شرایط پذیرش و تحصیل در دانشگاه سوربن فرانسه در سال 2022

دانشگاه سوربن فرانسه

کشور فرانسه، علاوه بر داشتن تاریخ، هنر و فرهنگ غنی، به دلیل وجود دانشگاه‌های بسیار معتبر و جهانی از جمله دانشگاه سوربن، در این کشور، همواره از گذشته تاکنون یکی از محبوب‌ترین کشورها نزد مهاجرین در سرتاسر دنیا بوده است. در این مقاله قصد داریم درباره دانشگاه سوربن فرانسه صحبت کرده و جزئیاتی را درمورد تاریخچه دانشگاه، شرایط اخذ پذیرش از این دانشگاه، مدارک مورد نیاز جهت دریافت پذیرش تحصیلی، دانشکده‌ها، رشته‌های تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه سوربن فرانسه ، شهریه و بورسیه‌هایی که این دانشگاه ارائه می‌دهد، در اختیار شما قرار دهیم تا با دیدی بازتر قادر به تصمیم گیری باشید.

تاریخچه دانشگاه سوربن فرانسه

تاریخچه دانشگاه سوربن به قرن 13 میلادی بازمی گردد، زمانی که ساختمانی با عنوان دانشکده سوربن در سال 1253، در محله لاتین شهر پاریس، توسط دانشمند فرانسوی به نام روبر دو سوربن، بنا نهاده شد. این دانشکده جزء اولین و بهترین دانشگاه‌های جهان به شمار می‌رفت که بعد از چند سال به دانشگاه پاریس تغییر نام داد اما همچنان با نام سوربن مشهور بود. در آن دوران، کتابخانه این دانشگاه اولین کتابخانه در جهان بود که منابع و کتب را بر اساس حروف الفبا طبقه بندی می‌کرد. دانشگاه سوربن قدیمی‌ترین دانشگاه کشور فرانسه است که در جریان انقلاب فرانسه تعطیل شد و در سال 1808 توسط ناپلئون بناپارت بازگشایی و در سال 1882 منحل شد. دانشگاه سوربن کنونی، بازمانده دانشگاه پاریس (سوربن) آن دوران است که پس از ادغام آن با دانشگاه پیر و ماری کوری در سال 2018، به این نام شناخته شد. امروزه دانشگاه سوربن به چندین دانشگاه تقسیم شده است که در نقاط مختلف پاریس واقع شده‌اند. در واقع، اکثر دانشگاه‌های شهر پاریس، به دلیل اینکه خود را زیر مجموعه دانشگاه سوربن می‌دانند، سوربن نامیده می‌شوند. برخی از این دانشگاه‌ها عبارت‌اند از:

 • دانشگاه پاریس I (پانتئون سوربن)
 • دانشگاه پاریس III (سوربن جدید)
 • دانشگاه پاریس IV (پاریس سوربن)
 • دانشگاه پاریس V (پاریس دکارت)
 • دانشگاه پاریس VI (پیر و ماری کوری)

تحصیل در دانشگاه سوربن فرانسه

دانشگاه سوربن امروزی، یکی از برترین مراکز تحقیقاتی آموزش عالی در کشور فرانسه و در سطح جهانی است. به دلیل سطح بسیار بالای کیفیت آموزش و پژوهش در دانشگاه سوربن فرانسه ، هر سال دانشجویان بین‌المللی بسیاری از سرتاسر جهان برای اخذ پذیرش از این دانشگاه با یکدیگر رقابت می‌کنند. در حال حاضر 43 هزار دانشجو در دانشگاه سوربن فرانسه مشغول به تدریس هستند و حدود 3400 نفر از بهترین اساتید پژوهشگر دنیا در این دانشگاه مشغول تدریس و پژوهش هستند.

