسیار سختی است و تلاش فراوان می‌طلبد. پس از ورود به سال اول رشته پزشکی در دانشگاه‌های فرانسه، پس از گذراندن یک سال تحصیل مقدماتی، در صورتی که دانشجو معدل خوبی کسب کند می‌تواند وارد رشته پزشکی شود (حداقل معدل قبولی 10 است) و در صورتی که معدل او کمی بالاتر از 10 شود، به او اجازه داده می‌شود که دوباره شانس خود را امتحان کند، اما در صورتی که برای بار دوم نیز دانشجو نتواند معدل بالای 10 کسب کند، می‌تواند در رشته‌های پیراپزشکی تحصیلات خود را ادامه دهد.

لازم به ذکر است برای تحصیل پزشکی در فرانسه ، باید مدرک زبان فرانسوی داشته باشید، در صورتی که مدرک زبان فرانسوی نداشته باشید، می‌توانید قبل از ورود به دانشگاه در رشته پزشکی، به تحصیل زبان فرانسوی در یکی از کالج‌های فرانسه پرداخته و پس از این مهارت زبان خود را افزایش دادید و به نمره قبولی رسیدید می‌توانید به تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه بپردازید.

به طور کلی به پایان رساندن تحصیل پزشکی در فرانسه و فارغ‌التحصیلی در این رشته دارای سه مرحله است؛ پس از به پایان رساندن این دوره‌ها، دانشجو مدرک دکترای خود را از دانشگاه فرانسه دریافت خواهد کرد. این دوره‌ها به شرح زیر هستند:

 • دوره اول PCEM:

این دوره، اولین مرحله تحصیل پزشکی در فرانسه است که 2 سال به طول می‌انجامد؛ این دوره مقدماتی و عمومی بوده و تمامی دانشجویان رشته‌های مختلف پزشکی اعم از دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری و سایر رشته‌های پزشکی، باید این دوره را بگذرانند و در انتهای این دوره یک آزمون نهایی رقابتی برگزار می‌شود و پس از قبولی در این آزمون، دانشجو می‌تواند وارد دوره بعدی شده و تحصیل پزشکی در فرانسه را ادامه دهند.

 • دوره دوم DCEM:

این دوره بلافاصله بعد از دوره اول آغاز می‌شود؛ دوره دوم 4 سال به طول می‌انجامد که شامل دوره‌های کارورزی در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها نیز می‌شود. پس از اتمام این دوره 4 ساله، دانشجویان پس از قبولی در یک آزمون تئوری، می‌توانند تخصص خود را، با توجه به نمراتی که در این دوره کسب کرده‌اند، انتخاب کرده و وارد دوره بعدی تحصیل پزشکی شوند.

 • دوره سوم DES:

دوره سوم که دوره آخر در تحصیل پزشکی در فرانسه است، دو سال به طول می‌انجامد و شامل دو بخش است: پزشکی عمومی و تخصص‌های دیگر. دانشجویان می‌توانند در هر یک از این بخش‌ها تحصیل کنند؛ با به پایان رساندن تحصیل در هر یک از این بخش‌ها، مدرک دیپلم مطالعات تخصصی DES به دانشجو اعطاء می‌شود.

پس از گذراندن مراحل گفته شده در بالا، دانشجویان باید یک تز ارائه دهند سپس مدرک دکترا در رشته پزشکی به آنها اعطاء شده و دانشجو فارغ‌التحصیل می‌شود.

 

مدت زمان تحصیل پزشکی در فرانسه

دانشجویان پس از تحصیل به مدت 9 سال، مدرک پزشکی عمومی دریافت می‌کنند. در صورتی که دانشجو تمایل به تحصیل پزشکی در فرانسه در تخصص‌های مختلف و یا جراحی داشته باشد، مدت زمان تحصیل به 10 تا 12 سال نیز می‌رسد.

شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه

شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه

دانشگاه‌های پزشکی فرانسه به دلیل رنکینگ بالای جهانی و استفاده از بهترین سیستم آموزشی در دنیا، از محبوبیت بسیار زیادی در میان متقاضیان ادامه تحصیل در سراسر جهان هستند و هرساله دانشجویان زیادی به منظور ادامه تحصیل پزشکی در فرانسه با یکدیگر رقابت می‌کنند. ورود به دانشگاه‌های پزشکی فرانسه کار سختی نیست اما فارغ‌التحصیل شدن در رشته پزشکی از این دانشگاه‌ها، تلاش و پشتکار فراوان می‌طلبد.

