معرفی ارزان ترین کشور برای مهاجرت

ارزان ترین کشور برای مهاجرت

همانطور که می دانید، بسیاری از کشور ها به دلیل ارزش پول پایین، نرخ پایین هزینه های مهاجرت (مانند هزینه های اخذ ویزا و…) و دلایل دیگر، می توانند در لیست ارزان ترین کشور ها برای مهاجرت قرار بگیرند. ولی لزوما به معنی این نیست که گزینه ی مناسبی برای مهاجرت باشند.

در این مقاله سعی داریم بهترین کشور ها برای مهاجرت، زندگی، کار و تحصیل را بر اساس هزینه ها و مخارج را مقایسه کنیم تا دریابیم که ارزان ترین کشور برای مهاجرت ، کدام است.

در ادامه لیستی از بهترین و ارزان ترین کشور ها برای مهاجرت را در اختیار شما قرار داده ایم تا با مقایسه ی آن ها، انتخابی راحت و دقیق تر داشته باشید.

ارزان ترین کشور برای مهاجرت

ارزان ترین کشور برای مهاجرت

1. گرجستان، ارزان ترین کشور برای مهاجرت

هزینه های زندگی در گرجستان به قدری پایین است که با هزینه ی سفری معمولی در اروپا، شما می توانید در گرجستان به راحتی کسب و کار راه انداخته و زندگی کنید.

کشور گرجستان شرایط راحتی برای دریافت پاسپورت و اخذ اقامت را در نظر گرفته است و با توجه به این موضوع که این کشور در آستانه ورود به اتحادیه اروپا می باشد، ویزای شهروندی گرجستان به ویزای شینگن ارتقا پیدا می کند.

هزینه زندگی در گرجستان بسیار زیاد نیست، به ویژه هنگامی که فصل گردشگری به پایان رسیده است. با اقامت در گرجستان به عنوان یک مهاجر، احتمالاً هزینه های جانبی دیگری مانند اجاره آپارتمان ، هزینه ویزا و سایر موارد را خواهید داشت. میانگین قیمت ها در گرجستان برای خدمات شهری 50 تا 90 یورو است. همچنین 200 تا 300 یورو در ماه برای غذا و 13 یورو برای اینترنت هزینه هزینه های مرسوم در این کشور می باشد. متوسط هزینه زندگی برای یک خانواده در این کشور در حدود 1000-1300 یورو در ماه است که باعث شده است گرجستان، ارزان ترین کشور برای اقامت در لیست ما باشد.

از دیگر مزایا مهاجرت به گرجستان می توان به امنیت بالا، نزدیکی به کشور ایران و عدم نیاز به اخذ ویزا اشاره کرد.

ارزان ترین کشور برای اقامت

 

2. اوکراین

متخصصان مهاجرت، اوکراین را ارزان ترین کشور برای مهاجرت به اروپا می دانند. زندگی در اوکراین نسبتا ارزان است و نسبت به زندگی در آمریکا حدود 70 درصد ارزان تر می باشد. البته باید در نظر داشته باشید که میزان حقوق دریافتی کارمندان در این کشور نیز نسبتا پایین می باشد و در ماه چیزی حدود 300 دلار است که با توجه به هزینه های پایین زندگی، به نسبت کافی می باشد.

همچنین می توان گفت که هزینه ی دریافت ویزا و سفر به این کشور به طور کل حدود 350 دلار می باشد که شامل 130 دلار هزینه ی دریافت ویزا و تقریبا 200 دلار هزینه ی بلیط هواپیما می شود.
از مزایای مهاجرت به این کشور می توان به برخورداری از سیستم آموزشی با کیفیت بسیار بالا نسبت به دیگر کشور ها و همچنین سطح رفاه اجتماعی مطلوب اشاره کرد.

ترکیه

3. ترکیه

برای مهاجرت به ترکیه، به جز هزینه خرید بلیط هواپیما که به طور میانگین در حدود 170 دلار هزینه دارد، شما نیاز دارید تا برای اجاره یک خانه مناسب در استانبول در حدود 1400 لیر در ماه پرداخت کنید. البته اگر در شهر دیگری نظیر ازمیر یا آنکارا باشید، هزینه اجاره شما کمتر خواهد شد.

اگر مانند بسیاری از مهاجران ایرانی، عقیده دارید که ترکیه ارزان ترین کشور برای مهاجرت است و قصدتان اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید خانه می باشد، باید در نظر داشته باشید که به جز استانبول، برای خرید خانه در شهر های دیگر این کشور حدودا به 40-50 هزار دلار نیاز خواهید داشت. قیمت خانه در استانبول گران تر بوده و برای خرید یک خانه ی معقول، به حدود 100 هزار دلار نیاز خواهید داشت.