طیف گسترده‌ای رشته‌های تحصیلی نظیر رشته‌های علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم طبیعی، رشته‌های هنری، پزشکی و مهندسی در دانشکده‌های دانشگاه سوربن فرانسه ارائه می‌شود. این دانشگاه بهترین امکانات آموزشی و بهترین فرصت‌های مطالعاتی و پژوهشی را، از طریق برنامه‌های تحصیلی تک رشته‌ای، دو رشته و چند رشته‌ای، در تمامی مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا، در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد. زبان این دانشگاه زبان فرانسوی بوده و تمامی رشته و دروس به زبان فرانسوی تدریس می‌شوند، لذا برای اخذ پذیرش از دانشگاه سوربن فرانسه، لازم است متقاضیان مهارت کافی در این زبان را داشته باشند؛ اما بهتر است بدانید که حتی اگر مهارت کافی در زبان فرانسوی نداشته باشید می‌توانید در کالج زبان فرانسه دانشگاه سوربن، قبل از شروع ترم تحصیلی خود، به بالا بردن مهارت زبان خود پرداخته و پس از آن وارد دانشگاه شوید. فارغ‌التحصیلان دانشگاه سوربن، فرصت‌های شغلی بسیاری را پیشرو خواهند داشت و می‌توانند در بهترین پوزیشن‌های مرتبط با رشته تحصیلی خود مشغول به کار شوند.

رتبه بندی دانشگاه سوربن فرانسه

دانشگاه سوربن، به دلیل برخوردار بودن از کیفیت بالای آموزش و امکانات پژوهشی که در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد، از جایگاه بسیار بالایی در کشور فرانسه و جهان برخوردار است و جزء برترین دانشگاه‌ها در سطح ملی و بین‌المللی محسوب می‌شود. این دانشگاه توسط بسیاری از مؤسسات رتبه بندی آکادمی‌های جهانی، رتبه بندی شده است که در زیر به برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

 • رتبه بندی بر اساس مؤسسه QS در سال 2022: جایگاه 72 در جهان
 • رتبه بندی بر اساس سیستم Shanghai در سال 2019: جایگاه 44 در جهان
 •  رتبه بندی بر اساس سیستم تامیز در سال 2020: جایگاه 80 در جهان

شرایط پذیرش دانشگاه سوربن فرانسه

دانشکده‌های دانشگاه سوربن فرانسه

دانشگاه سوربن فرانسه دارای 3 دانشکده است که رشته‌های متنوعی را در تمامی مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌دهند. لازم به ذکر است رشته حقوق به صورت جداگانه در دانشگاه Panthéon-Assas University تدریس می‌شود. همچنین این دانشگاه، دانشگاهی را با همین نام در سال 2008 در ابوظبی امارات متحده عربی تأسیس کرد. دانشکده‌های دانشگاه سوربن فرانسه به شرح زیر هستند:

֎ دانشکده پزشکی:

دانشکده پزشکی دانشگاه سوربن یکی از بهترین دانشکده‌های پزشکی در کل اروپا است. این دانشکده در دو بیمارستان آموزشی با نام‌های پیتیه سالپتریِر (Hôpitaux Universitaires Pitié Salpêtrière) و سنت آنتونی (Hôpital Saint Antoine AP-HP) واقع شده است. رشته‌هایی همچون داروسازی، پزشکی و مامایی در این دانشکده تدریس می‌شود.

֎ دانشکده فنی و مهندسی:

دانشکده علوم مهندسی دانشگاه سوربن فرانسه یکی از مهم‌ترین مراکز پژوهشی در کشور فرانسه بوده و دارای 125 آزمایشگاه تحقیقاتی مجهز به جدیدترین امکانات می‌باشد. در حال حاضر حدود 18 هزار دانشجو در این دانشکده مشغول به تحصیل هستند. رشته‌های مختلفی در این دانشکده تدریس می‌شوند که برخی از آنها عبارت‌اند از شیمی، ریاضیات، مهندسی، فیزیک، علوم زمین، زیست شناسی، محیط زیست و تنوع زیستی. لازم به ذکر است مؤسسه اخترفیزیک پاریس (Paris Astrophysics Institute)، مرکز مهندسی پلی تکنیک سوربن (Polytech Sorbonne Engineering School) و مؤسسه هنری پوانکره (Henri Poincare) در این دانشکده واقع شده‌اند.