برای تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه، می‌توانید با مدرک دیپلم دبیرستان اقدام کنید؛ یکی دیگر از مهم‌ترین ملزومات جهت تحصیل پزشکی در فرانسه، داشتن دانش زبان فرانسوی است؛ داشتن تسلط به زبان فرانسوی یکی از شرایط لازم و ضروری برای ورود به رشته پزشکی در دانشگاه‌های فرانسه است و باید یکی از مدارک آزمون‌های DELF، DALF  یا TCF را، با حداقل نمره B1 داشته باشید؛ این مدارک تاریخ انقضا نداشته و در تمام دنیا معتبر می‌باشند. (تنها مدرک آزمون TCF 2 سال اعتبار دارد).

دریافت پذیرش از دانشگاه‌های پزشکی فرانسه، در صورتی که دارای اقامت از یکی از کشورهای اتحادیه اروپا باشید می‌توانید به طور مستقیم برای دانشگاه‌های پزشکی فرانسه اقدام کنید، اما در صورتی که مقیم کشورهای خارج از اتحادیه اروپا هستید، به منظور تحصیل پزشکی در فرانسه، داشتن ویزای تحصیلی این کشور لازم و ضروری است که باید حتماً 3 تا 4 ماه قبل از ورود به کشور فرانسه برای دریافت ویزای تحصیلی از سفارت فرانسه اقدام کنید. لازم به ذکر است ویزای تحصیلی فرانسه فقط برای سال اول تحصیل پزشکی در فرانسه است و برای سال دوم به بعد به اقامت فرانسه احتیاج خواهید داشت.

تحصیل پزشکی در فرانسه بدون مدرک زبان

همان‌طور که گفته شد، برای تحصیل پزشکی در فرانسه ، داشتن مهارت کافی در زبان فرانسوی از ملزومات است. اما نگران نباشید، در صورتی که مهارت لازم در زبان فرانسوی را ندارید، می‌توانید از یکی از کالج‌های فرانسه، پذیرش تحصیل در دوره‌های زبان فرانسوی را دریافت کرده و پس از گذراندن این دوره‌ها و کسب مهارت کافی در زبان فرانسوی، تحصیل خود در کالج‌های پزشکی فرانسه را آغاز کنید. برخی از کالج‌های آموزش زبان فرانسوی در فرانسه عبارت‌اند از:

 • کالج‌های بین‌المللی دوزبانه Provence
 • مؤسسه Accord در پاریس
 • Sparchcaffe در پاریس
 • کالج زبان برلیتز فرانسه
 • خانه بین‌المللی نیس فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه بدون مدرک زبان

تحصیل پزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی

اگر قصد تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه را دارید تنها در دانشگاه‌های دولتی باید تحصیل کنید و برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی فرانسه، داشتن تسلط کافی به زبان فرانسوی از ملزومات دریافت پذیرش از دانشگاه‌های دولتی است؛ اما اگر قصد تحصیل پزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی را دارید، برخی از دانشگاه‌ها و کالج‌های خصوصی این کشور، رشته‌های پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند، اما بهتر است بدانید که به منظور تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه‌ها و کالج‌های خصوصی، باید شهریه بیشتری را بپردازید. یکی از محبوب‌ترین دانشگاه‌های خصوصی فرانسه که رشته‌های پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد، دانشگاه تور است.

هزینه تحصیل پزشکی فرانسه و در کالج‌های پیش پزشکی

هزینه دوره‌های پیش پزشکی در کالج‌های فرانسه بستگی به این دارد که در کالج‌های دولتی تحصیل می‌کنید یا کالج‌های خصوصی. هزینه تحصیل در کالج‌های دولتی فرانسه مبلغی معادل 450 یورو در سال و هزینه تحصیل در کالج‌های خصوصی مبلغی معادل 7000 یورو در سال خواهد بود. این مبالغ مربوط به دانشجویانی است که مقیم کشور فرانسه هستند و هزینه تحصیل در کالج‌های فرانسه برای دانشجویان بین‌المللی حدود 6000 یورو در سال است.

هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه و تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه

همان‌طور که در بالا گفته شد، دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در کالج‌های پیش پزشکی در فرانسه باید شهریه پرداخت کنند، اما در صورتی که موفق به کسب نمره قبولی شده و وارد دانشگاه‌های پزشکی دولتی فرانسه شوند، نیازی به پرداخت شهریه نخواهد بود و تحصیل در رشته پزشکی در این دانشگاه‌ها تقریباً رایگان بوده و دانشگاه‌ها هزینه بسیار پایینی دریافت می‌کنند. به طور متوسط، هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه و در دانشگاه‌های دولتی مبلغی حدود 450 یورو در سال است.

تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه

بهترین دانشگاه‌های پزشکی فرانسه

همان‌طور که گفته شد، دانشگاه‌ها و کالج‌های پزشکی فرانسه، جزء بهترین دانشگاه‌های پزشکی در جهان بوده و از رنکینگ و اعتبار بالایی برخوردار هستند. برخی از این دانشگاه‌ها به قرار زیر هستند:

 • دانشگاه سوربن: دانشگاه سوربن فرانسه، رتبه 45 را در رنکینگ جهانی به خود اختصاص داده است و از آنجایی که دانشگاه سوربن یک دانشگاه تحقیقاتی است، علاوه بر آموزش و تدریس تئوری رشته‌های پزشکی در دانشکده پزشکی این دانشگاه، دانشجویان را تشویق به تحقیق و پژوهش در زمینه پزشکی می‌کنند.
 • دانشگاه دکارت پاریس: این دانشگاه با کسب رتبه 70 در رنکینگ جهانی، یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان است. دانشکده پزشکی دانشگاه دکارت نیز، یکی از بهترین دانشکده‌های پزشکی در فرانسه و در جهان محسوب می‌شود و دانشجویان بین‌المللی بسیاری در این دانشکده مشغول به تحصیل پزشکی هستند.
 • دانشگاه پیر و ماری کوری فرانسه: این دانشگاه دولتی، یکی از بهترین دانشگاه‌های فرانسه بوده که در سال 1971 تأسیس شده است. تحصیل در این دانشگاه رایگان بوده و دروس، بسته به رشته تحصیلی، به دو زبان انگلیسی و فرانسوی ارائه می‌شوند. حدود 20 درصد از دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.
 • دانشگاه استراسبورگ فرانسه: این دانشگاه بزرگ‌ترین دانشگاه فرانسه بوده و کاملاً دولتی می‌باشد. رتبه دانشگاه استراسبورگ در سطح جهانی، 237 است. هزینه تحصیل برای دانشجویان داخلی و خارجی در این دانشگاه یکسان است. حدود یک پنجم از دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

بورسیه‌های تحصیل پزشکی در فرانسه

برای دریافت بورسیه‌های تحصیل پزشکی در فرانسه ، باید بسیار تلاش کنید چرا که این بورسیه‌های تنها به دانشجویانی که ممتاز هستند و نمرات عالی دارند و در دوره‌های تحصیلات تکمیلی تعلق می‌گیرد؛ همچنین دریافت بورسیه برای دانشجویانی که از خارج از اتحادیه اروپا وارد دانشگاه شده‌اند امری دشوارتر است. برای دریافت بورسیه تحصیل پزشکی در فرانسه ، ابتدا مدارک خود را به کمیته ارزیابی دانشکده خود تحویل می‌دهد و پس از بررسی‌های لازم در صورتی که واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی باشید، به شما تعلق خواهد گرفت.

تحصیل پزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی

هزینه‌های زندگی در فرانسه

هزینه‌های زندگی در کشور فرانسه، به فاکتورهایی همچون شهر محل زندگی، محله‌ای که در آن زندگی می‌کنید و همچنین استایل زندگی شما بستگی دارد. اما به طور کلی، هزینه اقامت در شهر پاریس که گران‌ترین شهر فرانسه است، ماهی 1500 یورو می‌باشد؛ اما اگر در خوابگاه‌های دانشجویی اقامت گزینید می‌توانید هزینه اسکان خود را به طرز چشمگیری کاهش دهید. هزینه اسکان در شهرهایی مانند نیس، لیون و تولوس حدود 700 یورو در ماه است و در برخی شهرهای کوچک‌تر تا 500 یورو در ماه نیز کاهش پیدا می‌کند.

هزینه خورد و خوراک در پاریس حدوداً به ماهی 300 یورو برای هر نفر می‌رسد درحالی که در شهرهای دیگر حدود 200 یورو برآورد شده است. هزینه حمل و نقل بستگی به وسیله نقلیه‌ای دارد که انتخاب می‌کنید؛ اگر با تاکسی سفر کنید هزینه‌ای معادل 200 یورو در ماه باید بپردازید در حالی که حمل و نقل با اتوبوس و مترو، هزینه‌ای ما بین 30 تا 50 یورو در ماه را در برخواهد داشت. هزینه جا به جایی با قطار نیز بین 20 تا 30 یورو در ماه است. شایان ذکر است، تخفیف‌هایی برای دانشجویان زیر 25 سال نیز وجود دارد؛ همچنین می‌توانید از اشتراک‌های ماهانه یا سالیانه برای حمل و نقل عمومی استفاده کنید که مبلغی مابین 15 تا 35 یورو ماهانه می‌باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس سریع و رایگان