دولت لایحه ممنوعیت ستاره‌دار کردن دانشجویان را مسترد کرد!

لایحه دانشجویان ستاره دار

دولت لایحه ممنوعیت ستاره‌دار کردن دانشجویان را مسترد کرد!

28 آذر ۱۴۰۰

آرمان- در جلسه علنی چهارشنبه ۲۴ آذر 1400 مجلس شورای اسلامی، اعلام استرداد ۵ لایحه دولت در اجرای ماده ۱۳۷ قانون آیین‌نامه داخلی مجلس به درخواست دولت قرائت شد و بر مبنای آن، دولت سیزدهم از جمله لایحه الحاق یک تبصره به ماده ۵ قانون سنجش و پذیرش مبنی بر برخورداری همگان از حق تحصیل در دوره‌های آموزش عالی را که از سوی دولت دوم روحانی تقدیم شده بود، از مجلس مسترد نمود.

این لایحه که در جلسه مورخ 1397/07/18 هیأت وزیران به تصویب رسیده بود، به دنبال آن بود که به پدیده دانشجویان ستاره‏‌دار یا محروم‏‌شده از تحصیل تا حدود زیادی پایان دهد، اما دولت کنونی با این اقدام، نشان داد که ضرورتی برای حذف ستاره‌‏های ممنوع‏‌ساز نمی‏‌بیند و در نتیجه، این زمینه همچنان وجود خواهد داشت که برخی از افراد، به دلایلی خاص از تحصیلات دانشگاهی یا ادامۀ آن محروم شوند. آنچنان که دکتر حسین مهرپور رئیس وقت هیأت نظارت بر اجرای قانون اساسی در برخی مکاتبات هیأت که در کتاب « وظیفۀ دشوار اجرای قانون اساسی » (نشر ثالث) منتشر شده، آورده است، پدیدۀ دانشجویان سه‏ ستاره به مصوبه‏‌ای از شورای عالی انقلاب فرهنگی برمی‌‏گردد که بر اساس آن و طبق شرایطی، دانشجوی یک ستاره دارای حق تحصیل، دانشجوی دو ستاره به صورت مشروط دارای حق تحصیل، و دانشجوی سه ستاره از حق تحصیل محروم است.

در تبصره پیشنهادی لایحه مسترد شده چنین مقرر آمده بود که:

« حق بر آموزش جزء حقوق اساسی افراد است و هیچ کس را نمی‌توان به عذری غیر از عدم صلاحیت علمی مقرر، از آموزش در مقاطع مختلف تحصیلی از جمله آموزش عالی منع کرد. افراد دارای سابقه محکومیت کیفری قطعی در جرائم سازمان‌یافته قاچاق انسان، محاربه حدّی و جاسوسی برای کشور متخاصم در طول مدت محرومیت تبعی اجتماعی از آموزش در مقاطع تحصیلات تکمیلی در مؤسسات آموزش عالی دولتی محروم می‌باشند. کلیه قوانین و مقررات عام و خاصی که شرایطی جز صلاحیت علمی برای بهره‌مندی از حق آموزش مقرر کرده‌اند، صرف‌نظر از مرجع و زمان تصویب، لغو می‌شوند ».

لازم به ذکر است که این لایحه قبلاً (مهر ۹۹) در کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس یازدهم رده شده بود و بر اساس گزارش کمیسیون، دلایل رد لایحه عبارت بودند از:

1- مغایرت با اصول متعدد قانون اساسی از جمله اصول (۳)، (۴)، (۳۰) و (۵۷)؛

۲- وجود مصوبه‏‌ای از شورای عالی انقلاب فرهنگی نسبت به موضوع این لایحه؛

۳-  به مصلحتِ کشور ‏نبودنِ طرح این موضوع در حال حاضر.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع و رایگان