֎ دانشکده هنر و علوم انسانی:

این دانشکده، طیف وسیعی از رشته‌ها در زمینه‌های مختلف از جمله هنر، موسیقی، زبان‌های خارجی، ادبیات، علوم انسانی و اجتماعی را ارائه می‌دهد و یکی از بزرگ‌ترین دانشکده‌ها در این زمینه‌ها در فرانسه است. رشته‌هایی همچون فلسفه، تاریخ، جغرافیا، تاریخ هنر و باستان شناسی، موسیقی شناسی، جامعه شناسی، جمعیت شناسی، اقتصاد، بیمه، زبان شناسی، ادبیات کلاسیک و مدرن، زبان و ادبیات خارجی، علوم آموزش و تربیت مدرس، علوم ارتباطات و اطلاعات، در این دانشکده ارائه می‌شود.

֎ دانشگاه حقوق (Panthéon-Assas University):

دانشگاه سوربن دانشکده حقوق ندارد، بلکه در سال 1971، برخی از پروفسورهای حقوق دانشگاه پاریس دانشگاه مستقلی برای رشته حقوق با نام Panthéon-Assas University تأسیس کنند. در حال حاضر این دانشگاه تعالیم رشته‌های حقوقی را برای دانشگاه سوربن به دانشجویان ارائه می‌دهد.

֎ دانشگاه پاریس- سوربن ابوظبی (PSUAD):

این دانشگاه، طی تفاهم نامه‌ای بین دانشگاه سوربن و دولت ابوظبی در سال 2006، در سال 2008 در جزیره ریم تأسیس شد. این ساختمان گنبدی شکل زیبا، درست همانند دانشگاه سوربن فرانسه ساخته شده است. این دانشگاه نیز همانند دانشگاه اصلی، از سطح آموزشی بسیار بالایی برخوردار است؛ اساتید این دانشگاه فرانسوی بوده و تمامی برنامه‌های تحصیلی در آن به زبان فرانسوی ارائه می‌شوند. رشته‌هایی که در این دانشگاه ارائه می‌شوند در زمینه‌های پزشکی، مهندسی، هنر، حقوق، علوم انسانی، علوم اجتماعی و اقتصاد هستند.

هزینه تحصیل در دانشگاه سوربن فرانسه

شرایط تحصیل در دانشگاه سوربن فرانسه

در ادامه این مقاله، به بررسی شرایط تحصیل در دانشگاه سوربن فرانسه می پردازیم تا متقاضیان تحصیل در این دانشگاه، اطلاعاتی کامل و جامع در این زمینه را به دست آورند و گام های خود را به سوی موفقیت در تحصیل در دانشگاه سوربن فرانسه را، مطمئن تر بردارند.

هزینه تحصیل در دانشگاه سوربن فرانسه

دانشگاه سوربن فرانسه به عنوان یکی از ارزان‌ترین دانشگاه‌های دنیا به حساب می‌آید. اما بهتر است بدانید که این دانشگاه، برخلاف دیگر دانشگاه‌ها، هیچ‌گونه خوابگاه دانشجویی ندارد و دانشجویان مجبورند از خوابگاه‌های خصوصی استفاده کرده و یا آپارتمان اجاره کنند که هزینه بالایی دارد. لازم به ذکر است که دانشگاه سوربن فرانسه ، به منظور راحتی و رفاه دانشجویان خود و داشتن شرایط مالی بهتر، مشاغل پاره وقتی را برای آن‌ها در نظر می‌گیرد تا بتوانند هزینه‌ها و امورات خود را بهتر مدیریت کنند. شهریه دانشگاه سوربن برای رشته‌ها و مقاطع مختلف متفاوت است اما برخی از آن‌ها به قرار زیر هستند:

 • شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی: 170 یورو به ازای هر ترم
 • مقطع کارشناسی ارشد: 243 یورو به ازای هر ترم
 • مقطع دکترا: 380 یورو به ازای هر ترم

