امور مهاجرتی : مهاجرت (Immigration) اگرچه ریشه‌‏ای کهن در تاریخ درازدامن بشریت دارد، در مفهوم خاص و مدرن دلالت بر حرکت/ هجرت و کوچ اتباع یک کشور به کشوری دیگر برای اقامت بلندمدت دارد. علل یا زمینه‏‌هایی که افراد را مایل یا ناگزیر از مهاجرت و ترک کشور متبوع خود می‏‌کند، متنوع‌‏اند و طیفی از مسائل ناخوشایند از قبیل عوامل نامساعد زیستی، فقر، محدودیت‏‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، تنگناهای اقتصادی، جنگ و منازعات داخلی یا بین‌‏المللی، بیکاری، ناامنی‏‌های مختلف، فقدان رفاه و امکانات لازم زندگی و غیره را در بر می‏گیرد. آنچه به مهاجرت مطلوبیت می‏بخشد، شرایط بهتر و عوامل مساعدتری است که به طور نسبی در کشور مقصد موجود است و تجربۀ زندگی مرفه‌‏تر، امن‌‏تر، آزادتر و پایدارتر را نوید می‏‌دهد.

جستجوی زندگی بهتر میلی طبیعی در انسان و حقی طبیعی برای اوست و چنان‌که مادۀ 3 اعلامیۀ جهانی حقوق بشر اعلام می‌‏دارد: «هر کس حق دارد از زندگی و آزادی و امنیت شخصی خویش برخوردار باشد.» اگر بهره‏‌مندی کامل یا حتی نسبی از این حقوق و سایر حقوق بنیادینی بشری در یک جامعۀ ملی به هر علت یا زمینه‏‌ای برای برخی افراد دشوار یا ناممکن باشد، فرد حق دارد محیط مألوف زندگی خود را ترک کند و مقصد دیگری را برای ادامۀ زندگی انتخاب نماید. آزادی تردد و حق ترک کشور و انتخاب ملیت دلخواه، از جمله حقوق و آزادی‏‌های بشری است که در مواد 13 و 15 اعلامیۀ جهانی حقوق بشر (مصوب 10 دسامبر 1948 م.) نیز تصدیق و شناسایی شده است. طبق مادۀ 13 اعلامیۀ جهانی: « هرکس حق دارد در داخل هر کشور آزادانه نقل مکان کند و هر کجا بخواهد اقامت گزیند. هرکس می تواند هر کشوری را که بخواهد، از جمله کشور خود را ترک کند و می‏‌تواند به کشور خود باز گردد.» همچنین طبق مادۀ 15 اعلامیه: « هرکس می‏‌تواند هر ملیتی را بخواهد بپذیرد. هیچ کس را نمی‏‌توان خودسرانه از ملیت او محروم ساخت یا حق تغییر ملیت از او را سلب نمود.»

این نکته نیز قابل توجه است که از منظر اعلامیۀ جهانی حقوق بشر، « هرکس نسبت به اجتماعی که فقط در آن اجتماع رشد آزاد و کامل شخصیت او امکان‏‌پذیر است تکالیفی بر عهده دارد.» (مادۀ 29)

سازمان ملل متحد در سال 2005 تخمین زده است که حدود 3% از کل جمعیت دنیا را مهاجران بین‌المللی تشکیل داده‌‏اند؛ یعنی کسانی که به هر حال کشور محل تولد و زندگی خود را ترک کرده‌‏اند. این رقمی است رو به تزاید و از 79 میلیون مهاجر در سال 1960 به رقم 272 میلیون مهاجر در سال 2019 رسیده است. از آن سو، کشورهای مهاجرپذیر نیز از نیروی کار مهاجران سودهای فراوان می‌برند. بسیاری از کشورهای صنعتی برای گردش اقتصاد خود به نیروی کار ارزان مهاجران نیاز دارند. ضمن اینکه بر اساس آخرین گزارش‌های برنامۀ توسعۀ سازمان ملل متحد جریان مهاجرت به نفع کشورهای فقیر یا کمتر توسعه‏یافته نیز است، زیرا وجود فرصت‏های کاری برای مهاجران، کسب مهارت و آموزش‏های مختلف را برای آنها به ارمغان می‏آورد.

متأسفانه در چند دهۀ اخیر، تقاضا برای مهاجرت در میان ایرانیان به علت‏‌های گوناگون افزایش خیره‌‏کننده‏‌ای یافته است. از لحاظ رتبۀ مهاجرت، پخش جمعیت و آمار مهاجران ایرانی در کشورهای مختلف دنیا، امارات متحدۀ عربی در رتبۀ نخست، ایالات متحدۀ آمریکا در مرتبۀ دوم، و کانادا در جایگاه سوم، بیشترین ایرانیان مهاجر را در خود جای داده‏‌اند.

از جمله خدماتی که مؤسسۀ حقوقی آرمان ارائه می‏‌دهد خدمات مربوط به امور مهاجرتی است که در حال حاضر، بر مقاصد سه‏‌گانۀ مذکور متمرکز است. آرمان، کوشش حرفه‏‌ای اعضای خود را به بهترین، سریع‏ترین و ارزان‏‌ترین روش‏‌های ممکنِ مهاجرت معطوف کرده است و در این راه، از توان تخصصی وکلای رسمی دادگستری در کشورهای مقصد بهره می‌‏گیرد. اگر به هر علتی مهاجرت را انتخاب کرده‏‌اید، ما شما را در طی این مسیر دشوار به صورتی اطمینان‏‌آفرین یاری می‏‌کنیم. مهاجرت امن، آسان و ارزان را با مؤسسۀ حقوقی دادکاوان سپهر آرمان تجربه کنید.

تماس سریع و رایگان