به طور میانگین، هزینه ی زندگی در استانبول برای هر نفر در ماه حدود 5 هزار لیر می باشد که این عدد در شهر های دیگر کشور ترکیه، کاهش می یابد.

یکی از مسائلی که مهاجرت به ترکیه را جذاب می کند، این است که شما با اجاره ی خانه ای در ترکیه به مدت یک سال، از اقامت یک ساله برخوردار می شوید و اجاره ی خانه در ترکیه نیاز به پرداخت هزینه ی رهن نداشته و تنها باید اجاره ی یک ماه را به صورت پیش پرداخت، پرداخت کنید.
البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که تمدید اجاره نامه، بدون داشتن مجوز کار و قرارداد قانونی کار تمام وقت در ترکیه میسر نبوده و فقط خرید خانه در کشور ترکیه به شما اجازه مهاجرت دائمی به این کشور را می دهد.

اگر تصمیم به مهاجرت به ترکیه را دارید، حتما در نظر داشته باشید که برای حداقل 6 ماه اول خود پول داشته باشید. اگر بخواهید از طریق ادامه تحصیل به ترکیه مهاجرت کنید، نیاز به برآورد هزینه شهریه دانشگاه و هزینه های جانبی تحصیل در این کشور هستید، البته می توانید بخشی از هزینه های خود را از طریق کار دانشجویی پاره وقت تامین کنید.

به طور میانگین درآمد سالانه در کشور ترکیه برابر 118 هزار لیر است . این به معنی درآمد ماهانه 8-9 هزار لیری در ماه خواهد بود. اما در صورتی که به دنبال مشاغل عمومی و غیرتخصصی در این کشور باشید و از مهارت زبان چندان مناسبی برخوردار نباشید. درآمد شما از این مقدار کمتر شده و به نصف تقلیل می یابد.

به طور کلی به عنوان یک ایرانی نیازی به ویزا برای حضور در ترکیه ندارید، اما باید برای مهاجرت به ترکیه، در مورد تمامی هزینه های بلیط پرواز، رزرو هتل و یا اجاره شش ماهه و یک ساله خانه، خورد و خوراک، هزینه قبوض مصرفی، هزینه حق خاک و کارت اقامت موقت و مواردی از این قبیل حساب کتاب دقیق کنید.

 

بلغارستان

4. بلغارستان

بلغارستان به عنوان یکی از ارزان ترین کشورها برای مهاجرت در اروپا مشهور است. بیشتر دانشجویان، بلغارستان را یک کشور کاملا مناسب از نظر هزینه ها و مخارج می دانند. در حال حاضر متوسط درآمد در این کشور به 500 یورو در ماه می رسد.
باید به این نکته توجه کرد که قیمت مواد مصرفی در این کشور رو به افزایش می باشد. همچنین قیمت ها از شهری به شهر دیگر متفاوت بوده و زندگی در شهرهای بزرگتر گران تر است. هزینه های زندگی شامل هزینه های اقامت، و همچنین هزینه های روزمره مانند غذا، حمل و نقل و گذراندن اوقات خارج از خانه می شود. به طور معمول قیمت اجاره یک آپارتمان بسته به اندازه و مکان بین 250-600 یورو در ماه در پایتخت متغیر است. در کل، هزینه زندگی در بلغارستان، ماهانه بین 520-900 یورو می باشد.

ارزان ترین کشور برای مهاجرت

5. روسیه

کشور روسیه شرایط مطلوبی برای تحصیل و یا زندگی ندارد و بیشتر به عنوان پلی برای مهاجرت به کشور های دیگر می توان از آن استفاده کرد. ولی همچنان می توان این کشور را در لیست ارزان ترین کشور برای مهاجرت قرار داد.

بهترین راه های مهاجرت به روسیه، روش های تحصیلی و سرمایه گذاری هستند. کار و تحصیل، کم هزینه ترین روش های مهاجرت به کشور روسیه محسوب می شوند.

میزان هزینه های تحصیل و زندگی در کشور روسیه بستگی به عواملی نظیر محل سکونت، دانشگاه، مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی و سایر عوامل دارد. دولت این کشور برای تسهیل و کمک به دانشجویان راهکارهایی را ارائه می دهد که دانشجویان با استفاده از کارت دانشجویی می توانند از این موقعیت های ویژه بهره مند شوند. این موقعیت های ویژه شامل حمل و نقل عمومی دانشگاه، خوابگاه های دانشجویی، اینترنت های رایگان برای دانشجویان، قیمت مناسب رستوان ها و کتابخانه ها برای دانشجویان و غیره می شود که شرایط بسیار خوب برای دانشجویان ایجاد می کند.