بورسیه‌های دانشگاه سوربن فرانسه

دانشگاه سوربن فرانسه بورسیه‌های متنوعی را از طریق دانشکده‌های خود به دانشجویان جدید ارائه می‌دهد؛ اما به دلیل پایین بودن شهریه‌های این دانشگاه، بورسیه‌ها معمولاً با توجه به پروژه‌های دانشجویی اعطا می‌شوند.  دانشجویان ورودی جدید می‌توانند با مراجعه به دفاتر کمک‌های مالی دانشکده خود، اطلاعات دقیق را در مورد بورسیه‌هایی که ارائه می‌شود و با توجه به واجد شرایط بودنشان، به دست آورند. واجد شرایط بودن دانشجو، توسط صندوق همبستگی و توسعه ابتکارات دانشجویی دانشکده (FSDIE) ارزیابی و تأیید می‌شود. برخی از بورسیه‌هایی که توسط دانشگاه سوربن فرانسه ارائه می‌شود به قرار زیر هستند:

 • کمک‌های مالی اضطراری
 • بورسیه معافیت از پرداخت هزینه ثبت نام و بازپرداخت آن به دانشجو در صورتی که پرداخت شده باشد.
 • کمک هزینه‌های تحصیلی که بر اساس درآمد والدین دانشجو پرداخت می‌شود.
 • کمک هزینه‌های تحصیلی که بر اساس درآمد دانشجو پرداخت می‌شود.

شرایط دانشگاه سوربن فرانسه

شرایط دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه سوربن فرانسه

دولت فرانسه شرایطی را برای ورود افراد غیر اروپایی به کشور در نظر گرفته است که قبل از هر اقدامی باید به سایت رسمی دولت این کشور مراجعه کرده و از شرایط ورود به کشور آگاه شوید. برای ورود به دانشگاه سوربن، همانند تمامی دانشگاه‌های دیگر شرایط وجود دارد که برای رشته و مقاطع مختلف کمی متفاوت است و بهترین کار قبل از هر چیز، مراجعه به سایت این دانشگاه و مطالعه شرایط لازم برای ورود به دانشگاه با توجه به رشته و مقطع انتخابی خود می‌باشد. اما با این حال در اینجا توضیحی در مورد شرایط کلی ورود به دانشگاه سوربن فرانسه در اختیار شما قرار داده شده است.

همان‌طور که قبلاً گفته شد، تمامی برنامه‌های تحصیلی و دروس در دانشکده‌های دانشگاه سوربن به زبان فرانسوی تدریس می‌شوند؛ لذا برای ورود به این دانشگاه اولین شرط دانستن زبان فرانسوی است. نمره قبولی برای رشته‌های مختلف و مقاطع مختلف با یکدیگر تفاوت دارد اما به طور کلی داشتن مدرک سطح B1 برای ورود به این دانشگاه لازم و ضروری است؛ لازم به ذکر است برای رشته‌های پزشکی نمره قابل قبول دانشگاه C1 می‌باشد. اگر شما مهارت کافی در زبان فرانسوی ندارید، بهتر است بدانید که می‌توانید قبل از شروع ترم، در کالج زبان فرانسه این دانشگاه به یادگیری و تقویت زبان فرانسوی بپردازید که این کالج برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد کاملاً رایگان است.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه سوربن فرانسه

شما می‌توانید با ورود به سایت رسمی دانشگاه درخواست فرم درخواست پذیرش بدهید؛ این فرم از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد. پس از تکمیل فرم، بایستی مدارک زیر را آماده کنید:

 • مدارک آخرین مقطع تحصیل گذرانده شده به همراه زیر نمرات و ترجمه رسمی آنها به زبان فرانسه
 • بیمه سلامت اروپا برای مدت زمان اقامت تحصیلی در فرانسه
 • مدرک قبولی در آزمون‌های زبان فرانسوی همچون DELF، DALF، TCF (حداقل نمره قبولی در این آزمون‌ها B1 می‌باشد).
 • رزومه تحصیلی و کاری قوی
 • انگیزه نامه قوی
 • پاسپورت معتبر
 • عکس رنگی 5/3 در 5/4 سانتی متر