به طور کل هزینه ی اقامت و زندگی در روسیه به صورت ماهیانه بین 450-750 دلار می باشد. لازم به ذکر است که در مسکو غالبا برای هزینه خانه، هزینه پیش (رهن) وجود ندارد و فقط معادل یک ماه به عنوان گارانتی گرفته می شود (مانند ترکیه)، این هزینه حتما در اول معامله باید پرداخت شود یعنی اول هر ماه برای ماه بعد پرداخت می گردد.

ارزان ترین کشور ها برای مهاجرت

6. لهستان

متوسط درآمد در کشور لهستان، حدود 800-1600 یورو در ماه می باشد که با توجه به شغل مورد نظر شما می تواند تغییر کند. البته باید گفت که این میزان بیشتر برای مشاغل عمومی در نظر گرفته می شود و اگر کار مورد نظر شما نیاز به تخصص داشته باشد، میزان درآمدتان در این کشور تا 7 برابر مقدار ذکر شده می تواند افزایش یابد.

هزینه های مناسب و معقول برای زندگی در لهستان، یکی دیگر از مزایای این کشور محسوب می شود. برای مثال اگر در یک کارخانه در لهستان مشغول به کار شوید، کاری که به تخصص خاصی نیاز ندارد، درآمدتان حدودا 700-1100 یورو در هر ماه می باشد. اول ممکن است که این میزان درآمد به چشم شما جذاب نباشد ولی اگر بدانید که میانگین هزینه ی زندگی شما در این کشور به صورت ماهانه بین 300-500 یورو است، متوجه این موضوع می شوید که جای پس انداز و پیشرفت سریع برای شما وجود دارد.

طبق جدیدترین آمار، اغلب مهاجران در مقایسه با کشورهای غرب اروپا، لهستان را کشوری کم هزینه و بسیار مناسب برای زندگی به شمار آورده اند. در وصف مزایای زندگی لهستان بد نیست به این موضوع اشاره کنیم که یک وعده غذای باکیفیت گوشتی در این کشور بین 20 تا 30 زلوتی (5 تا 7 یورو) است و در ساعات ناهاری ادارات، می توان غذاهای با کیفیتی را تنها با 3 الی 4 دلار خریداری کرد.

ارزان ترین کشور ها برای مهاجرت

7. مجارستان

تمام هزینه‌های زندگی در کشور مجارستان برای یک فرد مجرد، ماهیانه در حدود 500-700 یورو می‌باشد.

هزینه اجاره خانه و آپارتمان در کشور مجارستان پایین‌تر از کشور ایران است! شما می‌توانید در پایتخت این کشور و در محله ای مناسب (محله‌های غربی بوداپست)، یک منزل 80 متری را با 400 یورو در ماه اجاره کنید.

مجارستان از نظر غذا، لباس، اجاره منزل، تفریحات، لوازم جانبی، برق، بنزین، بیمه و مسافرت، نسبت به ایالات متحده، انگلستان و اکثر کشورهای اروپایی ارزان‌تر است. به همین دلیل اغلب مهاجران می‌توانند پس انداز مناسبی در این کشور داشته باشند.
شما باید بدانید که مجارستان یک کشور فوق العاده ارزان برای زندگی نیست اما یکی از مقاصد خوب برای افرادی است که می‌خواهند زندگی کم هزینه ای را در مرکز اروپا شروع کنند.

با این که مجارستان در لیست ارزان ترین کشور برای مهاجرت ، رتبه ی آخر را دارد ولی همچنان در مقایسه با باقی کشور های جهان، گزینه ی مناسبی در نظر گرفته می شود.

کلام آخر

بسیاری از متقاضیان مهاجرت، راحتی و ارزان بودن زندگی در کشور مقصد را اولویت قرار می دهند. باید به این نکته نیز توجه کرد که در کنار یافتن ارزان ترین کشور برای مهاجرت ، عوامل دیگری همچون امکانات رفاهی شهروندی، نرخ بیکاری و راحتی یافتن شغل را باید سنجید. چرا که مهاجرت تصمیمی ریسکی است و با این که می تواند تجربه ای هیجان انگیز از شروع زندگی جدیدی برای شما باشد، در صورت غافل شدن از برخی مسائل می تواند به ضرر شما ختم شود. در نتیجه قبل از مهاجرت، با دیدی واقع گرایانه تمامی مزایا و معایب کشور مقصد را در ترازو قضاوت قرار دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس سریع و رایگان