مدارک فوق باید در قالب یک فایل پی دی اف به همراه فرم درخواست پذیرش تحصیلی، به ایمیل رسمی دانشگاه سوربن فرانسه ارسال شود. پس از تأیید مدارک شما توسط دانشگاه و دریافت نامه پذیرش تحصیلی، باید فوراً برای دریافت ویزای تحصیلی از سفارت فرانسه اقدام کنید. نوع ویزایی که دریافت می‌کند ویزای نوع D است که برای اقامت‌های طولانی مدت (بیش از 3 ماه) اعطا می‌شود. لازم به ذکر است مدارکی ذکر شده به صورت کلی می‌باشند و مدارک موردنیاز برای هر رشته و مقطع با یکدیگر تفاوت‌هایی دارد؛ لذا پیشنهاد ما این است که به این اطلاعات اکتفا نکرده و با مراجعه به سایت رسمی دانشگاه سوربن فرانسه، از مدارک دقیق موردنیاز رشته و مقطع تحصیلی موردنظر خود، اطلاعات دقیق کسب کنید.

دانشکده‌های دانشگاه سوربن فرانسه

هزینه زندگی در فرانسه – پاریس

پاریس به عنوان شهری گران قیمت در اروپا شناخته می‌شود؛ اما با این حال، به دلیل کیفیت بسیار بالای زندگی در این شهر، افراد بسیاری مشتاق زندگی در این شهر زیبا که به عروس شهرهای اروپا معروف است، دارند. همچنین مناطق بسیار دیدنی این شهر، موزه‌های بین‌المللی، مناظر طبیعی، بناهای تاریخی، رستوران‌ها و کافه‌های بی نظیر پاریس، به جذابیت‌های آن افزوده است. شهر پاریس دارای تابستان‌های معتدل و گاهی اوقات ابری و زمستان‌های بسیار سرد است؛ متوسط دما در این شهر در طول سال بین 2 درجه سانتی گراد و 25 درجه سانتی گراد متغیر است.

بی شک زندگی در این شهر رؤیایی، می‌تواند بهترین تجربه در زندگی هر شخصی باشد. اما قبل از تصمیم به زندگی پاریس، بهتر است چشم اندازی از هزینه‌های زندگی در این شهر داشته باشید؛ به طور کلی هزینه زندگی در شهر پاریس، بدون در نظر گرفتن هزینه مسکن و پوشاک، حدود 1000 یورو در ماه به ازای هر نفر است. در این قسمت برخی از هزینه‌های زندگی در شهر پاریس ذکر شده‌اند.

اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر       1216 یورو در ماه
اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج از شهر       880 یورو در ماه
هزینه مصرف انرژی در آپارتمان یک خوابه       155 یورو در ماه
هزینه اینترنت       27 یورو در ماه
هزینه رفت و آمد       75 یورو در ماه
مرغ (یک کیلوگرم)       12.37 یورو
گوشت (یک کیلوگرم)       21 یورو
برنج (یک کیلوگرم)       24/2 یورو
آب 5/1 لیتری       99/0 یورو
شیر یک لیتر       08/1 یورو
تخم مرغ 12 عدد       82/3 یورو

 

سخن پایانی

در مقاله امروز از مجموعه مقالات بلاگ مؤسسه حقوقی و مهاجرتی دادکاوان سپهر آرمان، به بررسی دانشگاه سوربن فرانسه جهت تحصیل در این کشور، پرداختیم و بسیاری از نکاتی که اهمیت ویژه‌ای در این خصوص داشتند را نیز به شما عزیزان معرفی کردیم تا در صورتی که قصد تحصیل در این دانشگاه فرانسوی را دارید، با مطالعه این مقاله، آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهید.

همچنین شما می‌توانید جهت دریافت مشاوره خصوصی در زمینه تحصیل در دانشگاه سوربن فرانسه ، با کارشناسان امور مهاجرتی مؤسسه دادکاوان سپهر آرمان در ارتباط باشید تا به بهترین شکل ممکن در این زمینه راهنمایی شوید و گام‌های خود را به سوی موفقیت در مهاجرت تحصیلی به فرانسه، با اطمینان بیشتری بردارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس سریع و رایگان